Slušaj vest

Abfrakcija je klinasta pukotina na zubu u delu gde se on susreće sa desnima. Rizik za nastanak ovog problema veći je sa godinama starosti. U dvadesetim godinama života samo oko tri odsto osoba ima problem sa abfrakcijom, dok u populaciji koja je u sedmoj deceniji života taj procenat iznosi oko 17 posto.

- Abfrakcija ili klinasta erozija je nekarijesno oštećenje koje se javlja u vratu zuba i nastaje kao posledica fizičko-mehaničkih i hemijskih faktora. Neadekvatna i agresivna tehnika pranja zuba kao i korišćenje tvrde četkice, najčešće dovode do pojave abfrakcije zuba. Električne četkice takođe mogu biti uzrok pojave erozija. Konzumiranje kiselih i gaziranih napitaka takođe izaziva pojavu erozija. Plombe ili zubne nadoknade koje su neadekvatne i vrše veći okluzalni pritisak na zub od očekivanog, takođe izazivaju ovu pojavu. Bruksizam(noćno škripanje zubima) igra veliku ulogu u nastanku erozija. Česta povraćanja, kao i želudačni refluks, to jest vraćanje želudačne kiseline kao i suvoća usne duplje su faktori rizika - objašnjava dr Dujevski.

krvarenje-desni-shutterstock-2250391619.jpg
Neadekvatna i agresivna tehnika pranja zuba kao i korišćenje tvrde četkice najčešće dovode do pojave abfrakcije zuba Foto: Shutterstock

Abfrakcije su idealna mesta za gomilanje zubnog plaka 

Ovaj problem nastaje u delu “vrata” zuba kao posledica okluzalnog opterećenja. Tada dolazi do gubitka gleđi i dentina (čvrsto, ali ne tako tvrdo tkivo koje se nalazi ispod zubne gleđi i iznad zubne pulpe (živca). Dentin čini veći deo strukture zuba i ima žućkastu boju). Napredovanje abfrakcije može se ubrzati usled delovanja kiselina koje se stvaraju u ustima. Ukoliko su oštećenja mala i nisu vidljiva na prvi pogled, ipak postoje simptomi koji na to ukazuju.

- Ukoliko oštećenja nisu vidljiva na prvi pogled glavni simptom jeste izrazita osetljivost zuba na hladne napitke i hranu ili bol prilikom pranja zuba. Ove erozije nisu karijesnog porekla, ali predstavljaju ostećenja gleđi i samim tim su pogodna mesta za nakupljanje zubnog plaka, kao i posledičan razvoj karijesa koji može napredovati do pulpitisa.

Postoji hronična i aktivna abfrakcija. Kod hronične abfrakcije zub je sjajan i taman, ali bez dentinske preosetljvosti, dok aktivna abrfakcija dovodi do osetljivosti zuba i on nema sjaj.

stomatolog-zubar-zubi.jpg
Veoma često, terapija nije neophodna, već samo praćenje promena Foto: Shutterstock

Da li je kod ovih oštećenja neophodna terapija?

- Veoma često, terapija nije neophodna, već samo praćenje promena kao i upotreba zubnih pasti koje izazivaju remineralizaciju zubne gleđi i fluorizaciju zuba. Kod uznapredovalih promena, postavlja se plomba ili krunica. Bitno je otkriti uzrok nastanka abfrakcija i ukloniti ga - kaže dr Dujevski. 

Saznajte zbog čega nastaje upala zubnog živca? Ne ignorišite iznenadni bol, infekcija može da se proširi van kanala

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.