Slušaj vest

Ukoliko vam se iznenada iskrivi lice, imate problem s govorom, trnu vam ruka ili noga, a vid vam je zamućen, odmah pozovite Hitnu pomoć ili otiđite do najbliže zdravstvene ustanove jer ovi simptomi ukazuju na moždani udar.

- Ako vi ili član porodice imate bilo koji od simptoma moždanog udara, odmah potražite medicinsku pomoć. Najefikasniji tretmani moždanog udara dostupni su samo ako se moždani udar prepozna i dijagnostikuje u prva tri sata od prvih simptoma, pa imajte na umu vreme kada se bilo koji simptom prvi put pojavi - kaže dr Predrag Stanarčević, neurolog. 

Svaki sekund je važan 

Za uspešnost lečenja moždanog udara najbitniji faktor je vreme, jer od njega zavisi koliko će nervnih ćelija umreti i koliko će oštećenje biti. Ako se moždani udar ne leči, svakog minuta umire 2.000.000 nervnih ćelija.

Svakih 20 minuta jedna osoba u Srbiji doživi moždani udar, a svakih 60 minuta neko umre od moždanog udara. Nažalost, pacijenti koji umiru od šloga su sve mlađi, naročito u post kovid periodu.

Ugroženi i mladi ljudi

Moždani udari su prema podacima Američkog udruženja za srce, generalno u porastu kod mlađih ljudi. Smatra se da je glavni razlog hipertenzija, jedan od faktora koji doprinosi pojavi bolesti u mlađoj životnoj dobi, ali i pušenje, gojaznost, smanjena fizička aktivnosti, dijabetes

Danas mlade osobe pate od ovih bolesti koje jesu faktori rizika za moždani udar i prisutnije su kod starijih, dok se ranije radilo o ređim uzrocima, urođenim srčanim oštećenima, poremećajem zgrušavanja krvi i povrede zida krvnog suda koji su zahtevali šire ispitivanje.

Najvažnija je prevencija

Pravovremeno lečenje patoloških stanja koja izazivaju promene na krvnim sudovima i eliminisanje loših navika i korekcija ishrane su najbolji pristup u prevenciji šloga.

Pripremila: Violeta Nedeljković