Slušaj vest

O tome na koji način izbor namirnica i kontrola telesne težine utiču na povećanje tj. smanjenje rizika od malignih oboljenja kod žena pre svega, razgovarali smo sa Majom Babić, licenciranim nutricionistom i coach-em iz oblasti dizajniranja održivog plana ishrane.

Održavajte zdravu telesnu težinu

Promenom načina života moguće je smanjiti rizik od obolevanja od raka. Naučnici sa Harvarda procenjuju da se čak do 75 odsto smrtnih slučajeva od raka može sprečiti pravilnom ishranom, održavanjem zdrave telesne težine, kontrolom unosa alkohola i povećanjem fizičke aktivnosti.

- Održavanje zdrave telesne težine i uravnotežena ishrane ključne su za smanjenje rizika od razvoja malignih oboljenja. Gojaznost povećava rizik od različitih vrsta raka, uključujući rak dojke, debelog creva, endometrijuma, jednjaka, bubrega i pankreasa. Pravilna ishrana igra ključnu ulogu u prevenciji raka. Fokus treba staviti na unos voća, povrća i celih žitarica, koji su bogati antioksidansima i vlaknima. Ove supstance pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja i smanjenju inflamacije, ključnih faktora u razvoju malignih oboljenja. Takođe, izbegavanje zasićenih masti i prekomernog unosa crvenog mesa može smanjiti rizik od raka debelog creva i agresivnijih oblika raka prostate - objašnjava nutricionista. 

vaga-za-merenje-shutterstock-1149481532.jpg
Održavanje zdrave telesne težine važno je u prevenciji raka Foto: Shutterstock

Održavanje zdrave telesne težine predstavlja još jedan važan korak.

- Gojaznost je direktno povezana sa povećanim rizikom od raka dojke, jetre, debelog creva i pankreasa. Smanjenjem unosa kalorija i redovnom fizičkom aktivnošću možete regulisati težinu i smanjiti rizik od ovih bolesti. Masne ćelije mogu proizvoditi hormone, poput estrogena, koji doprinose rastu tumora. Zato kontrola telesne težine kroz uravnoteženu ishranu i redovno vežbanje može značajno smanjiti ovaj rizik.

Kontrola unosa alkohola dodatno smanjuje rizik.

- Prekomerna konzumacija alkohola povezuje se sa rakom usne šupljine, grkljana, jednjaka, jetre, debelog creva, kao i raka dojke kod žena. Stručnjaci preporučuju ograničavanje unosa na jedno piće dnevno ili potpuno izbegavanje alkohola kako bi se očuvalo zdravlje.

dijeta shutterstock_2212566761.jpg
Neka osnova vaše ishrane bude riba, orašasti plodovi, maslinovo ulje i povrće Foto: Shutterstock

Izbegavajte ove namirnice

Postoje namirnice koje mogu povećati rizik od razvoja malignih bolesti i koje bi trebalo ograničiti ili izbegavati.

• Prerađeno meso: Proizvodi poput slanine, kobasica i viršli sadrže nitrate i druge aditive koji mogu povećati rizik od raka debelog creva.
Crveno meso: Iako nije nužno izbegavati ga u potpunosti, preporučuje se ograničavanje unosa, jer prekomerna konzumacija može povećati rizik od raka debelog creva i prostate.
• Šećeri i rafinisani ugljeni hidrati: Hrana poput belog hleba, kolača i gaziranih pića može doprineti gojaznosti i povećati rizik od raka.
• Hrana pržena na visokim temperaturama: Akrolein i akrilamidi, koji nastaju tokom prženja, povezani su sa povećanim rizikom od raka.

- Umesto ovih namirnica, fokusirajte se na zdravije alternative, poput ribe, orašastih plodova, maslinovog ulja i povrća - napominje Babić.

plank shutterstock_2453890237.jpg
REdovna fizička aktivnost važna je koliko i zdrava ishrana Foto: Shutterstock

Ne zaboravite na redovu fizičku aktivnost

Pored ishrane, redovna fizička aktivnost igra ključnu ulogu u održavanju zdrave telesne težine i smanjenju rizika od malignih oboljenja. Kombinacija uravnotežene ishrane i aktivnog načina života predstavlja efikasan pristup prevenciji raka i promociji opšteg zdravlja.

- Fizička aktivnost je povezana sa smanjenim rizikom od raka debelog creva, a vežbanje takođe smanjuje rizik od raka dojke i, potencijalno, reproduktivnih organa. Vežbanje je korisno čak i ako ne izgubite na težini. Stručnjaci preporučuju najmanje 150 minuta umerenog vežbanja nedeljno, poput brzog hodanja, plivanja ili joge.

Kvalitetan san važan je koliko i vežbanje. 

- Loš san može dovesti do povećanja telesne težine, što je jedan od faktora rizika od malignih oboljenja. Kvalitetan san omogućava telu da se regeneriše i održava hormonalnu ravnotežu. Hronični nedostatak sna može povećati rizik od gojaznosti i razvoja hormona povezanih s rastom tumora, poput kortizola. Održavanje rutine, koja podrazumeva najmanje 7–8 sati sna svake noći, doprinosi celokupnom zdravlju i smanjuje rizik od kancera.

Olivera Marković

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.