Kako jačati samopouzdanje u 5 koraka? Psiholog otkriva zašto su prihvatanje i komplimenti važni
Samopouzdanje se može definisati kao osećaj samovrednosti, odnosno mere koliko osoba ceni sebe. Takođe, može da se definiše i kao osećanje da smo sposobni, ali istovremeno i voljeni.
Samopouzdanje se razvija od detinjstva i može se graditi tokom čitavog života. Jačanjem samopouzdanja jačamo svoj psihološki imunitet i spremnije dočekujemo životne probleme, kaže za naš portal Marija Benin klinički psiholog i psihoterapeut i otkriva više načina na koje to možemo da uradimo.
Upoznajte vlastite snage
Dok ne znamo kakvim resursima raspolažemo, ne možemo ih ni koristiti. Pokušajte da sastavite listu svih vaših dobrih osobina, veština i sposobnosti. Ukoliko vam je teško to da uradite, pomislite kako bi vas opisali vaši prijatelji i porodica.
Bezuslovno prihvatanje
Naučite da prihvatate sebe bezuslovno sa svim pozitivnim osobinama i manama. Nacrtajte jedan krug i za svaku vašu negativnu osobinu upišite jedan minus u tom krugu. Zatim, za svaku vašu pozitivnu osobinu, upišite jedan plus.
- Videćete da ste kompleksno ljudsko biće koje ima puno pozitivnih ali i negativnih osobina, kao i svi. To znači da kada sledeći put nešto pogrešite i poželite sebi da nalepite etiketu (npr. budala, neznalica i slično), setite se da se čitavo vaše biće ne može svesti samo na jednu negativnu osobinu - sugeriše naša sagovornica.
Postavljajte realne ciljeve
Postavite i preispitajte svoje ciljeve. Zapitajte se šta je vama važno i bitno, što vas čini srećnim. Razradite taktiku kako da dođete do svog cilja. Zapitajte se koje vam još veštine nedostaju kako biste došli do svog cilja. I zapamtite, dugoročni ciljevi se postižu ostvarivanjem kratkoročnih ciljeva.
Vežbajte samonegovanje
Počnite da nagrađujete sebe za svoje uspehe, oprostite sebi ako pogrešite ili ne ispunite svoja očekivanja. Na kraju svakog dana zapišite šta ste sve dobro učinili danas ili čime ste bili zadovoljni (npr. zadovoljna sam kako sam danas namestila frizuru, kako sam pomogla prolazniku da pronađe odgovarajuću ulicu, kako sam održala prezentaciju).
- Zapisivanjem osvešćujete svoja postignuća i pomerate fokus i na pozitivne stvari, umesto da budete usredsređeni samo na svoje neuspehe. U svakom trenutku u životu postoji dovoljno razloga da budemo veoma srećni, ali i dovoljno razloga da budemo veoma nesrećni. Od nas zavisi šta ćemo izabrati. Dakle, zaboravite životnu filozofiju: uspeh se podrazumeva, a neuspeh ne sme da mi se desi - savetuje klinički psiholog.
Naučite da prihvatate i delite komplimente
Kada dajemo drugima komplimente, znači da smo sposobni da vidimo i dobre stvari i da nismo od onih ljudi koji samo vide mane i nedostatke kod drugih. Prihvatanje komplimenata ukazuje na našu samosvesnost, da znamo da vredimo. Komplimentima, takođe, negujemo socijalne odnose.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Prednosti domaće supe od kostiju za ten i zglobove: Koliko dugo bi trebalo da se kuva?