Žene s dijabetesom su u većem riziku od infarkta: Enokrinolog otkriva kako da regulišete šećer i sačuvate srce
Šećerna bolest ne bira pol, ali se poslednjih godina sve više ističe da su žene u većem riziku od komplikacija.
Dijabetes ili dijabetes melitus je saputnik za ceo život koga karakteriše smanjena produkcija insulina ili neadekvatan odgovor organizma na insulin. Ova bolest je izuzetno zastupljena u svetu, u Srbiji oko 770.000 ljudi živi sa dijabetesom koji je ujedno peti vodeći uzrok smrti u našoj zemlji. Šećerna bolest ne bira pol, ali se poslednjih godina sve više ističe da su žene u većem riziku od komplikacija.
Istraživanja pokazuju da žene sa dijabetesom tipa 2 imaju značajno veći rizik od srčanih bolesti u odnosu na muškarce, veći rizik od smrti zbog ovih bolesti, kao i lošije izglede za oporavak nakon infarkta. U većem su riziku i od drugih komplikacija kao što su gubitak vida ili bolesti bubrega. O tome šta je specifično za zene sa dijabetesom i načinima da se šećer u krvi drži pod kontrolom razgovarali smo sa profesorkom dr Aleksandrom Jotić, načelnicom Odeljenja za metboličke poremećaje, intenzivirani tretman i ćelijsku terapiju u dijabetesu, Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
- Prema podacima Internacionalne federacije za dijabetes, generalno se uočava porast učestalostidijabetesa u starijem životnom dobu. Interesantno je da se veća učestalost beleži kod osoba muškog pola i to u mlađem životnom dobu, sve do 5. decenije života, kada se procentualna zastupljenost među polovima izjednačava. Posebno treba istaći da žene sa dijabetesom imaju čak dvostruko veći rizik za razvoj kardiovaskularnih bolesti u odnosu na muškarce, a ovaj rizik je dodatno povećan kod žena u menopauzi, dominantno zbog smanjenja zaštitne uloge hormona, estrogena - navodi prof. dr Aleksandra Jotić.
Estrogen i progesteron utiču na osetljivost različitih tkiva na insulin. Tokom menstrualnog ciklusa svake žene, ovi hormoni fiziološki osciliraju, što nekada može da oteža kontrolu šećera u krvi.
- S druge strane, menopauza se karakteriše niskim nivoom estrogena, te predstavlja period povećanog rizika za dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti, i to kod žena sa genetskom predispozicijom i pridruženim faktorima rizika, poput gojaznosti – dodaje doktorka.
Stradaju i bubrezi
Kod svih osoba sa dijabetesom važne su redovne kontrole zbog mogućih hroničnih komplikacija ove bolesti. Neophodni su pregledi očnog dna, neurološke kontrole, kontrole bubrežne funkcije i kardiovaskularnog sistema.
- Ovde bih istakla da su, usled anatomije urinarnog trakta, žene podložnije razvoju urinarnih infekcija. Dodatno, ove infekcije su učestalije kod žena sa dijabetesom, jer viši nivoi šećera pogoduju rastu bakterija, te treba obratiti pažnju na tegobe pri mokrenju, s obzirom na to da su urinarne infekcije čest uzrok pogoršanja glikemija kod osoba sa dijabetesom – naglašva prof. dr Jotić.
Kako da smanjite rizik od komplikacija?
Ono što drži šećer pod konrolom su generalno uravnotežen način ishrane, optimalna težina, fizička aktivnost, ali i manje stresa, a više sna.
- Mere prevencije su uvek najjednostavnije, ali neretko uključuju i najzahtevnije savete i mere. Treba težiti ka jednom uravnoteženom životnom stilu koji se bazira na redovnim obrocima, sa ograničenim i smanjenim unosom koncentrovanih ugljenih hidrata, masnoća i alkohola, sprovođenju redovne fizičke aktivnosti,najmanje 150 minuta nedeljno, raspoređeno na svaki ili svaki drugi dan. Dodatno, savetujemo dovoljno kvalitetnog sna, kontrolu stresora na koje možemo da utičemo, održavanje optimalne telesne težine, što su osnovne preporuke za sve osobe sa dijabetesom, nevezano za pol - navodi prof. dr Jotić i dodaje da su ove mere, uz redovne lekarske kontrole, ujedno i najbolji način za prevenciju dijabetesa tipa 2.
Bolest pod kod kontrolom
Kada imate dijabetes, to zahteva dugotrajnu, ali svakodnevnu pažnju i angažovanje, ne samo vas, već i lekarskog tima, ali i čitavog zdravstvenog sistema.
- Ključ uspeha je u edukaciji, otvorenoj komunikaciji i uzajamnom poverenju između pacijenata i zdravstvenih profesionalaca. Zahvaljujući napretku u terapiji i modernim tehnologijama, dobra kontrola bolesti doprinosi smanjenju rizika za hronične komplikacije, što ovim osobama omogućava da vode kvalitetan i ispunjen život. Osnovni ciljevi u kontroli dijabetesa i jesu prevencija ovih komplikacija i poboljšanje kvaliteta života - poručuje naša sagovornica.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Neurohirurg iza koga stoji više od 4.000 operacija: Mozak je najveća misterija, teško je predvideti kada ćemo ga potpuno razumeti