Kako društvene mreže oblikuju budućnost lečenja raka? Onkolog otkriva važnost globalne razmene znanja
Društvene mreže su vrlo relevantne u onkologiji, jer se radi o oblasti koja se brzo razvija, s mnogim novim istraživanjima, kliničkim ispitivanjima i terapijama, kaže dr Gilberto Morgan, medikalni onkolog koji živi i radi u Švedskoj.
Gilberto Morgan je jedan od predavača Kancerološke nedelje, a osnivač je i direktor neprofite platforme OncoAlert 360 koja povezuje onkologe širom sveta.
- Onkologija postoji kao specijalnost oko 40-50 godina, ali se ranije većina tumora lečila sa dva ili tri leka. Sada, s obzirom na količinu novih informacija, svaki onkolog bi trebalo da bude fokusiran na određene tipove tumora. Društvene mreže omogućavaju da se brzo prati razvoj najnovijih terapija, lekova i ciljanih istraživanja u okviru specifičnih tipova tumora, što je ključan deo obrazovanja svakog onkologa. Ove informacije su korisne ne samo za mlade stručnjake već i sve onkologe koji rade s novim lekovima, jer omogućavaju da budu u toku sa svim inovacijama, kliničkim ispitivanjima i kombinacijama lekova koje dolaze - naglašava naš sagovornik.
Stručnjaci bi trebalo da budu povezani ne samo lokalno, već i na međunarodnom nivou, sugeriše dr Morgan.
- Na primer, sada smo na onkološkom kongresu u Srbiji, gde se mnogi stručnjaci međusobno poznaju. Međutim, kako Srbijasve više učestvuje u evropskim i svetskim onkološkim zajednicama, važno je razvijati načine komunikacije. Zbog toga podržavam korišćenje mreža kao što je Iks (Tviter), jer se mnoge onkološke diskusije odvijaju baš tamo. To je prilika da mladi onkolozi uče od najboljih stručnjaka u svetu i da postave pitanja koja mogu da im pomognu u radu. Na ovaj način mogu da dođu do neformalnih konsultacija s vodećim stručnjacima besplatno, što je fantastična prednost današnjeg vremena.
I pacijenti su deo slagalice
Za našeg sagovornika najvažniji deo interakcije sa pacijentima su informacije koje se mogu dobiti od njih, jer često daju drugačiju perspektivu u odnosu na kliničke studije i izveštaje.
- Glas pacijenta, iz ugla onkologa, može da bude presudan, jer daje uvid u ono što pacijenti stvarno proživljavaju. Ova perspektiva nam pomaže da bolje razumemo specifične tretmane i upozorimo druge pacijente na potencijalne nuspojave koje nisu uvek navedene u istraživanjima - objašnjava.
Budite aktivni na mrežama
Savet mladim onkolozima je da budu hrabri i iskoriste svoje mesto u svetu. Maternji jezik ili zemlja porekla ne bi trebalo da budu prepreka, jer je sada, pored brzih načina prevođenja (AI) mnogo važnije šta imate da kažete.
- Postoji mnogo izuzetno obrazovanih i stručnih kolega u Srbiji, čije iskustvo sa tretmanima i rad u zdravstvenom sistemu želimo da čujemo. Pacijentima takođe poručujem da budu prisutni na mrežama, ne samo zbog lekara, već i zbog drugih pacijenata i njihovih udruženja. Tako mogu da postanu deo šire zajednice i nauče više o bolesti, čime mogu da doprinesu zajedničkoj borbi - zaključuje dr Morgan.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Prevencija kancera i skrining: Najvažnije je da sarađujemo i učimo jedni od drugih