Slušaj vest

Gestacijski ili trudnički dijabetes je smanjena tolerancija na glukozu koja se prvi put javlja tokom drugog stanja, najčešće između 24-28 nedelje. Nestaje nakon porođaja, kada se hormoni vrate u normalu, obično posle šest nedelja od dolaska bebe, ali ne uvek. O rizicima koje sa sobom nosi, posebno na duže staze, razgovarali smo sa profesorkom dr Aleksandrom Jotić, načelnicom Odeljenja za metboličke poremećaje, intenzivirani tretman i ćelijsku terapiju u dijabetesu, Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

- Tokom trudnoće, hormoni kao što su estrogen, progesteron i humani placentni laktogen, fiziološki povećavaju nivo insulinske rezistencije kako bi se obezbedio dovoljan nivo glukoze u krvi potreban za rast fetusa. Ova fiziološka insulinska rezistencija uz pridružene faktore rizika, kao što su gojaznost, prethodni sindrom policističnih jajnika, sedentarni stil života ili porodična anamneza za dijabetes, može da dovede do razvoja gestacijskog dijabetesa - navodi doktorka i dodaje da su ovo visoko rizične trudnoće, koje zahtevaju redovne kontrole od strane ginekologa specijalizovanih ustanova.

Obavezni testovi i korekcija ishrane  

Preporuka je da se svaka trudnica testira na prisustvo gestacijskog dijabetesa, rutinskim skriningom, u vidu 2h testa oralnog opterećenja sa 75g glukoze (2h OGTT), u periodu između 24. i 28. nedelje trudnoće, i to je danas deo standardne dijabetološke zaštite.

trudnoca dijabetes shutterstock_758120164.jpg
Shutterstock Redovne kontrole su ključne

- Kontrola glikemije je od ključne važnosti, kako bi se smanjio rizik za komplikacije trudnoće. Osim toga, visoke glikemije doprinose prekomernom rastu fetusa, što povećava rizik za komplikacije pri porođaju, kako kod majke tako i kod novorođenčeta. U najvećem broju slučajeva, gestacijski dijabetes se adekvatno reguliše korekcijom navika u ishrani, a ređe je neophodno privremeno uvođenje lekova i/ili insulinske terapije - precizira naša sagovornica.

Redovne kontrole nakon porođaja 

Ipak, trudnički dijabetes je faktor rizika za razvoj ne samo dijabetesa tipa 2, već i predijabetesa u daljem toku života, i dokazano je da je taj rizik čak 7-10 puta veći kod ovih žena.

glikemijski-indeks-namirnica-shutterstock-1535781872.jpg
Shutterstock Vodite računa o ishrani i ponavljajte testiranja svake tri godine

- Smatra se da se glikemije nakon porođaja najčešće normalizuju, međutim, procenat poremećaja glikoregulacije koji zaostaje nakon porođaja, ipak nije zanemarljiv. U tom smislu, izuzetno je važno sprovesti kontrolno testiranje u vidu 2hOGTT u periodu 4-12 nedelja nakon porođaja, kako bi se proverilo stanje glikozne tolerancije. Ukoliko je nalaz kontrolnog testiranja uredan, savetuje se ponavljanje testiranja svake tri godine. U slučaju da se po porođaju registruje predijabetes, preporučuje se korekcija životnog stila, uz dodatne terapijske opcije, i kontrolna testiranja svake godine - poručuje prof. dr Aleksandra Jotić.

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.