Često vam se javlja herpes? Naš čuveni dermatolog otkriva kako da se uspešno rešite ove dosadne groznice
Herpes nije nimalo prijatna pojava na kom god delu tela da se pojavi. Pitali smo dr Jasminu Kozarev, dermatologa i stručnjaka za lasersku hirurgiju, o kakvoj infekciji je reč, kako se prenosi, koji okidači je najčešće provociraju, da li postoje mere prevencije da do nje ne dođe, ali i kako se najuspešnije leči.
- Herpes je virusna infekcija uzrokovana virusima iz grupe herpes virusa. Bolest može da zahvati kožu i sluznice, a razlikujemo dva tipa - HSV I i HSV II koji zahvata genitalnu regiju. Posebna grupa herpes infekcija je herpes zoster uzrokovan virusom varičela zoster. Primarna herpes simplex infekcija nastaje najčešće u ranom detinjstvu, u vidu herpangine ( virusne bolest koja uzrokuje visoku temperaturu i ranice u ustima i grlu poput mehurića), a smatra se da je ovim virusom prokužena najšira populacija u vidu latentne infekcije i trajnog nošenja virusa u organizmu. Prenosi se kontaktom, direktnim dodirom ili preko sekreta sluznica usana ili genitalija - objašnjava dr Jasmina Kozarev.
Šta podrazumevaju mere prevencije?
Pitanje prevencije prenošenja virusne infekcije podrazumevaju mere pojačane lične i opšte higijene, a prevencija reaktivacije virusne infekcije je usmerena na mere povećanja kompetentnosti imunološke odbrane.
- Najracionalnija primarna mera je primena zdravog, a adekvatnog životnog stila, koja podrazumeva unos svih zdravih namirnica kroz redovne obroke, proveru vrednosti vitamina Di ako postoje deficit adekvatna suplementacija, unos namirnica bogatih C vitaminom, pravilan i dovoljan unos tečnosti, antioksidanasa kroz namirnice u prvoim redu, bobičasto voće (borovnica, kupina, aronija) sa antocijanidima, antioskidansi kroz unos zelenog čaja bez veštačkih aroma, kakao, med, propolis. Kod osoba koje su u anemiji, nadoknada gvožđe, vitamina B12 nakon laboratorijske provere njihovih vrednosti i redukciju unosa alkoholnih pića.
Neophodna je, ističe doktorka Kozarev, redovna i umerena fizička aktivnost, boravak u prirodi, smanjenje vremena koje se provodi u zatvorenom prostoru i mestima gde se okuplja velika količina ljudi i dobar san.
- Kada se organizam nalazi mentalno i telesno u balansu onda je i imunološki sistem kompetentan za odbranu od infekcije.
Lečenje infekcija laserskim procedurama
Doktorka kaže da se laserske procedure primenjuju nešto više od desetak godina u tretmanu herpetičnih infekcija, kako primarne tako i recidiva.
- Laserske procedure sa laserima talsanih dužina 630 nm, 650 nm, 808 nm i 1.064 nm deluju na različite svetlosne receptore unutar ćelija. Samo laser talasne dužine 1.064 nm, deluje na produkciju kiseonika unutar mitohondrija, ćelijskih organela koje su neophodne za procese ćelijskog disanja, sekreciju egzozoma i interćelijsku imunološku komunikaciju, kao i indirektno na redukciju otoka i bola i skraćenje perioda oporavka od infekcije.
Tretman je bezbolan, sa subjektivnim osećajem prijatne toplote i neposredne redukcije pečenja i bola.
- Broj tretmana zavisi od toga da li se radi o primarnoj ili recidivantnoj infekciji, a s obzirom da je neophodno postići kumulativno dejstvo tretmani se rade u seriji. Pre svakog izvođenja procedure u hroničnoj recidivantnoj infekciji proveravaju se imunološki parametri bolesti, te se pristupa ili samo laserskim procedurama ili laserskim protokolima uz primenu antivirusnih lekova.
Tretman se ne proporučuje osobama koje imaju malignitete u zoni tretmana ili u zonama neposerdno iznad oka i na kapcima. Neophodna je puna saradnja tokom tretmana sa detetom ili odraslom osobom tokom izvođenja porcedure.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Top 5 namirnica za jake i zdrave nokte: Rezultat stiže ubrzo nakon što ih uvrstite u ishranu