Slušaj vest

Gojaznost je postala ozbiljan globalni problem, a ovog trenda nije pošteđena ni Srbija. Podaci iz 20219. govore da više od polovine odraslih (57 odsto) ima prekomernu telesnu težinu, dok je petina (21, 6 odsto) gojazna. Iako se često doživljava kao pre svega estetski problem, višak kilograma direktno ili indirektno uzrokuje mnoge bolesti, uključujući i neplodnost, kaže za naš portal ginekolog dr Branko Budimirović.

- Kod žena, povećana telesna težina može da dovede do hormonskog disbalansa, neredovnih ovulacija, policističnih jajnika i insulinske rezistencije, što direktno utiče na smanjene šanse za začeće. Takođe, češće se javljaju komplikacije tokom trudnoće, poput gestacijskog dijabetesa i povišenog krvnog pritiska - objašnjava ginekolog.

rak-grlica-materice-shutterstock-2268631425.jpg
Gojaznost dovedi do hormonskog disbalansa, neredovnih ovulacija, policističnih jajnika... Foto: Shutterstock

Kod muškaraca, višak masnog tkiva može da uzrokuje smanjenje nivoa testosterona, povećanje estrogena i pad kvaliteta spermatozoida, što dodatno smanjuje šanse za oplodnju.

Kako gojaznost utiče na uspeh vantelesne oplodnje?

Statistike pokazuju da žene sa povećanim indeksom telesne mase (BMI) imaju nižu stopu implantacije embriona i povećan rizik od spontanih pobačaja. Takođe, kod ovih pacijentkinja često su potrebne veće doze lekova za stimulaciju jajnika, a odgovor na terapiju je slabiji.

- Masno tkivo se u organizmu i muškarca i žene ponaša kao jedan endokrino-apokrini organ. Šta to znači? Znači da na metabolizam primenjenog leka koji dajemo u postupku vantelesne oplodnje utiče i količina masnog tkiva. Jednostavno, masno tkivo taj primenjeni lek može da primi u sebe, da ga preradi i vrati u krv, čime direktno utiče na efekat leka - objašnjava doktor.

Masnoća u organizmu može da proizvodi estrogen, a previše estrogena narušava sposobnost da zatrudnite.

shutterstock-2175272425.jpg
Vantelesna oplodnja se ne preporučuje osobama čiji je BMI preko 30 Foto: Shutterstock

Zbog toga se u postupcima VTO izuzetno vodi računa da procenat masnog tkiva bude u referentnim vrednostima.

- To znači da se svi postupci mogu sprovoditi samo ako je indeks telesne mase, naročito kod žena, između 19 i 30, jer sve što je preko toga dovodi do neadekvatnog odgovora organizma. Takođe, prenizak BMI može da bude jednako problematičan - navodi naš sagovornik.

Kako poboljšati šanse za začeće?

Srećom, i mali gubitak težine može značajno da poboljša reproduktivno zdravlje, naglašava dr Budimirović. 

- Studije pokazuju da smanjenje telesne težine od samo 5-10 odsto može da doprinese boljoj ovulaciji i poveća šanse za trudnoću. Pravilna ishrana bogata vlaknima, zdravim mastima i proteinima, uz fizičku aktivnost i regulaciju stresa, ključni su koraci ka postizanju optimalnog zdravlja pre planiranja trudnoće ili VTO postupka - savetuje doktror.