Slušaj vest

Anafilaksa je najteža forma alergijske, potencijalno životno ugrožavajuće reakcije, koja uglavnom nastaje naglo i neočekivano. Najčešći uzroci su hrana (36 odsto slučajeva), lekovi (17 odsto) i otrovi insekata (15 odsto), a simptomi se javljaju tek nakon što osoba ponovo dođe u kontakt sa alergenom, kaže dr Gordana Petrović, alergolog imunolog sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta “Dr Vukan Čupić” i naglašava da rano prepoznavanje prvih simptoma sprečava pojavu težih posledica.

- Namirnice koje najčešće izazivaju ovu rekaciju su mleko, jaja, kikiriki, orašasti plodovi, pšenica kod male dece, a kod adolescenata morski plodovi. Ponekad i mala količina određenih namirnica može da izazove anafilaksu, jer ispoljavanje ove reakcije ne zavisi od količine alergena. Pojedine osobe razvijaju kontaktnu reakciju, tako da čak i fizički kontakt ili prenos alergena kroz vazduh može da izazove reakciju. Lekovi koji najčešće dovode do anafilakse su beta-laktamski antibiotik - navodi dr Petrović.

Važno je znati i da se takođe može razviti u kontaktu sa lateksom (rukavice, baloni, kondom…) ili nakon ili tokom fizičkog napora, dodaje.

Prvi simptomi anafilakse

Alergijska reakcija počinje na mestu kontakta organizma sa uzročnikom - alergenom. Ispoljava se kao peckanje, svrab ili metalni ukus u ustima, zatim kao otok usana, jezika i ždrela, ukoliko su u pitanju alergeni iz hrane, ili se pojavljuje koprivnjača, otok na mestu kontakta sa drugim alergenima. Rano prepoznavanje prvih simptoma sprečava pojavu težih posledica.

koprivnjaca-shutterstock-1471090937.jpg
Koprivanjača je jedan od pratilaca Foto: Shutterstock

- Generalizovana reakcija se može razvijati kao osip i crvenilo sa urtikama (koprivnjačom) po celom telu koje svrbe. Lice i meka tkiva otiču, a disanje postaje otežano. Moguće je povraćanje, grčevi u stomaku, dijareja - navodi doktorka.

Osoba postaje uznemirena, zvuci koje čuje dobijaju metalni prizvuk i oseća kao da tone. Njen krvni pritisak počinje da pada, kolabira i gubi svest. Najteži oblik anafilaktičke reakcije je razvoj anafilaktičkog šoka.

- Može se desiti da se tegobe postepeno razvijaju i produbljuju satima nakon početka. Pojedine osobe nakon blage početne reakcije osete spontano poboljšanje, ali se nakon tri do četiri sata tegobe ponovo javljaju - objašnjava alergolog.

Koliko brzo se razvijaju simptomi?

Simptomi se javljaju već nakon nekoliko sekundi ili minuta od kontakta sa alergenom, ali se mogu javiti i nakon više sati, a najčešći su koprivnjača, oticanje, otežano disanje, ubrzan puls i gubitak svesti.

Obratite se za medicinsku pomoć ukoliko primetite neki od sledećih simptoma (ako su nastali iznenada ili nakon kontakta sa već poznatim alergenom):

  • otežano disanje
    promuklost
    kašalj
    vrtoglavica
    nizak krvni pritisak
    otežano gutanje
    bol u grudima
    svrab na koži
    oticanje
    osip na koži
    dijareja
    grčevi u stomaku
    povraćanje
napad panike shutterstock_1444959572.jpg
Problemi s disanjem Foto: Shutterstock

Anafilaktički šok - praćenje reakcija po fazama

Nulta faza - lokalna reakcija

  • Pojava ograničenih promene na mestu kontakta sa alergenom - crvenilo (eritem), otok (edem)

