Virusne bradavice nisu bezazlen problem: Dermatolog savetuje uklanjanje jer mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija
Bradavice na koži su uzrokovane virusom i prenose se dodirom. Može proći čak dva do šest meseci dok se bradavica ne razvije nakon što je vaša koža bila izložena virusu.
Virusne bradavice su male, zrnaste izrasline na koži koje se najčešće javljaju na prstima ili rukama. Grube na dodir, bradavice takođe često imaju šaru u vidu sitnih crnih tačaka, koje su u stvari mali krvni sudovi, piše Mayo Clinic.
O tome koje sve vrste virusnih bradavica postoje, kako se leče da li mogu dovesti do komplikacija, razgovarali smo sa dr Radislavkom Dimitrijević, dermatologom.
- Postoje više vrsta virusnih bradavica. Najviše je onih koji su izazavani HPV virusima. Promene odnosno bradavice se najčešće nalaze na šakam i stopalima (verrucae palmares et pantares, verrucae vugares), zatim bradavice na čelu, bradi i obrazima kod dece (verrucae planae juveniles). HPV virusa ima preko 100 tipova, neki on njih su onkogeni i češći kod odrasih osoba. Ove bradavice su poznate kao kondilomi (condylomata acuminata) lokalizovani su u anogenitalnoj regiji najčešće se prenosi seksulanim putem.
Posledice su pada imuniteta
Neke od njih češće se javljaju kod dece, a određeni oblici se kod odraslih prenose i polnim putem.
- Postoje i takozvane moluske, to su bradavice koje češće viđamo kod dece, a izazivač je Molluscum contagiosum virus. Postoji i obik ovih bradavica koji se javlja kod odrasih, a prenosi se seksualnim putem. Do razvoja virusnih bradavica dolazi priikom kontakta sa zaraženom osobom, kao i autoinokulacija (npr. usled ogrebotine virus se prenosi na drugo mesto iste osobe), a sve to kao posedica pada imuniteta u tom momentu - objašnjava dr Dimitrijević.
Ove bradavice se mogu pojaviti na licu, šakama, stopalima, trupu ili u genitalnoj regiji.
- Pacijent može da posumnja da je u pitanju virusna bradavica kada vidi pojavu malog izraštaja koji se postepeno uvećava i/ili dolazi do pojave novih promena. U početku može biti ružičasti manji izraštaj koji kasnije poprima beličastu boju čvršće konzistencije. Kada su u pitanju kondilomi to su izraštaji boje kože ii nešto tamniji mekane konzistencije na širokoj ili tankoj osnovi. Kao što sam već spomenula, zavisno od vrste virusa lokalizacija može biti na licu, šakama, stopalima, trupu, genitalno.
Nelečene bradavice mogu dovesti do komplikacija
Pacijentima se uglavnom savetuje uklanjanje bradavica.
- Bradavice se ukanjaju lokanom terapijom, nekad je potrebno ukjučiti opštu antivirusnu terapiju. Od lokane terapije koristimo krio terapiju, uklanjanje radio talasima, lasersko uklanjanje, kao i aplikovanje sredstava koji se mogu naći u apotekama, a aktivna supstanca su keratolitici. Svakako se savetuje ukanjanje svih vrsta virusnih bradavica.
Iako su bradavice bezopasne, do komplikacija ipak može doći ukoliko se ne leče.
- Do komplikacija može doći ako se braadvice ne leče. Najopasniji su onkogeni tipovi HPV virusa. Od drugih komlikacija navela bih sekundarne bakterijske infekcije, diseminovani (prošireni) obici sa ožijcima. Što se tiče prevencije treba izbegavati kontakt sa zaraženom osobom, ukoiko je to moguće. Odrasi priikom seksuanih odnosa treba da koriste zaštitu, kao i redovni pregledi ginekologa kada su žene u pitanju - savetuje doktorka.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Kako kosti zarastaju? Ortoped upozorava: "6 do 8 nedelja je optimum, ali puna čvrtstoća vraća se tek za nekoliko meseci ili godina"