Slušaj vest

Od akutnih oblika, koji brzo napreduju i fatalni su u sto odsto slučejeva, do sporijih, subakutnih varijanti, ova bolest zahteva ozbiljan pristup i pre svega brzu i preciznu dijagnostiku, kaže za naš portal kardiolog prim dr Živan Dimitrijević

- Kao i kod mnogih drugih infekcija u medicini, endokarditis može biti akutni i subakutni. Akutni oblik nastaje iznenada, brzo se razvija i jednako brzo završava, dok je subakutni oblik, poznat i kao endokarditis lenta, u prevodu tihi, usporeni oblik, nije ni hroničan, ni akutni, već nešto između. Akutni endokarditis je izuzetno ozbiljan i predstavlja pravu sepsu, pri kojoj nastaju gnojni komadići na na finoj unutrašnjoj opni srca. U tom slučaju, smrtnost je sto odsto u prvih 48 sati. Reč je o veoma retkoj pojavi, tokom svojih 45 godina rada video sam je dva tek puta - navodi naš sagovornik.

Bolest je do te mere galopirajuća da nema vremena za prepoznavanje i u oba navedena slučaja je potvrđena tek nakon obdukcije i nalaza iz krvi koji su ukazivali na prisustvo bakterije

shutterstock-2438709637.jpg
Endokarditis je vrsta sepse Foto: Shutterstock

- Simptomi akutnog endokarditisa su nagli porast temperature, totalna malaksalost i stravično loše opšte stanje koje se pogoršava iz minuta u minut. Tegobe sa srcem jednostavno ne stignu da razviju - objašnjava kardiolog. 

Na malo duže staze

Subakutni ili endokarditis lenta je nešto sporiji i to je tiha sepsa. U ovom slučaju, bakterije se nalaze u krvi i naseljavaju se na oštećenim mestima srčanih zalistaka, unutrašnjoj opni srca i na velikim krvnim sudovima u blizini srca, kao što su aorta i njene grane, koje vode krv u ruke i mozak. Na tim mestima mogu se uočiti promene koje sugerišu na ovu vrstu infekcije, a koje se mogu detektovati ultrazvukom

srce shutterstock_2418541113.jpg
Bakterije se naseljavaju na oštećenim mestima Foto: Shutterstock

- Pacijenti obično kažu da se loše osećaju danima, pa čak i nedeljama. Temperatura je obično malo iznad 37 stepeni, ne prebacuje 38, a opšte stanje se postepeno pogoršava. Slabost u pojedinim slučajevima može da traje i mesecima, pacijenti jednostavno tiho propadaju - objašnjava dr Dimitrijević. 

Lečenje prema antibiogramu

Lečenje endokarditisa nije naročito komplikovano, jer postoji jasno definisan protokol. Prvo se uradi antibiogram, a na osnovu njegovih rezultata bira se odgovarajući antibiotik, obično u kombinaciji - dvostruki ili trostruki. Antibiotici se primenjuju tokom određenog vremenskog perioda, obično tri nedelje i svaki od njih ima svoja pravila primene, navodi naš sagovornik. 

- Što se tiče učestalosti, na mom odeljenju, koje broji oko stotinak postelja, godišnje prođe između tri i pet hiljada pacijenata, a od njih su otprilike dva do tri slučaja godišnje endokarditis - dodaje.

Kako uopšte dolazi do infekcije?

Infekcija nastaje kada bakterije dospeju u krvotok, često putem sitnih povreda.

- Bakterije mogu da uđu kroz manja oštećenja kože, recimo kada vadimo zub ili se ubodemo na trn. U poslednjem slučaju, pacijent je bio u lovu i trn mu je prošao kroz čizmu - navodi dr Dimitrijević.

afte shutterstock_1845308953.jpg
Bakterija može da uđe u telo čak i prilikom vađanja zuba Foto: Shuttesrstock

Zbog svoje retkosti, endokarditis se obično ne prepoznaje u početnim fazama, a simptomi kao što su povišena temperatura, ponekad zamaranje ili gušenje često se povezuju sa drugim zdravstvenim problemima.

Kardiolog objašnjava da endokarditis najčešće pogađa pacijente sa oštećenim srčanim zaliscima, bilo zbog prethodnih operacija ili reumatske groznice, koja može da bude posledica gnojne angine.

- Kada su srčani zalisci oštećeni, bakterije se lakše zalepe za njih, što dovodi do razvoja infekcije. Najveći problem leži u tome što bolest nije očigledna, osim što se retko javlja. Iskreno sam počeo da mislim o endokarditisu tek kada sam ga treći put nenadano otkrio. Dva puta je bilo slučajno, treći put potpuno nenadano. Nakon toga, svaki put kad se pacijent požali na visoku temperaturu, pomislim na endokarditis - poručuje dr Dimitrijević. 

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.