Nutricionista otkriva šta jesti ako imate rak: 30 najzdravijih namirnica u borbi protiv malignih bolesti
U pitanju su zdrave namirnice koje nikako ne mogu da vam naškode, a koje mogu da budu korisne za ceo organizam.
Svedoci smo se većeg broja obolelih od malignih bolesti, skoro da nema osobe koja u svojoj okolini nema nekoga ko se bori sa ovom teškom i kompleksnom dijagnozom. Onkolozi se slažu da je u pitanju multifaktorijalna bolest, kod koje se genetski faktori povezuju sa različitim činiocima iz spoljne sredine, ali i stilom života. Jedan od činioca o kome se dosta priča je i ishrana, kaže za naš portal nutricionista dijetetičar Jovana Srejić Ferluga, ali dodaje da je samo lečenje kompleksno, kao i da postoji puno različitih protokola, kako u klasičnoj medicini, tako i u alternativnim metodama lečenja.
Napomena: Nijedna od ovih namirnica ne može i ne sme da zameni odlazak kod lekara i propisanu terapiju. Pre bilo kojih znajačnih promena u ishrani obavezno se posavetujte sa svojim lekarom.
- Ishrana u terapiji malignih bolesti nije jednostavna tema. Nema jedinstvenog stava, tako da ćete naći na klinike koje preporučuju keto ishranu, sirovu ishranu, gladovanje… Istovremeno se sve više istraživanja sprovodi u cilju otkrivanja lekovitih sastojaka u samim namirnicama - navodi naša sagovornica i dodaje:
- Moj savet bi bio da ishranu bazirate upravo na namirnicama sa snažnim antikancerogenim sastojcima. U pitanju su zdrave namirnice koje nikako ne mogu da vam naškode, a koje mogu da budu korisne za ceo organizam.
Sledi lista namirnica i blagotvornih biljaka koje mogu da budu važan saveznik u vašoj borbi i koje možete prilagoditi načinu ishrane za koji se odlučite.
Avokado
Sadrži veliku koncentraciju luteina i zeaksantina i drugih hranljivih materija rastvorljivih u mastima. Napravite gvakamole (namaz od avokada, luka, peršuna, limunovog soka), iseckajte ga u salatu, dodajte u smutije da napravite konzistenciju poput pudinga i/ili jedite direktno na parčetu hleba sa malo himalajske soli.
Borovnice
Borovnice sadrže važne fitonutrijente uključujući pterostilben, resveratrol, flavonole i tanine. Pokazalo se da sve ovo inhibira razvoj ćelija raka. Iskoristite borovnice za smutije ili šejkove, dodajte ih u musli, ovsenu kašu, mafine ili sladoled.
Klice brokolija
Jedan od najsnažnijih antikancerogenih nutrijenata, prisutan u klicama povrća iz grupe kupusnjača je glukorafanin. On se tokom metabolisanja pretvara u snažan antioksidans sulforafan. Dodajte klice u salate, propržite ih ili napravite osvežavajući zalogaj od klica i krem sira.
Organski puter od krava s pašnjaka
Davne 1979. godine, istraživači sa Univerziteta Viskonsin otkrili su da ekstrakt govedine ima značajan antikancerogeni potencijal. Tek 1987. godine naučnici su otkrili da je CLA (konjugovana linoleinska kiselina) ta koja pruža ove prednosti.
- Puter dodajte preko povrća kuvanog na pari ili slatkog krompira ili ga koristite za pripremu zdavih krekera od lana. Najviše koristi od putera ili gia imate ukoliko ga ne obrađujete termički - savetuje naša sagovornica.
Čija semenke
Čija se može pohvaliti impresivnim nizom antioksidanata flavonoida i polifenola, uključujući kvercetin, kempferol, hlorogensku kiselinu i kafeinsku kiselinu. Takođe je odličan izvor omega-3 masnih kiselina malog lanca ALA i rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana.
