Slušaj vest

Nitroglicerin, lek koji se stavlja ispod jezika, nezaobilazan je u suzbijanju anginoznog napada, a njegova aktivna supstanca gliceril trinitrat deluje kao vazodilatator, odnosno širi krvne sudove i olakšava protok krvi. Da bi lek imao maksimalnu efikasnost, važno je znati kako ga pravilno koristiti, čuvati i izbeći greške koje mogu da smanje njegovo dejstvo, kaže za naš portal magistar farmacije i specijalista farmakoterapije Milena Milojević

- Kod akutnog napada angine pektoris, jedna sublingvalna tableta nitroglicerina stavlja se ispod jezika i ostaje tamo dok se potpuno ne rastvori. Ako se koristi nitroglicerinski sprej, potrebno je naprskati jednu do dve doze ispod jezika, zatim zatvoriti usta i ne udisati lek - kaže farmaceut.

Ukoliko simptomi ne prođu, pacijent može da uzme još jednu dozu nakon pet minuta. Maksimalno tri tablete ili doze spreja smeju da se primene u roku od 15 minuta, uz intervale od po pet minuta. Ako bol ne prestaje ni nakon toga, neophodno je hitno se obratiti lekaru.

Sprej ponekad ima prednosti

Kod pacijenata kod kojih postoji suvoća usta može da dođe do slabijeg otapanja tableta ispod jezika i smanjenja efekta, pa u tom slučaju sprej ima prednost u odnosu na tablete.

- Važno je da pacijent lek uzima u sedećem položaju kako bi se izbegao nagli pad krvnog pritiska prilikom ustajanja (posturalna hipotenzija). Za prevenciju angine pektoris, preporučuje se primena jedne tablete ili doze spreja 5-10 minuta pre aktivnosti koja bi mogla da izazove napad - savetuje naša sagovornica.

nitroglicerin shutterstock_2181082057.jpg
Nitroglicerin se čuva na sobnoj temperaturi u originalnom staklenom pakovanju Foto: Shuttesrstock

Kako pravilno čuvati nitroglicerin i izbeći greške?

Nitroglicerin se čuva na sobnoj temperaturi u originalnom staklenom pakovanju, koje mora da bude čvrsto zatvoreno i zaštićeno od vlage i direktnog sunca.

- Ovaj lek se koristi po potrebi, a ne u tačno definisano vreme, jer je namenjen hitnoj primeni - za suzbijanje akutnog napada angine pektoris ili njegovu prevenciju pre fizičke aktivnosti. Tablete se ne gutaju, već otapaju ispod jezika, dok se sprej prska direktno ispod jezika. Tablete nitroglicerina ne smeju se lomiti, žvakati niti gutati, jer bi to umanjilo njihovu efikasnost - upozorava farmaceut i ukazuje na najčešće greške pacijenata. 

Najčešće greške pri upotrebi ovog leka su:

  • Nepravilno čuvanje: Pacijenti često izdvajaju tablete iz originalnog pakovanja u plastične bočice, što smanjuje efikasnost leka jer aktivna supstanca (gliceril trinitrat) može da reaguje s plastikom.
    Korišćenje leka nakon isteka roka: Nakon otvaranja bočice, lek je efikasan do osam nedelja. Pacijenti često zaborave da zabeleže datum otvaranja i koriste lek i nakon tog perioda, što smanjuje njegovu delotvornost.

Za koga nije lek?

Nitroglicerin ne smeju da koriste osobe koje su preosetljive na lek, osobe koje koriste lekove za terapiju erektilne disfunkcije, osobe koje imaju krvarenje u mozgu ili povrede glave, anemiju ili glaukom zatvorenog ugla.

mozak-shutterstock-2269317087.jpg
Kontraindikacije su krvarenje u mozgu ili povrede glave, anemiju ili glaukom zatvorenog ugla Foto: Shutterstock

- Bilo koje od navedenih stanja, pacijent bi trebalo da naglasi lekaru kako bi se razmotrio dalji terapijski pristup. Ukoliko neko greškom popije nitroglicerin može da dođe do razvoja hipotenzije ili nekog drugog neželjenog dejstva. Svako ko greškom popije nitroglicerin mora se odmah obratiti lekaru ili farmaceutu - sugeriše Milena Milojević i dodaje:

- Maksimalna dnevna doza nitroglicerina je šest tableta dnevno (poštujući vremenske razmake). Ukoliko postoji potreba za češćom upotrebom javite se lekaru kako bi se razmotrile dodatne terapijske ili medicinske intervencije.

Pročitajte i šta prvo raditi kod napada angine pektoris - uzeti nitroglicerin ili pozvati Hitnu pomoć

Nataša Lazović

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.