Šta je režanj operacija i kada je nephodna? Oralni hirurg savetuje kako da sprečimo probleme sa desnima
Bolesti desni javljaju se zbog različitih faktora, a ukoliko se ne leče na vreme, može doći do povlačenja desni usled čega je koren zuba izložen spoljašnjim uticajima. Tada je neophodna intervencija na desnima, poznata kao režanj operacija,
Kako se izvodi režanj operacija i kako izgleda oporavak, razgovarali smo sa dr spec. Igorom Đorđevićem, specijalistom oralne hirurgije.
- Režanj operacija je indikovana kod pacijenata koji boluju od parodontopatije. Izvodi se u lokalnoj anesteziji, u ordinacijskim uslovima. Desni se odignu od podloge i pod kontrolom oka se kiretiraju parodontalni džepovi i nakon toga se desni vrate na svoje mesto.
Otok nakon operacije prolazi nakon 2 do 3 dana
Ova interencija se najčešće izvodi na više zuba.
- Režanj operacija se može raditi na pojedinačnim zubima, ali je češća na više zuba, ili na većem segmentu vilice, pošto parodontopatija uglavnom zahvata kost oko većine naših zuba.
Oporavak od režanj operacije zavisi od broja zuba na kojima je rađena i dužine trajanja same intervencije.
- Oporavak je uglavnom praćen blagim otokom koji traje dva do tri dana. Mogu biti prisutni i umereni bolovi dan nakon intervencije koji prolaze primenom analgetika. Znatno ređe je moguća pojava hematoma na licu - kaže dr. spec Đorđević.
Parodontopatija je uzrok povlačenja desni
Do povlačenja desni najčešće dolazi usled parodontopatije. Zato je važno prepoznati prve simptome ovog oboljenja kako bi se na njega delovalo i da bi se izbegle komplikacije,
- Simptomatologija parodontopatije može biti oskudna do uznapredovalih faza. Pacijenti se uglavnom žale na krvarenje desni prilikom pranja zuba, trnjenje desni i osećaj stranog tela između zuba kao i neprijatan zadah. U kasnijim fazama dolazi do povlačenja desni, labavljenja zuba i prisustva parodontalnih džepova - objašnjava dr spec. Đorđević.
Parodontopatija se nažalost može samo usporiti, ali ne moze se izlečiti.
- Redovna i pravilna higijena, redovno uklanjanje čvrstih i mekih naslaga (kamenca i plaka), redovne kontrole stomatologa način su da se parodontopatija uspori. Komplikacije koje prate parodontopatiju su brojne, od neprijatnog zadaha, preko povlačenja desni i reagovanja zuba na tople i hladne termičke nadražaje, sve do izraženog labavljenja zuba i njihove ekstrakcije tj. ispadanja.
Kako bismo prevenirali pojavu parodontopatije važna je redovna i pravilna higijena usne duplje. Pravilno četkanje zuba uz pomoć sredstava za ispiranje usta, kao i redovne kontrole jedini su način u borbi protiv parodontopatije i recesije gingive tj. povlačenja desni.
Šta nas čeka posle Evropske nedelje prevencije raka grlića materice? Neophodno je još snažnije promovisati značaj vakcinacije i skrininga