Slušaj vest

Takođe, organizam se ne prolagođava pravilno sezonskim ritmovima što može povećati skolonost ka prehladama i respiratornim infekcijama. Zato je važno da ojačamo imunitet kako bismo lakše prošli kroz ovakve periode.

Tatjana Popović, healthcoach i nutricionista, daje praktične savete koji mogu biti korisni u jačanju imuniteta.

Šećer
Smanjite ili potpuno isključite unos rafinisanog šećera. Ukoliko nemate naviku da kontrolišete deklaracije proizvoda koje kupujete u supermarketima, nećete znati koliko rafinisanih (veštačkih) zaslađivača unosite u svoj organizam tokom dana.

Temeljno žvakanje hrane
Da li se nakon jela osećate naduto? Ukoliko je vaš odgovor “da”, razmislite da li temeljno i polako žvaćete hranu. Ukoliko brzo jedete, bez temeljnog žvakanja, ova navika dovodi do nadutosti i stomačnih smetnji. S obzirom na to da varenje hrane počinje u ustima, predlažem vam da uvedete žvakanje od 20 do 30 puta po zalogaju.

zeleno lisnato povrće shutterstock_574296874.jpg
Zeleno lisnatno povrće bogato je vitaminima A, C, E i K, kao i mineralima Foto: Shutterstock

Zeleno lisnato povrće
Jedite zeleno lisnato povrće svakodnevno. Ono najčešće nedostaje modernim režimima ishrane, i svrstava se u najdelotvornije prirodne namirnice za jačanje imunološkog sistema. Bogato je vitaminima A, C, E i K, kao i mineralima poput kalijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka i drugih.

Zdrave masti
Uvedite zdrave masti u svoju redovnu ishranu. Konzumirajte maslinovo, bundevino, laneno i druge vrste nerafinisanih ulja, potom koštunjave plodove, ribu, avokado, masline i semenke. Zdrave masti su odgovorne za uspostavljanje hormonske ravnoteže, kao i apsorpciju vitamina.

Telesna težina
Često uz neredovnu i nezdravu ishranu organizam trpi brojne zapaljenske procese, koji dovode do poremećaja imunološkog sistema i niza zdravstvenih tegoba. Bolesti koje su najčešće povezane sa prekomernom telesnom težinom su poremećaji organa za varenje, problemi sa štitnom žlezdom, kardiovaskularne bolesti, insulinska rezistencija, dijabetes, karcinom, autoimune bolesti i dr.

Stoga, postavite ostvariv i realističan cilj da u narednom periodu na zdrav način redukujete telesnu težinu, kako biste otklonili rizik od razvoja brojnih hroničnih i akutnih stanja, uz podizanje nivoa energije.

zeleni-caj-shutterstock-251566309.jpg
Zelen čaj bogat je antioksidansima koji jačaju imunološki sistem Foto: Shutterstock

Zeleni čaj
Neka rinfuzni zeleni čaj postane deo vaše svakodnevne rutine. On pomaže lakšem i bržem sagorevanju masti, bogat je antioksidansima koji jačaju imunološki sistem i poboljšava varenje.

Jabukovo sirće
Istraživanja pokazuju da jabukovo sirće pomaže varenje, smanjuje krvni pritisak, balansira šećer u krvi i potpomaže sitost. Time možemo podstaći manji unos kalorija i dovesti do korigovanja telesne težine. Koristite ga za dresing, kao dodatak salatama i sosovima.

Bujon od kostiju

Bujon predstavlja jedan od najboljih izvora kolagena, vrste proteina neophodne za formiranje tkiva koji oblaže gastrointestinalni trakt. Želatin u bujonu sadrži aminokiseline koje imaju antiaging efekte i deluju veoma snažno u jačanju imunološkog sistema.

Sveže bilje i začini

Koristite sveže bilje i začine u kuvanju i pripremi hrane. Ove namirnice su bogate antioksidansima, koji utiču na jačanje imuniteta. Uključite sledeće bilje: majčinu dušicu, ruzmarin, peršunovo lišće, origano, bosiljak, korijander, nanu, a od začina kurkumu, cimet, kari, crvenu tucanu papriku, biber, kim, đumbir i druge.

zacinsko-bilje-shutterstock-636710671.jpg
Koristite sveže bilje i začine u kuvanju i pripremi hrane Foto: Shutterstock

Probiotici

Probiotici su “dobre bakterije”, koje mogu povećati apsorpciju nutrijenata, kao i uticati na jačanje imunološkog sistema. Ukoliko odlučite da uključite probiotsku hranu pored probiotskih suplemenata, predlažem vam unos fermentisanog povrća, kao što su kiseli kupus i razne vrste turšija, kefir, kozji jogurt i kombuča.

Stres

Veza između stresa i imunološkog sistema predmet je istraživanja imunologa, a ono što nam brojne studije pokazuju je da je otpornost na bolesti manja ukoliko smo redovno izloženi stresorima na zdrav način. U pozitivne stresore spadaju izlaganje hladnoći i toploti (hladan tuš i sauna), fizička aktivnost, meditacija, izlasci iz zone komfora i drugo.

Kurkuma

Kurkumin, glavni sastojak kurkume, poznat je po svojim antikancerogenim i antiinflamatornim svojstvima, a dokazano je i da u velikoj meri pomaže ublažavanje simptoma brojnih bolesti.

shutterstock_2149017897.jpg
Kurkuma je poznata po svojim antiinflamatornim svojstvima Foto: Shutterstock

Recept za kurkuma limunadu

Potrebno je: 1/3 kašičice kurkume, 1/3 kašičice cimeta, 1/8 kašičice bibera, 2 kašike limunovog soka i 2 dl šolja tople vode.

Priprema: Sve sastojke sipajte u šolju, a potom ih prelijte toplom vodom.

Izvor: E-Knjiga: "30 saveta za jačanje imuniteta" - autor: Tatjana Popović

Kao podrška jačanju imuniteta savetujemo da probate zdravu supu od limuna i belog luka i povrća.