Slušaj vest

Angina pektoris u doslovnom prevodu znači bol u grudima

- Angina pektoris se često opisuje kao neugodano prisustvo bola u grudima u vidu stezanja, težine ili kontrakcija u grudima, kaže profesor Stiven Breker, kardiolog sa "Mayo Clinic Healthcare", i navodi koje još simptome može da uključuje ova bolest:

* znojenje
* kratkoću daha
* vrtoglavicu
* mučninu
* umor
* nelagodnost u zubima, vilici, vratu ili leđima

- Biti svestan simptoma angine je od suštinskog značaja. Novi ili pogoršani simptomi mogu ukazivati na srčani udar, što zahteva hitnu medicinsku pomoć. I dok mnogi ljudi misle da angina pektoris pogađa samo starije osobe, ona se može javiti u bilo kojem uzrastu - kaže dr Breker.

Angina pektoris i hladnoća

Hladno vreme može izazvati anginu kod nekih ljudi. Niske temperature mogu izazvati suženje krvnih sudova, što dodatno smanjuje protok krvi do srca. Osobe sa anginom trebaju biti posebno oprezne tokom hladnih dana, izbegavati izlaganje ekstremnoj hladnoći i oblačiti se slojevito kako bi se održala telesna toplota. Takođe, nagle promene temperature, kao što su ulazak u hladnu prostoriju iz toplog okruženja, mogu izazvati napad angine.

profimedia0351223805.jpg
Iznenadni bol u grudima lokalizovan iza grudne kosti, koji se širi u levu ruku i rame, a traje od 5 do 20 minuta, može da ukaže na anginu pektoris. Foto: Profimedia

Angina pektoris je najčešći oblik koronarnih bolesti srca, koja uz infarkt miokarda, aritmije i srčane insuficijencije, predstavlja najčešća srčana oboljenja i vodeće uzročnike smrtnosti, posebno razvijenih zemalja. Uglavnom se javlja između 45. i 55. godine života, ali u poslednje vreme i ranije, i češće je prisutnija kod muške populacije.

Profesor Breker napominje:

- Srećemo mnoge mlade pacijente koji su razvili prerano koronarnu bolest ili imaju porodičnu sklonost ka visokom holesterolu. Životni faktori poput gojaznosti, stresa, pušenja i nedostatka fizičke aktivnosti povećavaju rizik. Porodična istorija srčanih bolesti, visok krvni pritisak, visok holesterol, hronična bolest bubrega, periferna arterijska bolest i dijabetes, takođe su faktori rizika.

Agina koja se javlja dok mirujete predstavlja predinfarktno stanje

 Angina pektoris koja se javlja u miru posebno je opasno oboljenja i predstavlja predinfarktno stanje, pa pacijenti sa ovim tegobama treba hitno da se jave lekaru.

Kako se dijagnostikuje? 

Dijagnoza angine pektoris uključuje analize krvi, elektrokardiogram (EKG), ultrazvuk srca, koronarografiju, koja je zlatni standard za dijagnozu koronarne bolesti i test opterećenja.

- Ogromna većina slučajeva koronarne bolesti sada se može veoma efikasno lečiti. Čak i sa najnaprednijim oblicima koronarne bolesti, sada postoje efikasni tretmani za povećanje protoka krvi do srčanog mišića.

bol-u-grudima-i-kratak-dah-kod-zena-shutterstock-274015055.jpg
Angina se smiruje nakon odmora i terapije, a infarkt ne Foto: Shutterstock

Kako se razlikuje angina pektoris od srčanog udara?

I angina pektoris i srčani udar, odnosno infarkt miokarda predstavljaju koronarne ili ishemijske bolesti srca, ali se ipak razlikuju po simptomima.

Angina pektoris se može prepoznati po simptomu koji uključuje bol u grudima u vidu pritiska, stezanja ili peckanja, a obično se javlja tokom fizičke aktivnosti ili stresa i smiruje se odmorom ili uzimanjem lekova.

Kod srčanog udara, jak bol u grudima može biti dugotrajan i ne smiruje se nakon odmora ili konzumacije leka. Uz bol se mogu javiti i otežano disanje, mučnina, povraćanje, znojenje, vrtoglavica i gubitak svesti.

Zato, ukoliko osetite bilo kakve simptome koji mogu ukazivati na srčane probleme, veoma je važno što pre potražiti neophodnu medicinsku pomoć, jer i angina pektoris najčešće upućuje na predinfarktno stanje.

Prenela: Violeta Nedeljković

Izvor: Mayoclinichealthcare.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs