Vrtoglavica je čest, a zanemaren simptom: Neurolog otkriva kada je bezazlena, a kada znak ozbiljnog problema
Vrtoglavica može da bude prolazna neprijatnost, ali i znak ozbiljnog problema s unutrašnjim uhom ili mozgom. Zato je važno utvrditi da li je reč o bezazlenoj pojavi ili simptomu koji zahteva lekarsku pažnju.
Vrtoglavica je osećaj da se prostor oko vas vrti ili osećaj da vam se vrti u glavi koji može i ne mora biti praćen osećajem mučnine i nagonom za povraćanje. Postoji i treći osećaj kao da lelujate, da ste ošamućeni, slabi ili nesigurni na nogama, što ne predstavlja vrtoglavicu, već nesvesticu, kaže za naš portal neurolog dr sc. med. Gorica Đokić i otkriva najčešće uzroke ove pojave.
- Postoje dva glavna tipa vrtoglavice - periferna i centralna. Razlika između ova dva tipa je ono što ih uzrokuje.
Periferna vrtoglavica je najčešći tip koji se javlja zbog problema u unutrašnjim uhu ili problema sa vestibularnim nervom tj. nervom odgovornim za ravnotežu. Centralna vrtoglavica ređi tip koji se javlja kod problema u mozgu, kao što su tumor pontocerebelarnog ugla, infarkt malog mozga, povrede glave, multipla skleroza - objašnjava doktorka.
Centralne vrtoglavice su kontinuirane, dugotrajne i retko prolaze nakon uzimanja simptomtske terapije (poput vestibularnih supresanata, kortikosteroida ili rehabilitacionih vežbi), dodaje.
Tri uzroka periferne vrtoglavice
Najčešći oblik periferne vrtoglavice je bezazlena benigna paroksizmalna poziciona vrtoglavica (BPPV) - poremećaj unutrašnjeg uha koji izaziva vrtoglavicu kada pomerite glavu na određeni način, kao što je na primer zabacivanje unazad. Ovaj poremećaj unutrašnjeg uha se dešava kada se kristali u unutrašnjem uhu pomeraju šaljući signale mozgu o pokretima glave.
- Drugi najčešći okidač ovog tipa vrtoglavice je Meniereova bolest. Ovaj poremećaj unutrašnjeg uha je uzrokovan nakupljanjem tečnosti i porastom pritiska u unutrašnjem uhu. U ovoj bolesti se vrtoglavica javlja epizodično, najčešće ima hroničan tok i može da bude praćena zujanjem u ušima (tinitusom) i gubitkom sluha - upozorava dr Đokić.
Treći najčešći pokretač za perifernu vrtoglavicu je vestibularni neuritis ili labirintitis. Uročnik ovog poremećaja je virusna upala nerva ili unutrašnjeg uha.
- Simptomi nastaju naglo i burno, vrtoglavica je praćena nevoljnim pokretima, tj. titranjem očiju (nistagmus), mučninom i povrećanjem i prolaze uz terapiju tokom par dana - sugeriše neurolog.
Ostali okidači i kada je vreme za lekara?
Osećaj nesvestice, lelujanja je jedan od veoma čestih telesnih simptoma anksioznosti, o čemu se takođe mora razmišljati kada su ovakvi simptomi u pitanju, ali može da bude i simptom anemije i/ili veoma niskog pritiska, naglašava naša sagovornica.
- Osobe koje pate od vrtoglavice to obično opisuju kao osećaj da se okolina okreće oko njih, kao da ih nešto vuče u jednom pravcu, da hodaju nestabilno, a veoma često postoji i mučnina, povraćanje, titranje očiju, glavobolja, dupli vid... Svaka epizoda simptoma naziva se napad, koji se javlja povremeno i prolazi. Možete imati jedan ili više napada, ali je važno potražiti lekarsku pomoć, posebno ako je vrtoglavica dugotrajna ili se ponavlja uprkos terapiji - poručuje dr sc. med. Gorica Đokić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Pročitajte i nešto više o malom moždanom udaru, a velikom riziku - neurolog otkriva kako ga prepoznati i sprečiti sledeći šlog.
Žive duže i ne znaju za demenciju: Stanovnici Ikarije svakodnevno piju čaj od tri biljke