Slušaj vest

- Bol se nakon posete zubaru najčešće javlja nakon vađenja živca, odnosno endodontskog tretmana, nakon stavljanja leka, nakon postavke ispuna (plombe), nakon aplikovanja anestezije i nakon vađenja zuba - kaže dr sci. Nataša Pejčić, stomatolog.


Bol nakon vađenja živca

Endodontski tretman spade u jedan od najsloženijih postupka u stomatologiji i podrazumeva dugotrajni oporavak zuba od bakterijskog ili traumatskog procesa koji je doveo do jakih upalnih promena.

- Bolovi nakon endodontskog zahvata su često prisutni samo u različitom intenzitetu, u zavisnosti od vrste upalnog procesa i naravno od vrste lečenja. Moderne tehnike lečenja korenskih kanala uveliko smanjuju traumu tkiva koje posle može rezultirati bolovima.

Kada je neophodno vađenje živca? Ne čekajte da se bol ponavlja, a infekcija proširi

Bol nakon stavljanja leka

Osim endodontskog lečenja u jednoj poseti (anestezija, vađenje živca, punjenje korenskog kanala i postavljanje ispuna) postoji i drugi način terapije. Kako bi se pulpa (živac) mumificirala odnosno "umrtvila", može se aplikovati preparat za mumifikaciju (lek). Preparati koji se najčešće koriste u sebi imaju dodatak anestetika, međutim često se zbog samog procesa mumifikacije pulpe može javiti neugodna bol koja može biti vrlo intenzivna.

Najbolja terapija je primena analgetika radi ublažavanja bolova, međutim ako se bol pojačava potrebno je javiti se stomatologu kako bi promenio terapiju.

afte shutterstock_1845308953.jpg
Najbolja terapija je primena analgetika radi ublažavanja bolova Foto: Shuttesrstock

Nemojte nikada grejati stranu na kojoj je rađena stomatološka intervencija, ne držate ruku niti maramicu na ustima, izbegavajte spavanje na toj strani.

Bol nakon vađenja zuba 

Bol nakon vađenja zuba je često prisutna, međutim velika većina bolova može se ublažiti primenom standardnih analgetika. Veoma važno je nakon vađenja zuba pridržavati se svih uputstava koje je dao stomatolog.

Nakon vađenja zuba organizam će u rani stvoriti krvni ugrušak i zatim kost, međutim ako se rana agresivno ispira, ili se onemogući stvaranje ugruška dolazi do pojave tzv. “suve alveole”. To je vrlo jaka bol koja se ne može pokriti analgeticima već je potrebno tražiti pomoć stomatologa kako bi ponovno očistio ranu i lokalno stavio lek za ublažavanje bolova. Zato je vrlo važno držati se uputstva i preporuka stomatologa nakon ekstrakcije.

Vrlo je bitno da nakon vađenja zuba izbegavate vruću hranu i napitke, gazirano piće, alkohol i pušenje.


Bol nakon stavljanja plombe

Neki materijali za plombe u sebi imaju fazu koja nekoliko dana može izazivati neugodan osećaj tupe boli. Međutim za par dana, bol bi trebalo da sasvim prestane.
Ukoliko se radi o jakim bolovima nakon postavljanja bilo koje vrste plombe (crne, bele) postoji mogućnost da pulpa (živac) zuba reaguje negativno, pa će biti neophodno javiti se stomatologu i eventualno po potrebi sprovesti endodontsko lečenje zuba.

osetljive-desni-shutterstock-2041518068.jpg
Foto: Shutterstock


Bol na mestu uboda injekcije

Ova bol je česta i potpuno normalna reakcija organizma na mesto primene lokalne anestezije. Zbog same tehnike aplikovanja anestetika dolazi do laganog širenja tkiva u području gdje se anestetik aplikuje. Najčešće nakon nekoliko sati, redje do nekoliko dana bol spontano prolazi. Kod intervencija, na donjim molarima anestezija obično ide duboko u predelu donje vilice, pa se bolovi mogu javiti prema uhu, a ne oko zuba na kome je rađena intervencija.

Ključna je redovna i pravilna oralna higijena, redovne posete stomatologu, tj. odlazak na redovne kontrole i javljanje stomatologu na ponovljene bolne nadražaje koji prolaze bez uzimanja lekova. Pridrzavajte se saveta stomatologa kom ste poklonili poverenje.

Pročitajte šta nam usne govore o zdravlju? Savršen su dijagnostički alat i mogu da otkriju mnoge bolesti