Slušaj vest

 - Važno je znati da iako lekovite biljke mogu pružiti značajne benefite u stomatologiji, njihova upotreba treba biti pod nadzorom stručnjaka. Nepravilna primena ili doziranje mogu dovesti do neželjenih efekata. Stoga se preporučuje konsultacija sa stomatologom pre započinjanja bilo kakve terapije na bazi lekovitih biljaka - objašnjava dr sci. Nataša Pejčić, stomatolog. 

Među brojnim biljkama koje se koriste za prevenciju i lečenje različitih oralnih oboljenja, doktorka Pejčić navodi neke od najznačajnijih:

Ulje čajnog drveta
Ulje čajnog drveta poznato je po svom snažnom antiseptičkom i antifungalnom dejstvu. U stomatologiji se koristi za lečenje parodontopatija, gljivičnih oboljenja, kao i u terapiji virusnih infekcija. Njegova efikasnost u smanjenju upala desni i eliminaciji patogenih mikroorganizama čini ga dragocenim sredstvom u oralnoj higijeni.

Žalfija
Žalfija je od izuzetnog značaja za održavanje zdravlja usne duplje. Poseduje izražena antiseptička i protivupalna svojstva. Čaj od žalfije često se koristi za ispiranje usta kod upala desni, afti i drugih upalnih stanja usne sluzokože. Redovna upotreba može pomoći u održavanju oralnog zdravlja i prevenciji infekcija.

Reč žalfija inače na latinskom znači spasonosna i lekovita, a to uopšte nije slučajno jer spisak problema gde ova biljka može da pomogne je podugačak.

zalfija shutterstock_1493420504.jpg
Čaj od žalfije često se koristi za ispiranje usta kod upala desni, afti i drugih upalnih stanja usne sluzokože. Foto: Shutterstock

Bosiljak
Bosiljak se u stomatologiji može koristiti kao lokalni anestetik. Njegova primena može pomoći u smanjenju bola nakon manjih stomatoloških intervencija ili kod upalnih procesa u usnoj duplji.

Kamilica

Kamilica je poznata po svom umirujućem i antiinflamatornom dejstvu. Čaj od kamilice koristi se za ispiranje usta kod upala desni, afti i drugih iritacija usne sluzokože. Njena redovna upotreba može doprineti smanjenju upala i ubrzanju procesa zarastanja posle oralnohirurških intervencija.

lekovito-bilje-kamilica-cajevi.jpg
Čaj od kamilice koristi se za ispiranje usta kod upala desni, afti i drugih iritacija usne sluzokože. Foto: Shutter

Neven
Neven ima antiseptička i regenerativna svojstva. Ekstrakti nevena koriste se za ispiranje usta kod upalnih procesa, rana i ulceracija u usnoj duplji. Pomaže u ubrzanju zarastanja rana i smanjenju upala.

Hajdučka trava
Koristi se za ispiranje usta kod upala desni i sluzokože, pomažući u smanjenju simptoma i ubrzanju procesa zarastanja nakon oralnohirurških intervencija. Hajdučka trava poseduje protivupalno dejstvo, antimikrobno, deluje protiv bakterija i gljivica, takođe poseduje hemostatsko dejstvo, odnosno pomaže pri zaustavljanju krvarenja.

stockphotohealthcarefoodanddietconceptsmilingteenagegirlbitingpieceofceleryhappybeautiful655621855.jpg
Za uklanjanje lošeg zadaha preporučuje se grickanje listova peršuna. Foto: Shutterstock

Peršun nije samo omiljeni začin za supe i jela nego i veoma blagotvorna biljka koja se od davnina koristi u narodnoj medicini za ublažavanje brojnih zdravstvenih tegoba. Lekoviti su koren, list i seme.

Peršun

List peršuna bogat je vitaminom C, mineralima, flavonoidima, proteinima. Za uklanjanje lošeg zadaha preporučuje se grickanje listova peršuna.

5 najčešćih uzroka bola nakon stomatoloških intervencija: Stomatolog otkriva šta je najbolje rešenje