Da li se često osećate iscrpljeno i bez energije? Doktor otkriva 5 strategija protiv sindroma hroničnog umora
Kada osete tegobe, mnogi nažalost posežu za kafom, šećerom ili lekovima, misleći da će time rešiti problem. Međutim, uzrok problema ostaje nerešen, pa time umor ne nestaje, već se samo maskira.
Da li se budite umorni, iscrpljeni i bez energije - iako ste proveli dovoljno sati u krevetu? Osećate li da vam svakodnevne obaveze postaju sve teže, a koncentracija sve slabija? Ako su vam ovi simptomi poznati, možda patite od sindroma hroničnog umora (SHU), stanja koje pogađa milione ljudi širom sveta, ali često ostaje nedijagnostikovano, kaže za naš portal prof. dr Dušan Vešović, specijalista integrativne medicine i otkriva simptome po kojima ćete ga prepoznati.
Prepoznajte simptome - da li vas telo upozorava?
Pored konstantnog umora, osobe sa sindromom hroničnog umora često se suočavaju sa:
- Nažalost, kada osete ove tegobe, mnogi posežu za kafom, šećerom ili lekovima, misleći da će time rešiti problem. Međutim, uzrok problema ostaje nerešen, pa time umor ne nestaje, već se samo maskira - dodaje doktor.
Zašto se osećate iscrpljeno i bez energije?
Nadbubrežne žlezde, male žlezde smeštene iznad bubrega, ključne su za odgovor tela na stres. One proizvode hormone poput kortizola, adrenalina i DHEA, koji regulišu nivo energije, funkciju imunog sistema, kao i reakciju organizma na stresne situacije.
- Savremeni način života, ispunjen stalnim pritiscima, neadekvatnom ishranom i nedostatkom fizičke aktivnosti, dovodi do preopterećenja nadbubrežnih žlezda i njihovog iscrpljivanja. To rezultira simptomima tipičnim za ovaj sindrom - osećaj stalnog umora, neokrepljujući san, nizak krvni pritisak, pad energije i oslabljena funkcija imunog sistema, što sve povećava sklonost organizma ka infekcijama - objašanjava prof. dr Vešović.
Kako vratiti energiju i pobediti umor?
Ne postoji čaroban štapić, niti prekonoćno rešenje, ali postoji put do oporavka. Ključ je u dugoročnom pristupu koji obuhvata pravilnu ishranu, kontrolu stresa, fizičku aktivnost, san, ali i unos adekvatnih mikronutrijenata.
- Po pitanju ishrane, savetujem da fokus bude na svežim, neprerađenim namirnicama bogatim antioksidantima, zdravim mastima i proteinima. Takođe, trebalo bi smanjiti unos šećera i procesuirane hrane, i adekvatno hidrirati organizam vodom, čajevima i limunadom bez šećera i veštačkih zaslađivača - savetuje naš sagovornik.
Meditacija i vežbe disanja mogu značajno da smanje efekte stresa i poboljšaju funkciju nadbubrežnih žlezda, dodaje.
- Potrebno je da sagledamo svoje mogućnosti i budemo realni prema sebi, te da postavljamo ciljeve koje možemo da dostignemo bez ugrožavanja zdravlja. Značajno je i da planiramo kraće, ali češće odmore koji smanjuju pritisak svakodnevice - sugeriše doktor i dodaje da je kvalitetan san neophodan za kontrolu kortizola.
Fizička aktivnost bi trebalo da bude umerena, ali redovna, poput šetnje, plivanja ili laganih vežbi - ona poboljšava cirkulaciju, podstiče lučenje endorfina i smanjuje osećaj umora.
- Preporučujem i korišćenje suplemenata koji pozitivno utiču na rad nadbubrežnih žlezda, poboljšavaju san, smanjuju nervozu i jačaju imuni sistem. U ovom kontekstu, uočeno je da veliku pomoć ima primena preparata vitamina D3, magnezijuma, melatonina, kao i kompleksa vitamina B-grupe - savetuje naš sagovornik i poručuje:
- Ukoliko prepoznajete većinu ili neke od navedenih simptoma, ne ignorišite signale koje vam telo šalje. Uz zdrave životne navike, ponovo ćete se buditi odmorni i biti puni snage i motivacije da dan iskoristite na najblji mogući način.
Pročitajte i nešto više o tome da su simptomi koji nas muče samo vrh ledenog brega - doktor otkriva kako izgleda lečiti čoveka, a ne bolest.
Tanju je povreda mladeža odvela lekaru: "Bio je normalne boje i izgleda, nije slutilo na zlo, a onda sam saznala da imam melanom"