Šta je trabekularna bešika i kako nastaje? Urolog otkriva simptome koje ne smete da ignorišete
Godine su najveći faktor rizika, jer su oboljenja koja dovode do ovih promena u zidu bešike, pre svega benigno uvećanje prostate i spad karličnih organa kod žena, učestalija kod starijih osoba. U najtežim slučajevima ovo stanje može trajno da ošteti bubrege i izazove potrebu za dijalizom.
Trabekularna bešika je stanje u kojem zid mokraćne bešike postaje zadebljan i prekriven brazdama i izbočenjima - trabekulama. Najčešće javlja kao posledica hronične opstrukcije koja tera bešiku da "jače radi" kako bi izbacila mokraću. Trabekulizacija je često praćena smanjenjem elastičnosti bešike, što utiče na njenu funkcionalnost i kapacitet za skladištenje i pražnjenje urina.
O tome koji su najčešći uzroci kod muškaraca i žena, na koje simptome bi trebalo obratiti pažnju, kako izgleda lečenje, a kako prevencija razgovarali smo sa urologom dr Predragom Marićem.
- Najčešći uzrok trabekulizacije je benigno uvećanje prostate kod muškaraca, koje dovodi do opstrukcije toka mokraće iz mokraćne bešike (bladder outlet obstruction, BOO). Ostali uzroci uključuju maligna oboljenja prostate, strikture (suženje) uretre, neurogene poremećaje bešike i retke kongenitalne anomalije. Kod žena, uzroci uključuju prolaps mokraćne bešike, strikture uretre ili neurološke poremećaje koji utiču na pražnjenje bešike - objašnjava dr Marić.
Godine su najveći faktor rizika, jer su oboljenja koja dovode do ovih promena u zidu bešike, pre svega benigno uvećanje prostate i spad karličnih organa kod žena, učestalija kod starijih osoba. Trabekulizaciji doprinose i promene u zidu bešike koje se i same dešavaju starenjem, dok je uloga genetike značajno manja.
Dve vrste simptoma
Pacijenti najčešće prijavljuju simptome od starne donjeg urinarnog trakta, koji se mogu podeliti na iritativne i opstruktivne, dodaje doktor.
- U iritativne simptome spadaju učestalo mokrenje, urgentni nagoni na mokrenje, noćno mokrenje i slično. Opstruktivni simptomi obuhvataju slab i tanak mlaz, otežano započinjanaje mokrenja, isprekidan mlaz, naprezanje pri mokrenju, nemogućnost mokrenja. Kako bolest napreduje može se komplikovati i simptomima urinarne infekcije, bolovima, prisustvom krvi u mokraći, popuštanjem bubrežne funkcije - upozorava naš sagovornik.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, ultrazvučnog pregleda, uretrocistoskopije i urodinamskih ispitivanja. Ultrazvuk može da otkrije zadebljanje zida bešike i prisustvo malih izbočina (pseudodivertikula), dok cistoskopija omogućava direktnu vizualizaciju trabekularnog izgleda zida bešike. Urodinamska studija je korisna za procenu funkcionalnih promena i opstrukcije toka urina.
- Lečenje zavisi od osnovnog uzroka. Ukoliko je uzrok uvećana prostata, lečenje može da bude medikamentozno i hirurško. Medikametozno lečenje obuhvata lekove koji deluju na funkcionalnu komponentu mokrenja olakšavajući protok mokraće (alfa-blokatori). Takođe postoje i lekovi koji dovode do smanjenja veličine prostate, smanjujući anatomsku opstrukciju (inhibitori 5-alfa-reduktaze). U slučaju da ova terapija nije efikasna, predlaže se hirurško lečenje. Spad karličnih organa kod žena se obično rešava operativnim putem. U slučaju strikture uretre i kod žena i kod muškaraca koristi se ili operativno lečenje ili povremene dilatacije (proširenje) mokraćne cevi. Kod nekih neurogenih disfunkcija donjeg urinarnog trakta (NLUTD) uključuje se farmakološka terapija, u nekim slučajevima i neke hirurške procedure ili drugi modaliteti lečenja prema preporukama relevantnih stručnih udruženja - navodi dr Marić.
Uklanjanje osnovnog uzroka može značajno da poboljša simptome i smanji pritisak na zidove bešike, čime se usporava dalja progresija trabekulizacije i omogućava delimični oporavak mišića mokraćne bešike.
- Trenutno se istražuju minimalno invazivne procedure za lečenje opstrukcija mokraćnog toka, kao i regenerativne terapije za obnavljanje funkcije bešike uz pomoć matičnih ćelija. Takođe, dostupni su novi lekovi koji poboljšavaju kontraktilnost mišića mokraćne bešike (detrusora) - otkriva naš sagovornik.
Kako da se čuvate?
Redovni pregledi od strane urologa i ginekologa, kao i zdrav način života doprinose smanjenju učestalosti nekih od oboljenja koja dovode do trabekulizacije.
- Pacijentima se savetuje izbegavanje zadržavanja urina, pražnjenje mokraćne bešike na vreme, a kod žena vežbe za jačanje mišića karličnog dna. Pošto striktura mokraćne cevi može da bude i posledica infekcije u preventivne mere svakako spada prepoznavanje i lečenje polno prenosivih bolesti, kao i edukacija mladih o merama zaštite prilikom odnosa - naglašava urolog.
Ako se ne leči na vreme
Do ozbiljnih komplikacija može da dođe ako ne leče bolesti koje dovode do trabekulizacije, dodaje naš sagovornik.
- Nakon mokrenja vremenom dolazi do sve većeg i većeg zaostatka urina u bešici. Mokraća koja ne otiče je pogodno tlo za razvoj infekcije, kamena u bešici, pa i tumora. Osobe sa kompletnom retencijom (zadržavanjem) urina imaju povećavan pritisak u bešici, tako da se bubrezi otežano prazne, što svakako može da utiče i na rad bubrega. U najtežim slučajevima ovo stanje može trajno da ošteti bubrege i izazove potrebu za dijalizom. Pravovremeno prepoznavanje i lečenje trabekulizacije je ključno za sprečavanje komplikacija i očuvanje funkcije celog urinarnog trakta - zaključuje dr Predrag Marić.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
PROŠIRENE VENE VAM STVARAJU PROBLEM: Osetite olakšanje na prirodan način!