Slušaj vest

Da li su vakcine bezbedne? Da li mogu da izazovu bolest? Zašto se neka vakcina ne nalazi u obaveznom kalendaru? Zašto je važno vakcinisati i dečake protiv HPV virusa? Na sedam najčešćih pitanja zabrinutih roditelja odgovara imunolog i docent na Medicinskom fakultetu dr Irena Vuković.

1. Može li se dete razboleti od vakcine?

Neke vakcine, takozvane žive, mogu izazvati blaži oblik bolesti, ali većina vakcina sadrži mrtve izazivače bolesti ili njihove delove i bezbedne su čak i za primenu kod ljudi sa oslabljenim imunskim odgovorom.

2. Zašto da vakcinišem dete kad su bolesti od kojih ih vakcine štite bezopasne?

Spisak potencijalno smrtonosnih bolesti za koje postoje vakcine je duži nego što možete da zamislite. Male boginje (morbili) mogu da ostave velike posledice, a smrtnost je oko tri odsto. Razmislite o tome pre nego što uskratite osnovnu zdravstvenu zaštitu svom detetu, opominje dr Vuković.

Dopunska imunizacija MMR vakcinom

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pozva roditelje na dopunsku imunizaciju MMR vakcinom za nevakcinisanu decu rođenu od 2019. do 2023. godine. Akcija se realizuje tokom aprila i maja 2025. godine u deset opština: Beograd (Voždovac i Lazarevac), Loznica, Šabac, Kruševac, Kraljevo, Raška, Vrnjačka Banja, Vranje i Preševo.​ Vakcinacija se obavlja bez zakazivanja u pripadajućem domu zdravlja, po principu "otvorenih vrata", kao i po pozivu i u dogovoru sa izabranim pedijatrom.

3. Što da kupujem vakcinu? Da je ta vakcina potrebna bila bi u obaveznom kalendaru vakcinacije.

Ukoliko želite primere, doktorka navodi da je pre uvođenja vakcinacije svake godine u Africi milion dece umiralo usled dehidracije od proliva izazvanog Rota virusom. Ovo je jedna od vakcina koje u našoj zemlji još uvek nisu u obaveznom kalendaru vakcinacije. Nemate puno vremena, ova vakcina se daje do 24. nedelje života. Čak se ni ne bocka dete, samo se popije.

- Primer broj dva. Nemojte voditi dete kod drugog bolesnog deteta da dobije ovčje boginje. Naše mame su to radile jer nisu imale drugu opciju, vi imate. Vakcina protiv varičela se daje u dve doze i kladim se da košta manje od vaših novih cipela - sugeriše.

4. Pedijatar/lekar opšte prakse nam je savetovao da sačekamo da dete progovori i prohoda pa da tek onda primi MMR vakcinu. Šta sada da radimo?

MMR vakcina nije povezana sa autizmom, pokazano u studijama na uzorku od pola miliona dece.

merenje-temperature-shutterstock-493198789.jpg
MMR vakcina štiti od malih boginja, zaušaka i rubeole Foto: Shutterstock

- Pre svega izvinjavam se u ime takvih lekara i verujem da je reč o nedovoljnoj informisanosti. Možete i sami da potražite priču o hirurgu (Endrjuu Vejkfildu) koji je imao lični motiv, odnosno interes da piše kako MMR vakcina izaziva autizam. Taj rad je povučen iz časopisa, ali prekasno. Inače, deca sve kasnije progovaraju jer, kao i mi uostalom, bulje u ekrane. Naučno dokazano takođe. Ako čekate da vam dete izgovori prosto proširenu rečenicu i samo traži da se vakciniše, ne samo da vaše dete nije zaštićeno, već smo u opasnosti da ostanemo bez kolektivnog imuniteta i da ponovo imamo epidemije bolesti koje su mogle biti iskorenjene - naglašava imunolog.

5. Stalno pričate o tom kolektivnom imunitetu. Evo, moje dete nije vakcinisano, ide u vrtić godinu dana i nije obolelo od tih bolesti od kojih nas vakcine štite. Kako je to moguće?

Kolektivni imunitet je upravo to što je opisano, kaže dr Vuković. Kada imamo dovoljno vakcinisanih, zaštićeni su i nevakcinisani, jer nemaju od koga da dobiju bolest.

- Da citiram kolegu Miloša Markovića: vakcine su žrtve svog uspeha. Ako procenat vakcinisanih opadne dovoljno, čitajte, ako previše roditelja bude delilo ovakvo mišljenje, bolesti će se vratiti u velikom stilu.

Diilema plus - spremnost proverava pedijatar

Rešili smo da vakcinišemo dete, ali nikako da stignemo da uradimo krvnu sliku i CRP da se uverimo da je zdravo.

Da li je dete dovoljno zdravo da primi vakcinu, određuje pedijatar na pregledu i nije potrebno da na svoju ruku vadite detetu krv i bacate vreme i novac.

- Naravno, uvek se može desiti da je dete u trenutku vakcinacije istovremeno u periodu inkubacije za neku drugu bolest koja će se ispoljiti par dana kasnije, ali jasno vam je da se takve stvari ne mogu predvideti/sprečiti. To je razlog više da dobije vakcinu bar 2-3 nedelje pre polaska u kolektiv - jaslice ili vrtić - savetuje doktorka.

6. Želeli bismo da nam dete primi HPV vakcinu, ali zašto tako rano?

Poenta je da se ova vakcina primi pre prvog seksualnog odnosa. U tom kontekstu vakcinacija može biti samo previše kasno, a ne previše rano urađena.

vakcina shutterstock_360673907.jpg
HPV vakcina štiti dečake od raka penisa, usne duplje, ždrela, kao i genitalnih bradavica Foto: Shutterstock

7. Odveli smo čerku da primi HPV vakcinu, rekli su nam da bi trebalo i sina da vakcinišemo. Sad nam ništa nije jasno, zar ta vakcina ne štiti od karcinoma grlića materice?

HPV je povezan sa nastankom karcinoma grlića materice kod žena, ali isto tako može da izazove karcinom kod muškaraca (recimo penisa).

- Dodatno, vaši sinovi će stupiti u seksualne odnose sa nečijim ćerkama (ili sinovima), te nema razloga da budu prenosioci bolesti - poručuje dr Irena Vuković.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Male boginje "resetuju" imuni sistem, brišući stečenu zaštitu od ranijih infekcija: Vakcinacija je jedini siguran način zaštite