Slušaj vest

- Koksaki virusna infekcija koja dovede do miokarditisa može da ostavi trajne posledice i zato je uvek preporuka da se što pre javite kardiologu. Koksaki virus nije jedini virus koji pravi posledice na srcu i izaziva miokarditis i ukoliko se pacijent ne javi na vreme, ukoliko ne miruje i ne sprovede lečenje do kraja, posledice mogu da ostanu trajne, mogu da budu vrlo značajne i čak mogu da dovedu do velikog oštećenja srca koje zahteva i transportaciju - objasnio je dr Popović na Instagramu.

Šta je koksaki virus?

Koksaki virus je jedan od četiri tipa virusa poznatih kao enterovirusi. Enterovirusi se sastoje od jednog lanca genetskog materijala nazvanog ribonukleinska kiselina (RNK). Koksaki virus izaziva bolesti poput bolesti šaka, stopala i usta (HFMD), infekcija mišića, infekcija srca i meningitisa, koji predstavlja infekciju mozga i kičmene moždine, piše portal WebMd.

virus-korone-shutterstock-1673968429.jpg
Shutterstock Koksaki virus je jedan od četiri tipa virusa poznatih kao enterovirusi

Simptomi koksaki virusa

Oko 90 odsto infekcija koksaki virusom ne izaziva simptome ili izaziva samo povišenu temperaturu. Simptomi koje pacijent može da ima zavise od bolesti koju infekcija izazove.

  • HFMD (bolest šaka, stopala i usta) izaziva bolne plikove u ustima, na dlanovima i tabanima. Prolazi sama od sebe, ali može izazvati komplikacije ako vi ili vaše dete ne možete da pijete ili jedete zbog bolova.
  • Herpangina izaziva upalu grla, a može izazvati i visoku temperaturu i glavobolju.
  • Infekcije mišića izazivaju oštre grčeve između rebara i u gornjem delu stomaka koji traju između 15 i 30 minuta.
  • Meningitis izaziva simptome kao što su ukočen vrat, glavobolja, povraćanje i osetljivost na jaku svetlost.
  • Infekcije srca izazivaju bol u grudima, otežano disanje i abnormalan srčani ritam.
grip-kovid-shutterstock-1966300363.jpg
Shutterstock Koksaki virus možete dobiti preko kapljica koje se nalaze u vazduhu usled kijanja ili kašljanja

Da li su infekcije koksaki virusom zarazne?

Koksaki virus možete dobiti preko kapljica koje se nalaze u vazduhu usled kijanja ili kašljanja, dodirom površina na kojima se nalazi virus ili kontaktom sa fekalijama koje sadrže virus.

Možete pomoći u sprečavanju širenja koksaki virusa redovnim pranjem ruku, naročito nakon menjanja pelena. Deca i odrasli koji imaju virus trebalo bi da ostanu kod kuće nekoliko dana, dok simptomi ne nestanu.

Koliko traje infekcija koksaki virusom?

Nakon kontakta sa virusom, simptomi se obično pojave za tri do šest dana, ako se pojave uopšte. U većini slučajeva, povišena temperatura traje oko dva do tri dana. Ranice u ustima traju duže, oko sedam dana, dok osip na rukama i stopalima traje najduže i obično nestaje nakon 10 dana, često uz perutanje kože pre potpunog nestanka.

Vaše dete može se vratiti u školu kada temperatura nestane. Međutim, ako ima mnogo plikova na telu, možda ćete morati da sačeka dok se ne osuše.

Prenela: O.M.

Izvor: Intagram/WebMd/Zdravlje.Kurir.rs