Prva faza - blaga opšta reakcija

  • Promene na koži u vidu svraba, osipa (urtikarija)
    Curenje iz nosa, osećaj punoće u grlu, otežano gutanje i govor
    Opšti simptomi u vidu uznemirenosti, glavobolje, osećaja toplote
    Lokalne promene se mogu javiti i na mestu davanja leka ili u usnoj duplji, jeziku, usnama kod nutritivne alergije (oblik tzv. oralnog alergijskog sindroma)
    Blage gastrointestinalne smetnje (mučnina, gađenje, naduven stomak)

Druga faza - izražena sistemska reakcija

  • Izraženije promene na koži u odnosu na lokalnu reakciju
    Hipotenzija, tahikardija, aritmija
    Otežano disanje
    Simptomi dispepsije (mučnina, povraćanje, proliv)
    Osećaj anksioznosti i panica
bol-u-grudima-shutterstock-1084432397.jpg
Tahikardija može da se javi u drugoj fazi Foto: Shutterstock

Treća faza - teška sistemska reakcija

  • Simptomi potpuno razvijenog anafilaktičnog šoka - teška hipotenzija, otok grkljana, bronhospazam, gušenje, poremećaj svesti

Četvrta faza - smrtni ishod

  • Smrt nastaje kao posledica razvoja šoka
    Ireverzibilna (nepovratna) hipotenzija sa poremećajem rada srca
    Intenzivan brohospazam, modra koža i prestanak disanja
    Kardiorespiratorni zastoj, smrtni shod

Kako sprečiti anafilaktični šok?

Pored izbegavanja alergena, ukoliko je odranije poznat, možete i sami sprečiti nastajanje težeg oblika anafilakse tako što ćete preuzeti određene terapijske mere, odnosno korake, naglašava doktorka.

anafilaksa shutterstock_1905905140.jpg
Autoinjektor adrenalina se primenjuje odmah kod razvoja simptoma Foto: Shutterstock

- Neophodna je hitna primena autoinjektora adrenalina (Epinefrin/EpiPen/Penepin) koji se primenjuje ODMAH u slučaju razvoja alergijskih simptoma. Preporučuje se i upotreba antihistaminika, koji donekle može da ublaži reakciju do dolaska Hitne pomoći - navodi.

Kako pomoći osobi u toku šoka?

Ukoliko primetite poremećaj stanja svesti, nestabilnost, pad pritiska, ono što možete da uradite odmah jeste da obolelog stavite u tzv. koma položaj.

- Osobu postavite u ležeći položaj, na desni bok, sa glavom okrenutom u stranu sa podignutim donjim ekstremitetima iznad nivoa glave. Izuzetak su osobe koje su svesne i imaju jak osećaj gušenja, njima treba pomoći da sede. Disajni putevi moraju da budu prolazni, što se postiže vađenjem jezika i zubnih proteza iz usta, uklanjanjem stranih tela iz usta i nosa. Odmah pozovite 194 i obavezno naglasite da mislite da je u pitanju anafilaktički napad. Pozovite u pomoć i osobe u okolini - savetuje naša sgovornica.

anafilaksa shutterstock_174165263.jpg
Osobe u okruženju takođe bi trbalo da budu obučene za primenu adrenalina Foto: Shutterstock

Posle napada

Nakon zbrinjavanja akutne reakcije i otpusta iz zdravstvene ustanove, važno je da osoba koja je doživela anafilaksiju, kao i članovi njenog okruženja, budu informisani o potencijalnim okidačima i potrebi izbegavanja ovih alergena.

- Takođe, neophodno je da osoba poseduje autoinjektor adrenalina (preporučuje se da ima dva originalna pakovanja) i da bude obučena za primenu, u slučaju da dođe do ponovnog razvoja anafilakse. Takođe, neophodno je i da osobe u okruženju budu obučene za primenu adrenalina - poručuje dr Gordana Petrović.

Nataša Lazović 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.