Putovanja kao okidač za migrenu: Neurolog otkriva zašto se to dešava i kako da pomognete sebi
Iako je putovanje generalno lepo iskustvo kojem se većina raduje, za one koji pate od migrene može da bude samo još jedan okidač više.
Organizacija puta, promene u rutini, kao i izlaganje različitim spoljnim faktorima, mogu da provociraju napad migrene, kaže za naš portal dr sc. Aleksandar Pantović, neurolog sa Klinike za neurologiju VMA i ističe da priprema i način na koji se suočavamo sa stresom tokom putovanja imaju važnu ulogu u prevenciji.
- Stres, kao dobro poznat okidač, može da inicira napad i pre samog odlaska na put, jer oganizacija putovanja, pakovanje, rokovi na poslu pred put... mogu da povećaju nivo hormona stresa i drugih bioloških posrednika. Osim toga, pripreme često uključuju promene u obrascima spavanja, neredovne obroke ili izostanak ustaljene fizičke aktivnosti, što sve može da inicira poremećaj praga za nastanak migrene - objašnjava naš sagovornik.
Mentalna aktivnost poput pravljenja planova putovanja, definisanja ruta ili briga o potrebama članova porodice može da dovede do "preplavljivanja" većosetljive moždane aktivnosti. Na drugoj strani su fizički faktori kao što su nošenje prtljaga ili stajanje u redu po aerodromima, posebno ako su praćeni nedovoljnim unosom tečnosti. I jedno i drugo, uz emocionalna stanja kao što su uzbuđenje ili zabrinutost, povećaju osetljivost kontrolora bola na perifernom nervnom sistemu, ali i u hipotalamusu, dodaje neurolog.
Šta je gore - kopnom, vazduhom ili morem?
Putovanje avionom prate brze promene vazdušnog pritiska tokom poletanja i sletanja. Suv vazduh u kabinama aviona je povoljan uslov za dehidrataciju. Duge bezbednosne provere, kašnjenje letova mogu da deluju na drugi način povećavajući stres i umor. Džet leg - promena vremenskih zona tokom putovanja remeti unutrašnji sat tela (cirkadijalni ritam), što može da dovede do poremećaja sna i ravnoteže prenosa signala u moždanim strukturama koje modulišu bol, pa samim tim i inicira napad.
- Putovanje automomobilom, autobusom i brodom provocira neusklađenost između vizuelnih informacija i signala unutrašnjeg uha, što može da izazove mučninu, ali i provocira napad migrene. Dugi sati sedenja u jednom položaju, odsjaj farova, treperenje svetla ili jaki mirisi (npr. osveživači vazduha, izduvni gasovi ili gorivo) takođe mogu da deluju kao okidači - navodi doktor.
Kada vas migrena sačeka na odredištu
Kod nekih osoba tegobe kreću tek po dolasku na destinaciju, a razloga je nekoliko. Biološki ciklus migrene počinje 24-48 časa pre same glavobolje, pa se narušavanje praga dešava delovanjem više provokatora koji se tokom putovanja sabiraju.
- Drugo objašnejnje bi bio "efekat opuštanja" i biološke promene nakon perioda visokog stresa, kao što su pripreme za putovanje ili samo putovanje. Takođe, nadmorska visina, promena klime i vremenskih prilika (npr. toplota, vlažnost ili velika nadmorska visina) može da izazove napad glavobolje zbog promena barometarskog pritiska - pojašnjava naš sagovornik.
Faktori koji doprinose su i poremećaj rasporeda spavanja, degustaija nove hrane, preskakanje obroka ili unošenje alkoholaviše nego što je to uobičajeno, emocionalni usponi i padovi povezani s dolaskom na dugo očekivanu destinaciju, fizički napor od putovanja.
Promena klime kao okidač
Kada se vremenske prilike menjaju u kratkom vremenskom intervalu ili kada putujete na mesto koje je na drugoj nadmorskoj visini, vazdušni pritisak oko vas se takođe menja (vedro/niska nadmorska visina - porast, kišno/visoka nadmorska visina - pad pritiska). Kod osoba s migrenom ovaj "senzor" za promene pritiska brzo deluje tako što izaziva promene nadraženosti perifernih nerava (receptora) i fine regulacije širenja i sužavanja krvnih sudova mozga.
- Veoma toplo ili veoma hladno vreme su fizički faktori rizika. Kada je toplo više se znojite, što dovodi do dehidracije. Hladno vreme, s druge strane, sužava krvne sudove i aktivira receptore za bol. Jarka svetlost koja se odbija od snega ili vode može da deluje na vizuelni put, šaljući signale koji se pogrešno obrađuju i pokreću bolni mehanizam sa centrom u jedrima trogranog ili trigeminalnog nerva lociranih u moždanom stablu. Takođe, na velikim visinama vazduh sadrži manje kiseonika, što otežava telu da dopremi dovoljno kiseonika do mozga, uzrokujući glavobolje ili migrenu kod predisponiranih ljudi - sugeriše dr sc. Pantović.
Mere prevencije
Kako možete da pomognete sebi? Za početak počnite da povećavate unos vode nekoliko dana pre putovanja, a uz hidrataciju san je osnovni preventivni lek za migrenu.
- Držite se redovnog vremena obroka da biste izbegli fluktuacije šećera u krvi. Izbegavajte poznate okidače poput alkohola, previše kofeina, iskustveno ustanovljenih namirnica provokatora. Planirajte postepenu aklimatizaciju ako posećujete destinaciju na velikoj nadmorskoj visini. Izbegavajte preopterećenje vašeg rasporeda - preporučuje naš sagovornik.
Redovno koristite preventivne lekove i suplemete (uz konsultaciju sa iskusnim lekarom). Ukoliko je putovanje ili let okidač bez izuzetka, postoje lekovi koji se koriste za premošćavanje "kritičnog perioda".
- Osnovno pravilo je da lekovi za prekid napada poput analgetika, triptana, gepanta (nema ih na našem tržištu) budu u dostupnom džepu kako bi se lek uzeo s prvom najavom napada bola ili u uvodnoj (prodromalnoj) fazi. Za pacijente sa hroničnom migrenom odobrena je i savetuje se preventivna primena onabotulinum toksina tipa A (botoks) dve-tri nedelje pre odlaska na put - navodi neurolog.
Za upravljajte senzornim okidačima (jaka svetlost) ponesite polarizovane naočare za sunce ili šešir sa širokim obodom. Slušalice za poništavanje buke mogu da smanje zvučne okidače, posebno u avionima ili vozovima.
- Od pomoći mogu da budu i relaksacione tehnike, pritisak na akupresurne tačke i molitva u zavisnosti od podneblja i kulturoloških navika. Konsultujte se s lekarom pre nego što počnete da uzimate nove lekove, posebno za potrebe vezane za putovanja - poručuje doktor.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
U Kini novi talas zaraze povezan s gripom puni bolnice: "I prošle godine je bilo slično"