Ovo su najčešći simptomi zauški: Kod 40 % pacijenata bolest se pojavi i prođe, ali moguće su i ozbiljne komplikacije
Zauške ili epidemični parotitis je akutna virusna bolest uzrokovana virusom zauški. O najčešćim simptomima i mogućim komplikacijama razgovarali smo sa prim. dr Biserkom Obradović, specijalistom opšte medicine.
- Početni znakovi i simptomi zauški često uključuju groznicu, bol u mišićima, glavobolju, slab apetit i opšti loši osećaj. Nakon toga obično sledi bolno oticanje jedne ili obe parotidne pljuvačne žlezde. Izazivač oboljenja je virus mumpsa, koji pripada porodici Paramyxovirusa (RNK virus). Mumps je veoma zarazna bolest čija inkubacija traje 18-21 dan - objašnjava dr Obradović.
Zauške (na latinskom parotitis epidecima) su zarazna bolest koja se najčešće javlja kod dece, ali je moguće da obole i odrasli koji ih nisu preležali u detinjstvu i koji nisu zaštićeni vakcinom.
- U najrizičniju grupu spadaju deca između 5 i 10 godina starosti. Osoba koja jednom preleži zauške stiče trajni imunitet na bolest. Zauške se prenose kapljičnim putem, pri direktnom kontaktu sa zaraženom osobom ili preko kuhinjskog pribora.
Kod zauški je najčešće najpre prisutno zapaljenje na jednoj pljuvačnoj žlezdi, a nakon dva do tri dana otok se može javiti i na drugoj strani. Mesto otoka je bezbolno na dodir.
- Otok je najizraženiji trećeg dana od pojave prvih simptoma, a onda počinje da slabi i u nekoliko dana potpuno nestaje, kao i svi drugi simptomi bolesti.
Period inkubacije je 15 dana
Za preciznu dijagnozu bolesti najpre se obavlja opšti lekarski pregled i ako postoji sumnja da je do infekcije došlo, radi se test krvi na parotitis virus.
- Period inkubacije, tj. vreme od trenutka zaraze do pojave prvih simptoma bolesti, traje 15 dana. Kod oko 40 posto pacijenata bolest se pojavi i prođe, a da zaražena osoba uopšte ni ne primeti da je bolesna, jer i nema karakterističnih simptoma. To je parotitis bez komplikacija - objašnjava dr Obradović.
Međutim, doktorka napominje da parotitis može izazvati i razne oblike komplikacija.
Do komplikacija dolazi veoma retko, a mogu se javiti:
- Upala moždane opne (Mums meningitis)
- Zapaljenje testisa (Mumps orchitis), gde najrizičniju grupu predstavljaju dečaci pubertetlije, a ređe odrasli muškarci. Početne manifestacije upale su veoma burne, sa naglim porastom temperature, sa jakim bolom u testisu. Koža je crvena i otečena, a testis se uvećava za čak 2-3 puta. Nakon 4-5 dana upala se umiruje, a u veoma retkim slučajevima posledica može da bude sterilitet.
- Zapaljenje jajnika (Mumps oophoritis) čiji se simptomi javljaju deset dana nakon pojave zauški, najčešće u vidu bolova u donjem delu stomaka, a kod starijih devojčica, devojaka i žena dolazi do izostajanja menstruacije.
Terapija je simptomatska
- Deci treba dati sirup za snižavanje temperature (paracetamol ili brufen), adekvatne lekove protiv bolova, a za uspešno izlečenje veoma je važno i strogo mirovanje.
Što se tiče prevencije ove zarazne bolesti, kod nas se već decenijama unazad sprovodi vakcinacija MMR vakcinom.
- To je trokomponentna vakcina koja predstavlja zaštitu od malih boginja, zauški i rubeole. Zahvaljujući njoj, zauške su danas prava retkost. Ukoliko i dođe do infekcije, obično je reč o najblažim oblicima bolesti, bez prisustva bilo kakvih komplikacija. MMR vakcina obezbeđuje trajni imunitet. Ona se detetu daje dva puta. Prvu vakcinu primaju deca između 13 i 15 meseci starosti, dok se revakcinacija obavlja kada dete napuni sedam godina, pred polazak u prvi razred.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Male boginje "resetuju" imuni sistem, brišući stečenu zaštitu od ranijih infekcija: Vakcinacija je jedini siguran način zaštite