Simptomi koji nas muče su samo vrh ledenog brega: Doktor otkriva kako izgleda lečiti čoveka, a ne bolest
Integrativna medicina kombinuje klasične i komplementarne tretmane (poput akupunkture, homeopatije, ajurvede i drugih) i krasi je takozvani holistički pristup, što znači da tretira ceo organizam (telo, dušu i um), a ne pojedinačne bolesti.
Praksa je pokazala da nije dovoljno uzeti "koktel" lekova da bi se regulisalo zdravstveno stanje i izlečio organizam. Ovakvom terapijom, samo umanjujemo i na neko vreme otklanjamo ili ublažavamo simptome koje smo imali. Ukoliko želimo da suštinski rešimo svoje zdravstvene probleme, potrebno je da nešto promenimo u svojim životnim navikama, kaže za naš portal prof. dr Dušan Vešović, specijalista medicine rada, farmacije i lekar integrativne medicine.
- Na osnovu tridesetogodišnjeg iskustva u radu s pacijentima, smatram da je problem u tome što je moderni čovek nedovoljno obavešten i usled neadekvatnih životnih navika plaća ceh, a to je u ovom slučaju bolesno stanje. Jednostavno, ne možemo da jedemo slatko i neprestano grickamo, a pri tome da pijemo lekove koji snižavaju nivo šećera u krvi i da se zavaravamo da se lečimo - navodi naš sagovornik.
Šta je integrativna medicina?
Integrativna medicina je spoj klasičnih i komplementarnih tretmana i procedura (akupunktura, kvantna medicina, homeopatija, tradicionalna kineska medicina, ajurveda, hiropraksa, osteopatija, aromaterapija, reiki...) i krasi je takozvani holistički pristup, što znači da tretira ceo organizam (telo, dušu i um), a ne pojedinačne bolesti.
- Kada me zainteresovani pitaju "Doktore, koju bolest lečite?", odgovaram da ne lečim bolest, već lečim čoveka kao celinu, pa se i funkcija svih tkiva i organa vraća postepeno u normalu. Tako, ako osoba dođe radi regulisanja insulinske rezistencije, policističnih jajnika i neredovnog ciklusa, tokom tretmana se eliminušu i glavobolja, i lupanje srca "iz čistog mira", i nadutost, i zatvor, i oticanje nogu, i nesanica, i buđenje tokom noći, i umor.... I kada sve to rešimo, onda ćemo rešiti i metabolizam šećera, pa i ciklus i ciste na jajnicima - objašnjava prof. dr Vešović.
Praktično, osoba dolazi na tretman zbog dva, tri simptoma koji joj na svesnom nivou predstavljaju najveći "problem", ali ove tegobe su samo vrh ledenog brega, dodaje.
- Neophodno je, međutim, da rešimo sve ono ostalo što je ne muči u toj meri ili je muči, ali tome ne pridaje značaj, jer je u organizmu sve povezano. Na taj način rešavamo poremećaj ravnoteže (homeostaze) u organizmu i vraćamo ga u stanje stabilnosti koje osećamo kao nalet mentalne i fizičke energije, odsustvo tegoba i zadovoljavajući rad imunog sistema - navodi doktor.
Među najčešćim tegobama koje osobe prijavljuju nalaze se stalni osećaj umora i iscrpljenosti, manjak energije i motivacije, neredovan i bolan menstrualni ciklus i tegobe povezane s insulinskom rezistencijom i PCOS-om, problemi s koncentracijom, tamni podočnjaci, nemiran i isprekidan san, osećaj "stezanja" u grlu, učestala sekrecija iz nosa i sinusa, lupanje srca "iz čistog mira", neprijatan zadah, gorušica i podrigivanje, nadutost, gasovi i neredovne stolice, zadržavanje vode u telu, višak kilograma, bolovi u zglobovima, suva koža i pojačano opadanje kose...
Aparati i detaljan razgovor
Postavljanje dijagnoze je delom sličan kao i u klasičnoj medicini - rade se laboratorijske analize, snimanje ultrazvučnim aparatima, snimanje rendgengrafijom, skenerom, magnetnom rezonancijom i slično.
- Međutim, dodatnu specifičnost dijagnostike predstavljaju i metode iz komplementarnih grana, tako da se klasična dijagnostika može dopuniti analizom pulsa, analizom preko lica, kvantnim aparatima, specifično dizajniranim upitnicima kojima se otkrivaju simptomi vezani za deficit mikronutrijenata (vitamini, minerali...) i slično. Takođe, jako bitno je i to da se s pacijentom razgovara iskreno i detaljno, kako bi se ustanovile njegove navike i dovele u vezi sa stanjem koje ga muči - otkriva doktor.
Recimo, ukoliko neko ima gorušicu, ne bi trebalo da mu se preporuči samo lek koji će ovaj problem maskirati, već bi trebalo da mu se savetuje da ne pije kafu ujutru na prazan želudac i pri tome popuši pet cigareta, dodaje.
- Najbolje je da ujutru popije 3-4 dl vode, kako bi pokrenuo metabolizam, krvotok, limfotok, creva..., pa onda da, posle kratkog rastezanja i vežbanja, dobro doručkuje i popije šoljicu kafe (naravno, bez cigareta). Za svakog čoveka postoji prihvatljiv način na koji može da se ponaša u skladu sa zdravim životnim navikama, ne postoji opravdanje u smislu da se nema vremena ili uslova - naglašava naša sagovornik.
Da li postoji izlečenje?
U zavisnosti od intenziteta disbalansa u organizmu, zavisiće i sam način lečenja - što je intenzitet disbalansa veći, lečenje će se sprovoditi istovremenom i usaglašenom primenom lekova, dobrih životnih navika, racionalnom primenom suplemenata, nekim drugim granama komplementarne medicine.
- S druge strane, ukoliko je disbalans manjeg intenziteta - prisutne su tegobe, ali bez patoloških promena na tkivima, organima i u laboratorijskim parametrima, verovatno će samo biti dovoljna korekcija životnih navika uz, evenutalnu, primenu suplemenata - sugeriše prof. dr Vešović.
Rezultati lečenja traju onoliko dugo koliko i traje sprovođenje dobrih životnih navika - ako prestanemo da vežbamo, raspoloženje nam neće biti najbolje, ako ne spavamo na vreme i dovoljno, bićemo skloniji infekcijama, ako počnemo da pijemo kafu na prazan želudac ujutru, imaćemo gorušicu, ako preskočimo doručak, celi dan ćemo biti gladni i tražiti neki brz izvor energije, a to su slatkiši i grickalice, a onda se zapitati "Kako sam se to ugojio, a ništa ne jedem?"
- A da li postoji izlečenje? Naravno da postoji. Ali, treba imati u vidu da je ovo rezervisano samo za one kojima organizam nije u velikoj meri razoren nekom bolešću i za one koji ostaju na putu dobrih životnih promena i navika. Imate moć da oblikujete svoj život i svoje zdravlje, korak po korak. Ne postoji opravdanje za loš odnos prema zdravlju i sopstvenom telu. Samo krenite, jer svaka pozitivna promena, ma koliko bila mala, doprinosi vašem opštem zdravlju i blagostanju - poručuje prof. dr Dušan Vešović.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Kada se radi prva krvna slika kod dece? Sve što bi trebalo da znate o važnim laboratorijskim analizama