Slušaj vest

O simptomima okularne migrene, faktorima rizika i načinu tretiranja problema, razgovarali smo sa dr sci. med. Sinišom Babovićem, specijalistom oftalmologije i upravnikom Klinike za očne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine.

- Ovo stanje je retko. Do očne migrene dolazi zbog privremenog smanjenja protoka krvi u mrežnjači oka koje mogu pratiti bolovi u glavi, prisutna je glavobolja, a kod nekih pacijenata se ona ne javlja. Promene mogu uključivati prisustvo središnjeg zaslepljenja u vidnom polju, zamućene tačke, ili nazubljene bljeskove svetlosti, pa čak i privremeni gubitak vida. Simptomi obično traju od nekoliko minuta do najviše jednog sata i nakon tog perioda vid se vraća u normalu. Ovo retko stanje obično pogađa osobe koje već imaju druge simptome migrene.

dr-sinisa-babovic-foto-privatna-arhiva.jpg
Dr sci. med. Siniša Babović, specijalista oftalmologije, Upravnik Klinike za očne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine. Foto: Privatna Arhiva

Glavni problem je smanjeni protok krvi

Važno je napomenuti da očna migrena nije problem strukture oka, već je povezana sa smanjenim protokom krvi i funkcijom vidnih puteva. Svakako, kako bi se napravila prava procena, pregled oftalmologa je neophodan, napominje dr Babović.

- Ponekad se ovaj pojam "očne migrene" koristi i za migrenu sa aurom, jer oba stanja izazivaju promene u vidu. Iako su migrena sa aurom i migrena mrežnjače dva različita stanja, mogu izazvati slične simptome. Migrena se, međutim, ne odnosi samo na glavobolje; to je neurološko stanje koje može izazvati razne simptome, uključujući promene u vidu, bez prisutnosti bola u glavi.

Za postavljanje tačne dijagnoze i isključivanje drugih potencijalnih uzroka simptoma, savetuje se poseta neurologu.

- Neurolog može sprovesti dodatna ispitivanja i analize kako bi se utvrdio pravi uzrok simptoma i obezbedio odgovarajući tretman.

Okidači su stres, previše kofeina, naprezanje očiju...

Iako tačan uzrok očnih migrena nije u potpunosti poznat, smatra se da postoje određeni okidači koji povećavaju rizik od njihove pojave.

- Među okidače ubrajamo stres i emocionalnu napetost, dehidraciju, prekomernu konzumaciju kofeina ili naglo odvikavanje od njega, naprezanje očiju (npr. prekomerno gledanje u ekran), jako svetlo ili trepćuća svetla, hormonalne promene, poput onih koje se dešavaju tokom menstrualnog ciklusa, visok ili nizak krvni pritisak kao i upotreba određene vrste hrane - objašnjava naš sagovornik. 

U mnogim slučajevima, psihološki stres izaziva fiziološke promene u telu, poput napetosti u mišićima ili promena u cirkulaciji, što može uticati na protok krvi u mrežnjači oka i izazvati simptome očne migrene.

- Osim toga, nepravilno upravljanje stresom ili suočavanje sa emocionalnim izazovima mogu povećati učestalost i intenzitet migrena, što je još jedan razlog zašto je važno baviti se mentalnim zdravljem i razvijati efikasne strategije za suočavanje sa stresom.

pregled-oftalmologa-shutterstock-381015886.jpg
Kako bi se postavila prava dijagnoza, pregled oftalmologa je neophodan Foto: Shutterstock

Grupe koje su podložnije ovom stanju su osobe koje već pate od migrena, naročito one koje imaju migrenu sa aurom. Takođe, žene i mlađe odrasle osobe češće prijavljuju ove simptome, navodi dr Babović.

Retko dolazi do gubitka vida

Iako simptomi obično nestaju bez trajnih posledica, retko može doći do trajnog gubitka vida u jednom oku.

- Zato je važno obratiti se lekaru ako simptomi traju duže od jednog sata ili se ponavljaju često. Takođe, simptomi okularne migrene mogu podsećati na simptome ozbiljnijih stanja, poput odvajanja mrežnjače ili drugih hitnih oftalmoloških problema. Zato je pregled oftalmologa neophodan.

Lečenje očne migrene uključuje pronalaženje i izbegavanje okidača koji je istu izazvao.

- To podrazumeva upravljanje stresom kroz tehnike relaksacije ili psihoterapiju, održavanje hidratacije, izbegavanje naprezanja očiju i prekomerne upotrebe ekrana, regulacija unosa kofeina i izbegavanje hrane koja izaziva migrene.

Ako se očne migrene javljaju često ili utiču na kvalitet života, lekar, najčešće neurolog, može preporučiti lekove za prevenciju migrena.

- Neophodno je obratiti se svom lekaru ako simptomi traju duže od jednog sata, ako dolazi do trajnog pogoršanja vida, ako se simptomi javljaju prvi put ili izgledaju drugačije nego obično.

Olivera Marković

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Do 2050. godine skoro polovina čovečanstva bi mogla da udaljene predmete vidi zamućeno. U ovom tekstu otkrijte na koje sve načine oštećujete vid.