Stomatolog upozorava: Ne izbeljujte zube pastama napravljenim po internet recepturama, samo ovo je ispravno
Beli i sjajni zubi su nešto što svi želimo, ali je jako važno da znamo kako pravilno da ih izbelimo. Potražili smo odgovor od dr Olivere Nikolić, stomatologa.
- Konzumiranje obojenih pića i hrane (kafa, čaj, koka-kola) neminovno vodi promenama nijansi zuba. Takođe, povrede i upotreba nekih lekova kao što su tetraciklini, u ranom detinjstvu ili u trudnoći, može dovesti do znatne promene boje zuba.
Pogrešno je misljenje da zubi mogu da se izbele kod kuće, pastama napravljenim po „internet-recepturi“. Važno da ništa ne radite sami, bez konsultacija sa vašim stomatologom, jer posledice mogu da budu ozbiljne - upozorava dr Olivera Nikolić, stomatolog.
Prvo pregled kod stomatologa
- Na pregledu kod stomatologa, on će utvrditi da li postoji neki kvar ili oboljenje desni koje je neophodno sanirati pre izbeljivanja.
Stomatolog, zatim, čisti vaše zube uklanjajući kamenac i meke naslage.
Kako izgleda ordinacijsko beljenje zuba?
Pre tretmana se odredi trenutna boja zuba, zatim se specijalnim gelom zaštite desni pacijenta, i na kraju aplikuje gel na zube koji trebaju da se izbele.
- Nakon 30-45 minuta tretiranja lampom zubi postaju za dve do četiri nijanse svetliji, što zavisi od mnogo individualnih faktora.
Kućno beljenje zuba (splint/trej metoda)
U ordinaciji se, kaže doktorka, uzima otisak gornje i donje vilice na osnovu kog se izradi kalup (trej) koji pacijent dobija zajedno sa gelom i nosi kući.
- Proces beljenja zuba traje od sedam do 10 dana. Pacijent splint nosi tokom noći, nakon noćnog nošenja splint se uklanja iz usta a višak gela se uklanja sa četkicom za zube. Veoma je važno napomenuti da rezultati koji se postignu nisu trajni i da se ceo postupak mora ponavljati s vremena na vreme.
Kako objašnjava naša sagovornica, ukoliko se izbeljivanje zuba sprovede u odgovarajućim uslovima i pod kontrolom stomatologa - nije štetno po zube i ne nosi sa sobom nikakve posledice.
- Nekada u toku samog postupka izbeljivanja može da se javi prolazna osetljivost zuba. Pacijentu se u ovakvoj situaciji savetuje upotreba pasti protiv osetljivosti zuba. U toku trajanja samog postupka potrebno je suzdržavati se od pušenja i kozumiranja namirnica koje su jako prebojene, kao što su kafa, čajevi, sokovi od cvekle, borovnice i slične namirnice. Nakon završenog postupka izbeljivanja zuba, potrebno je zameniti plombe i navlake kako bi nove bile iste boje kao i izbeljeni zubi.
Kontraindikacije za ovaj postupak
* alergije na perokside i druge sastojke koji ulaze u sastav gelova za beljenje
* trudnoća i period laktacije
* uznapredovale paradontopatije
* nedostatak dela krunice zuba
* hiperosetljivost zuba
* mlađi od 16 godina
- U proseku, boja zuba nakon profesionalnog izbeljivanja traje od šest meseci do dve godine, ali može trajati i duže ako se pravilno održava oralna higijena.
A.V. za Zdravlje.Kurir.rs
Stomak vam krči kasno uveče? Jedite ove namirnice i topite kilograme dok spavate