- Ovi hranljivi sastojci čine čiju moćnom odbranom od svakodnevnog stresa i hroničnih bolesti. Da biste optimizovali svoje zdravlje, dodajte dve do četiri supene kašike ove superhrane u svoju ishranu dnevno. Dve kašike čije daju sedam grama vlakana, četiri grama proteina i pet grama omega 3 masnih kiselina - objašnja nutriconista.
Hlorela
Hlorela je najmoćniji izvor čistog hlorofila. Hlorofil pomaže u prečišćavanju krvi i omogućava da telo efikasnije koristi kiseonik. Takođe pojačava eliminaciju mnogih toksina kao što su plesni i industrijski zagađivači. Možete nabaviti hlorelu u prahu i staviti je u smutije i šejkove.
Kokos
Majčino mleko i kokosovo ulje bogati su laurinskom kiselinom koja jača imunitet i koja se u našem telu pretvara u monolaurin. Monolaurin ima izuzetno moćna antibiotska, antivirusna i antigljivična svojstva. Kokosovo mleko možete dodati u šejkove ili smutije, dok kokosovo ulje možete koristiti za kuvanje, ali i za negu kože i kose.
Krastavac
Krastavci su puni minerala silicijum dioksida, koji je esencijalna komponenta za zdravo vezivno tkivo (mišići, ligamenti, hrskavica, kosti i koža). Takođe je pun jonskog kalijuma, magnezijuma i vitamina C koji mu daju snažan alkalizirajući efekat u telu.
Pečurka kordiceps
Tradicionalni tibetanski iscelitelji su preporučivali kordiceps kao tonik za sve bolesti. To je zato što poboljšava energiju, navike spavanja, varenje, izdržljivost i libido.
- Kordiceps pomaže telu da izbalansira kortizol i ostale hormone stresa. Ova gljiva ima adaptogene karakteristike, što znači da pomaže u uspostavljanju hormonske ravnoteže, balansirajući (povećavajući ili smanjujući) oslobađanje različitih hormona. Možete kupiti sušenu pečurku i dodati je u supe, variva ili praviti čaj - otkriva naša sagovornica.
Fermentisana hrana - turšija, jogurt, kefir
Hrana bogata probioticima jedan je od najvažnijih elemenata zdrave ishrane. Fermentisana hrana ne samo da je korisna za zdravlje probavnog sistema, već i jača imunitet, pomaže u detoksikaciji organizma od štetnih hemikalija, poboljšava apsorpciju hranljivih materija i smanjuje upalne procese u telu.
Beli luk
Beli luk je jedna od najmoćnijih namirnica za jačanje imuniteta. On sadrži preko 100 biološki aktivnih komponenti uključujući aliin, alicin, aliinazu i jedinstvena jedinjenja sumpora.
- Probajte sok sa belim lukom za koji su vam potrebni jedan limun, 2 čena belog luka, komad đumbira, vezica svežeg peršuna, 2 krastavca, lišće maslačka i pola greni smit jabuke - preporučuje Jovana Srejić Ferluga.
Đumbir
Đumbir sadrži nekoliko isparljivih ulja koja mu daju karakterističan ukus i miris - zingeron, šogaol i gingerol. Ova ulja imaju moćna antibakterijska, antivirusna, antigljivična, antiparazitska svojstva. Komad đumbira možete isrendati u sveže ceđen sok, salatu ili grilovano povrće. Možete napraviti i čaj od đumbira.
Ginseng
Ginseng, što u pravodu znači "sve leči", ima izuzetne adaptogene kvalitete. To znači da balansira nivo šečera u krvi, pojačava cirkulaciju i dopremanje kiseonika i samim tim proizvodnju energije, uravnotežava adrenalne hormone, pojačava obnavljanje jetre i njenu detoksifikacionu ulogu - dakle uspostavlja homestazu tela. Dodajte prah ginsenga u sveže ceđen sok, smuti ili šejk
Organska govedina
Tkivo životinje koji se hrane travom izuzetno je bogato karnitinom i karnozinom. Karnitin pomaže ćelijskim mitohondrijama da efikasno stvaraju energiju iz masti, dok je karnozin snažan antioksidans koji poboljšava funkciju mišića, mozga i kardiovaskularnog sistema. Takođe smanjuje efekte stresa i starenja štiteći proteine u telu koji pomažu u zarastanju i "popravljanju" tkiva. Ipak, da bi imala ove zdravstvene efekte govedina mora da bude organskog porekla.
Zeleni čaj
EGCG (epigalakatehin-3-galat) je primarni polifenol koji se nalazi u zelenom čaju. Ovaj antioksidans ima brojna pozitivna zdravstvena dejstva, kao što su prevencija i pomoć tokom tretmana raka.
- Pijte zeleni čaj svakodnevno kako biste smanjili rizik od raka debelog creva, dojke, pluća, pa čak i prostate. Koristite zeleni čaj kao osnovu za smutije ili dodajte mača zeleni čaj u prahu da biste prirodno zasladili vašu ovsenu kašu, čija puding, šejk - savetuje nutricionista.
Sveti bosiljak - tulsi
Jedan od ključnih efekata koji imaju adaptogene biljke je njihova sposobnost da snize i stabilizuju nivo kortizola. Visoka produkcija kortizola smanjuje količinu sastojaka neophodnih za stvaranje hormona kao što su testosteron, progesteron i estrogen. Najbolje je nabaviti kapsuliran organski bosiljak ili čaj od organskog bosiljka.
Kelj
Neki od najvažnijih hranljivih sastojaka prisutnih u kelju spadaju u glukozinolate, a jedan od njih je sulfurafan. Ovi super sastojci pomažu da se aktiviraju enzimi za detoksikaciju u jetri, koji igraju važnu ulogu u neutralizaciji kancerogenih supstanci.
Možete dodati listove kelja u sokovnik I tako obogatiti sok od svežeg povrća i voća.
Morska alga kelp
Ljudima su poznati zdravstveni efekti unošenja ribe, ali mnogo manje znaju o algamama kojima se ove ribe hrane. Alge su najbolji prirodni izvor joda.
- Zbog radijacije iz Fukušime, ne preporučuje se korišćenje morskih algi na pacifičkoj obali. Potražite alge iz čistih voda severnog Atlantika, a posebno obale Mejna. Povremeno grickajte sušene alge ili ih koristite u supama i čorbama - sugeriše naša sagovornica.
Limun
Svež limun pomaže oksigenaciju tela i maksimizira funkciju enzima. Poznato je da limun stimuliše prirodne enzime jetre i pomaže u procesu izbacivanja toksina, čak i pročišćava zapušene žučne kanale. Jedan od najjednostavnijih načina da koristite više limuna jeste da s njim začinjavate salate, marinirate meso ili pravite dresing (limunov sok, maslinovo ulje, senf, so).
Gujina trava
Aktivno antioksidativno jedinjenje u mlečnom čičku ili gujinoj travi (lat. Silybum marianum) je flavonoidni kompleks koji se zove silimarin. Ovaj antioksidans je jedan od najmoćnijih agenasa za detoksikaciju jetre. Suvu biljku dodajte u šejkove i smutije.
Origano
U studijama je utvrđeno da je origano značajno bolji od svih 18 trenutno korišćenih antibiotika u lečenju MRSA stafilokoknih infekcija. Jaki fenolni antioksidansi uništavaju patogene bakterije, viruse i kvasce. Osušeni origano koristite u salatama, dodajte barenom ili grilovanom povrću i jelima od mesa.
Bundevine semenke
Neke od hranljivih materija semenki koje pomažu u uklanjanju toksičnih naslaga i čišćenju creva od zagađivača koji mogu da izazovu oslabljen imunitet su cink, magnezijum, vitamin A, vitamin K i alfa linolna kiselina (omega-3), vitamini B grupe (tiamin, folat, niacin i vitamin B-6), kalijum, fosfor, L-arginin, glutaminska kiselina i 16 drugih aminokiselina. Svoju voćnu užinu obogatite sa 2-3 supene kašike bundevinih semenki.
Peršun
Peršun sadrži jedinstvenu kombinaciju hranljivih materija koje ga čine moćnom superhranom. Pokazalo se da jedinjenja isparljivih ulja, miristicin, limonen, eugenol i alfa-tujen, inhibiraju formiranje tumorskih ćelija. Pored toga, peršun je bogat flavonoidima,uključujući apiin, apigenin, krizoeriol i luteolin koji imaju jaka antioksidativna svojstva. Dodajte ga u gotova jela I salate.
Nana
Pepermint sadrži mnoge hranljive materije kao što su magnezijum, kalcijum, folna kiselina, kalijum, bakar, vitamin A i C i posebno značajna ulja mentol, menton i mentil estri. Ova ulja imaju veoma moćno isceljujuće i umirujuće dejstvo na telo i kada se nanose na kožu. Možete dodati sveže listove u salatu ili koristiti čaj od organske nane, a probajte i utrljavanje samog ulja od nane na kožu
Crveni luk
Luk sadrži grupu sumpornih jedinjenja koja pomažu u proizvodnji cisteina u telu. Cistein, pak, pomaže u gubitku težine, detoksikaciji i prevenciji raka. Dodatna istraživanja su pokazala da sumporna jedinjenja imaju snažan antioksidativni kapacitet.
Najviše korisnih sastojaka dobijamo unošenjem svežeg luka, termičkom obradom se deo sastojaka gubi.
Antiokisans resveratrol
Izvori resveratrola su ljuska crnog grožđa, crno vino, sirovi kakao, borovnice, brusnice, dud, crna borovnica (mlajevka), pistaći. Pokazalo se da rasveratrol ima neverovatan uticaj na ekspresiju gena, koji imaju značajne efekte u usporavanju starenja.
Rodiola - zlatni koren ili sibirska ruža
Postoje određeni sastojci u biljkama koji moduliraju odgovor na stres i omogućavaju efikasnije prilagođavanje organizma. Ove supstance se nazivaju adaptogenima. Rodiola (zlatni koren, sibirska ili arktička ruža, carska biljka) je jedan od najbolje proučavanih adaptogena i njeni efekti na ljudsko zdravlje su izuzetni. Uglavnom se koristi u formi suplementa.
Divlji losos
Divlji losos sadrži čitav spektar esencijalnih aminokiselina neophodnih za popravku ćelija i optimalnu imunološku funkciju. Što je veći procenat mikro algi u ishrani lososa, njihov sadržaj astaksantina i omega-3 masnih kiselina je veći. Važno je kupili losos koji nije iz ribnjaka, već divlji losos (koji se hrani već pominutim algama).
Spirulina
Spirulina je veoma bogata karotenoidnim antioksidansima, te ima 10 puta veću količinu beta karotena (oblik vitamina A) od šargarepe. Takođe je odličan izvor zeaksantina i luteina. Ovi antioksidanti su izuzetno važni za dobar vid i opšte zdravlje očiju.
- Možete je koristiti u obliku praha ili kapsula. Počnite sa pola do jedne kašičice dnevno u vodi, zelenom soku ili šejku. Ako je dobro podnosite i nemate jake reakcije detoksikacije, možete povećati nos na jednu kašičicu 2-3 puta dnevno u vodi ili u šejku. Najbolje izbegavati uzimanje noću, jer je ima blago stimulativno dejstvo. Preporučena doza je 1-5 g, 1-3 puta dnevno - savetuje naša sagovornica.
Kurkuma
Pokazalo se da kurkumin smanjuje prostaglandine, citokine i druge molekule koji uzrokuju upale. Kurkumin može da izvuče telo iz jake inflamatorne kaskade i resetuje antiinflamatorna dejstva na ćelijskom nivou.
- Za optimalnu apsorpciju kurkumina potrebno je kombinovati kurkumu sa dobrim mastima kao što su kokosovo ulje ili mleko ili maslinovo ulje. Kombinujte kurkumu sa malo crnog bibera zbog piperina koji poboljšava apsorpciju kurkumina - poručuje Jovana Srejić Ferluga.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Pročitajte i šta jesti ako ste skloni upalama, nutricionista otkriva najbolje i najgore namirnice.
Da li hladni dani povećaju rizik od moždanog udara? Lekari preporučuju 6 mera opreza