Kako otkriti dva manje poznata raka kože? Dermatolog sugeriše na koje promene bi trebalo obratiti pažnju
O melnomu, zloćudnom, najagresivnijem tumoru kože se često govori, iako su druge vrste promena daleko učestalije. Kako prepoznati ove kancere?
Nedavno je završena velika ovogodišnja akcija besplatnih dermatoskopskih pregleda Udruženja dermatovenerologa Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Srbije. Rezultat je 1.647 pregledanih osoba, pri čemu je otkriveno 281 suspektna promena, uključujući 32 melanoma, 91 bazocelularni karcinom, 31 skvamocelularni karcinom i 127 atipičnih mladeža. O melnomu, zloćudnom, najagresivnijem tumoru kože se često govori, iako su druge vrste promena daleko učestalije.
O tome kako prepoznati i zaštiti se od bazocelularnog i skvamocelularnog karcinoma, razgovarali smo sa prof. dr Dušanom Škiljevićem, članom izvršnog odbora Udruženja dermatovenerologa Srbije.
- Bazocelularni (BCC) i skvamocelularni (SCC) karcinom kože spadaju u nemelanomske tumore kože i predstavljaju najčešće tumore ove grupe - oko 70 odsto je BCC, dok oko 20 odsto nemelanomskih tumora kože čini SCC. I ne samo to, BCC je ubedljivo najčešći maligni tumor u humanoj populaciji. Kao i kod melanoma, broj novoobolelih je u stalnom porastu. Uopšteno govoreći, značajno manje su agresivni od melanoma i imaju značajno manju smrtnost, pa se o njima manje i govori. No, i među njima itekako ima agresivnih formi koje mogu da dovedu i do smrtnog ishoda - navodi naš sagovornik.
I BCC i SCC nastaju od istih ćelija, keratinocita, ali se značajno razlikuju prema kliničkoj slici i ponašanju, pa tako BCC ima daleko nižu stopu metastaziranja, dok im je učestalost ponovne pojave bolesti, odnosno recidiva, slična. Na stopu recidiva utiču brojni faktori - imunosupresija (potiskivanje, slabljenje imune reakcije), starija životna dob, lokalizacija, veličina tumora i neke njegove histopatološke osobine.
Kako se prepoznaju?
BCC i SCC na koži izgledaju različito. Bazocelularni se najčešće javlja na prethodno zdravoj koži i ima više formi.
- Ove forme su nodularni (u obliku čvorća), superficijalni (površni), ulcerozni - klasično pacijenti navode da imaju "ranicu koja ne zarasta", oblik sličan ožiljku i tako dalje. Skvamocelularni se često javlja na prethodno postojećim hroničnim lezijama (ova oštećenja se nazivaju prekanceroze) i to najčešće tako da se promena naglo uveća ili se na njoj stvori ranica - ulceracija. Promene su obično bolne na dodir - objašnjava dr Škiljević.
Obe vrste kancera se najčešće javljaju na zonama koje su izložene suncu, na kojima se obično već vide drugi znaci solarnog oštećenja, takozvane dermatohelioze, pa se neretko na takvoj koži javlja istovremeno nekoliko bazocelularnih i/ili skvamocelularnih promena.
Koji su faktori rizika?
Faktori rizika za razvoj BCC i SCC delimično zavise od same osobe, kao što su Fitzpatrick fototip I i II - osobe svetle kože, kose i očiju koje brzo izgore na suncu ako se ne zaštite, potom i pojave sličnih tumora kod bliskih srodnika, starije životne dobi, imunosupresije, kao i uticaja spoljašnje sredine - UV zračenje, izloženost određenim hemikalijama...
- Kao i kod svih drugih malignih tumora, rano otkrivanje i blagovremeno lečenje su ključni za dobar terapijski ishod. Ukoliko se promene dijagnostikuju u ranoj fazi i adekvatno i blagovremeno leče, postoje velike šanse za kompletno izlečenje - ohrabruje doktor.
Načini lečenja, od hirurgije do sistemske terapije
Najčešće metode lečenja su hirurški tretman, koji podrazumeva klasičnu hirurgiju, ali i elektro, krio, radiotalasno i lasersko uklanjanje, potom zračenje, a u slučajevima otpornim na navedene načine lečenja, odnosno kod metastatskih, uznapredovalih i recidivantnih oblika daje se sistemska terapija (tzv. Hedgehog inhibitori za BCC i EGFR inhibitori za SCC). Kada su u pitanju površni tumori, naročito ako su multipli, u obzir dolazi i lokalna i fotodinamska terapija, navodi doktor.
- BCC i SCC imaju značajnu šansu da recidiviraju, odnosno vraćaju, a još veća šansa postoji da se na takvoj koži, koja je već oštećena, jave novi primarni BCC i SCC. Osim zaštite od sunca, glavna mera prevencije kod ovih pacijenata jesu redovni dermatološki pregledi - naglašava naša sagovornik.
Zaštitite se
Slično melanomu, jedini faktor rizika na koji možemo da utičemo jeste naše ponašanje na suncu... tokom cele godine.
- S obzirom na to da je za BCC i SCC najvažnije hronično kumulativno oštećenje kože od UV zračenja, savetuje se striktna zaštita od sunca tokom cele sezone. Ovo je posebno važno za osobe čija koža ne pruža dovoljno prirodne zaštite (Fitzpatrick fototip I i II), kao i za osobe koje su prirodom svog posla vezane za dugotrajni boravak na otvorenom - poručuje dr Škiljević.
Nataša Lazović
Da li znate šta je apikotomija? Oralni hirurg objašnjava kada je ova procedura neophodna