Sve što treba da znate o zdravlju vaših pluća
Vodič kroz ključne testove za ranu dijagnostiku
Kašalj praćen iskašljavanjem sluzavog ili gnojnog sadržaja, otežano disanje, gubitak daha tokom aktivnosti koje ranije nisu stvarale napor, pritisak u grudima i nemogućnost dubokog udaha i izdaha, samo su neki od simptoma hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Reč je o progresivnom oboljenju koje pogađa sve veći broj ljudi i najčešće se dijagnostikuje u kasnijim stadijumima, kada su simptomi već izraženi. Koji su to ključni testovi za ranu dijagnostiku i procenu funkcije pluća, kao i kako izgleda lečenje ove bolesti, otkriva dr Dragoljub Popović, specijalista pneumoftiziologije iz MediGroup sistema.
„Hroničnu opstruktivnu bolest pluća karakteriše smanjenje protoka vazduha u disajnim putevima, što je udruženo sa zapaljenskom reakcijom pluća na štetne čestice i gasove. Bolest je hronična, što znači da se ne povlači. Karakteristika ovog oboljenja je da se tegobe razvijaju postepeno, pa im pacijenti često ne pridaju značaj, stoga se većina javlja kasno, kada je oštećenje pluća već poodmaklo”, objašnjava dr Popović.
Vodič kroz najvažnije testove za procenu funkcije pluća
Kada je reč o testovima koji se koriste za procenu funkcije pluća, dr Popović navodi da su tri najvažnija testa spirometrija sa bronhodilatatornim testom, bodipletizmografija i test difuzijskog kapaciteta (DLCO).
Spirometrija sa bronhodilatatornim testom ima značajnu ulogu u postavljanju dijagnoze, ispitivanju i praćenju pacijenata sa HOBP. Na osnovu rezultata, lekari mogu preciznije utvrditi prisustvo i stepen opstrukcije, kao i odgovor disajnih puteva na terapiju, što omogućava pravovremeno i adekvatno lečenje.
„Spirometrija sa bronhodilatatornim testom otkriva poremećaje disajne funkcije opstrukcijskog, restrikcijskog ili kombinovanog tipa. Bronhodilatatorni test govori da li je opstrukcija povratna (reverzibilna) i utiče na izbor terapije“, navodi dr Popović.
Kada je reč o drugoj vrsti testa, bodipletizmograf je napredan kompjuterizovani uređaj za ispitivanje funkcije pluća koji se sastoji od staklene kabine i sofisticiranog softvera. Reč je o najsavremenijem uređaju za dijagnostiku, koji u samo pet minuta može otkriti i najsuptilnije promene u disajnom sistemu. Ova inovativna metoda, koja predstavlja zlatni standard u ispitivanju plućne funkcije, odnedavno je dostupna u MediGroup sistemu.
„Bodipletizmografijom uočavamo kako se odvija proces mehanike disanja, kakvi su otpori protoku vazduha kroz disajne puteve, ima li hiperinflacije pluća (povećanje „mrtvog prostora“), koliki je rezidualni volumen (količina vazduha koja ostaje u plućima na kraju maksimalnog izdisaja, što se ne može odrediti spirometrijom) i kako se smanjenje kapaciteta pluća pri izdisaju odražava na protok vazduha kroz disajne puteve (krivulja protok-volumen)“, objašnjava dr Popović.
DLCO – test za procenu stepena oštećenja plućnog tkiva
Kod hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), test difuzije ugljen-monoksida (DLCO) ima važnu ulogu u proceni oštećenja plućne funkcije. Ovaj test određuje brzinu kojom kiseonik iz pluća (alveola) prelazi u krvotok, a koeficijent transfera ukazuje na usklađenost ventilacije (disanja) i perfizije (prokrvljenosti), što je ključno za procenu stepena oštećenja plućnog tkiva.
Rezultati ovog testa pomažu lekarima da razlikuju emfizem od hroničnog bronhitisa, kao i da procene težinu bolesti i efikasnost terapije.
„Prethodna priprema za ove testove nije potrebna.Testovi su neinvazivni, lako se izvode, mogu se ponavljati po potrebi i kratko traju. Sam test se odradi za pet minuta, dok uz pregled, uzimanje anamneze i određivanje terapije zadržavanje kod lekara traje okvirno do 30 minuta. Rezultati testova se poboljšavaju pravilnim lečenjem i promenom životnih navika, kao i poboljšanjem kondicije“, navodi dr Popović.
Kako izgleda lečenje?
Prema rečima dr Popovića, kada se bolest dijagnostikuje na osnovu tegoba pacijenta, radiološkog pregleda, i testiranja funkcije pluća, pacijentima se preporučuje terapija.
„Prestanak pušenja je najbolji preduslov za uspešno lečenje. Pored toga, preporučuje se izbegavanje mesta gde se puši, gde ima dima i aerozagađenja, redovno provetravanje prostorija u stanu, redovno uzimanje lekova i sprovođenje vežbi disanja, položajne drenaže (radi lakšeg iskašljavanja) i jačanja disajnih mišića, kao i vakcinacija protiv gripa“, objašnjava dr Popović.
Za lečenje HOBP se koriste lekovi koji otklanjaju tegobe širenjem disajnih puteva, smirivanjem infekcije i upale. Koriste se dozni aerosoli (popularno nazvani „pumpice“) pomoću kojih se lek unosi udisanjem. Kako dr Popović ističe, to je najbolji, najkorisniji i najmanje štetan vid terapije, jer lekovi deluju lokalno direktno u plućima, a doze lekova su mnogostruko manje nego da se lek uzima u nekom drugom obliku. Lek deluje brzo u smislu ublažavanja i otklanjanja tegoba.
Sve vrste testova na jednom mestu
Svi navedeni testovi dostupni su u MediGroup sistemu. Kompletna dijagnostika, uključujući preglede i laboratorijske analize, dostupna je na jednom mestu, što omogućava brzu i preciznu procenu zdravstvenog stanja, bez potrebe za odlaskom na više različitih lokacija. Ovaj pristup značajno skraćuje vreme od pojave simptoma do postavljanja dijagnoze i primene adekvatne terapije.
Promo