Da li znate šta je apikotomija? Oralni hirurg objašnjava kada je ova procedura neophodna
Kada se karijes proširi i zahvati koren zuba, najčešće je potrebno lečenje živca ili vađenje živca i čišćenje kanala korena. Međutim, u nekim situacijama, kada druge metode lečenja ne daju rezultate, neophodna je hirurška intervencija poznata kao apikotomija.
Šta je tačno apikotomija i u kojim situacijama je ova procedura neophodna, razgovarali smo sa dr spec. Igor Đorđević, specijalistom oralne hirurgije.
- Apikotomija (resekcija korena zuba) je hirurški postupak uklanjanja patološke lezije sa vrha korena prethodno endodonski lečenog zuba. Neophodna je kada se periapikalni proces (zapaljensko stanje koje se javlja u tkivima oko vrha korena zuba) ne može izlečiti kroz kanal korena zuba.
Apikotomija se radi u lokalnoj anesteziji, a intervenicija traje malo više od pola sata.
- Apikotomija podrazumeva uklanjanje procesa u viličnoj kosti koji je u kontaktu sa vrhom korena zuba u lokalnoj anesteziji. Nakon anesteziranja, odiže se mukoperiostalni režanj (pomeraju se desni) i pristupa se leziji. Ona se uklanja u potpunosti i preseca vrh korena zuba. Nakon toga se pristupa ušivanju režnja (vraćanje desni na svoje mesto). Pre apikotomije neophodno je da je koren zuba adekvatno mehaničko medikamentno pripremljen i obturiran (procedura popunjavanja kanala korena). Sama intervencija u proseku traje 30 do 40 minuta.
Oporavak je uglavnom brz i traje u proseku oko tri dana.
- Oporavak nakon intervencije podrazumeva primenu hladnih obloga spolja, mirovanje nakon intervencije i dan posle (izbegavati fizički napor i trening), primenu analgetika i antibiotika. Mogu se očekivati blag otok koji traje jedan do tri dana, umereni bolovi koji prolaze primenom analgetika. Sam oporavak je relativno brz, ali zavisi od brojnih faktora, i traje dva do tri dana. Konci se uglavnom uklanjaju nakon sedam dana - objašnjava dr Đorđević.
U nekim slučajevima, nakon ove procedure problem sa korenom zuba može ponovo da se javi na istom zubu.
- Da, problem sa korenom, tj. sa periapikalnom lezijom može da se opet pojavi nakon apikotomije. U tom slučaju se pristupa ponovnoj apikotomiji, ili ponovnom lečenju kanala korena zajedno sa apikotomijom, a u retkim slučajevima je neophodno je vađenje zuba. U nekim situacijama kada su promene većeg obima, ili je zub oslabljen gubitkom kosti usled parodontopatije, jedina moguća terapija je vađenje zuba.
Zato je važno da svako od nas preduzme preventivne korake, kako do ovog i sličnih ozbiljnijih problema sa zubima ne bi dolazilo.
- Redovna i pravilna higijena usne duplje, redovni kontrolni pregledi stomatologa na četiri do šest meseci, to je najbitnije, jer ćemo jedino na taj način primetiti karijes u ranoj fazi kada je njegova terapija značajno lakša i uspešnija - savetuje naš sagovornik.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Hiperbarična terapija udisanjem čistog kiseonika: Kod kojih stanja pomaže, a kod kojih ne?