Slušaj vest

Žene koje nose gen za hemofiliju ili imaju druge poremećaje krvarenja, poput von Vilebrandove bolesti, često ostaju nedijagnostikovane i nedovoljno lečene, jer se simptomi poput obilnih menstruacija, produženih krvarenja nakon povreda ili operacija, retko povezuju sa ovim stanjima. Koliko žena koje imaju anemiju zapravo boluju od hemofilije ili von Vilebrandove bolesti i šta je to što definiše normalno krvarenje za naš portal objašnjava za naš portal prof. dr Predrag Miljić, hematolog sa Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.  

kzm hemofilija 1744888619116307_cda90df3-4e02-4c25-b952-7b30a99730df.jpg
Prof. dr Predrag Miljić na konferenciji za medije povodom Svetskog dana hemofilije Foto: Milena Anđela

- Hemofilija, nasledni poremećaj koagulacije, uglavnom se povezuje sa muškarcima, jer žene najčešće samo prenose gen na svoje sinove, bez sopstvenih simptoma. Ipak, to nije cela istina. Oko 30 odsto žena koje su nosioci gena za hemofiliju imaju blago snižene nivoe faktora zgrušavanja (najčešće faktora VIII) i mogu da ispoljavaju blage simptome bolesti. Kod njih se problemi najčešće javljaju tokom reproduktivnog perioda - kroz obilne i produžene menstrualne cikluse, produžena krvarenja nakon povreda, hirurških intervencija ili vađenja zuba - navodi doktor. 

Više nosilaca nego obolelih

Smatra se da u populaciji postoji čak tri puta više žena koje prenose hemofiliju u odnosu na broj obolelih osoba. Ipak, najveći broj žena koje prenose hemofiliju nemaju nikakve simptome, dok 30 odsto njih mogu da imaju manje ili više izraženu sklonost ka krvarenju.

Zanimljivo je da se u poslednje vreme sve više pažnje posvećuje ovoj "tihој grupi" žena koje žive sa blažim oblicima poremećaja, kako kod nas, tako i u svetu, dodaje. One najčešće ostaju nedijagnostikovane jer simptomi nisu dramatični, što ne znači da nisu ozbiljni.

Hemofilija nije jedina

Osim hemofilije, postoji i čitav niz drugih poremećaja zgrušavanja krvi, poput von Vilebrandove bolesti, koja je čak i češća kod žena.

krv iz nosa shutterstock_2219351179.jpg
Von Vilebrandova bolest se najčešće ispoljava kroz krvarenja iz nosa Foto: Shutterstock

- Ova bolest je slična hemofiliji po tome što dovodi do sklonosti ka krvarenju, ali ima drugačiji uzrok. Dok se hemofilija obično manifestuje unutrašnjim krvarenjima u zglobovima i mišićima, koja su karakteristična za teže oblike ove bolesti (kod muškaraca), von Vilebrandova bolest se najčešće ispoljava kroz krvarenja iz nosa, koja obično počinju još u detinjstvu, ili kroz obilne menstrualne cikluse kod žena. Ova bolest ima značaj sličan hemofiliji, ali je razlika u tome što ne dovodi do ozbiljnih, potencijalno fatalnih krvarenja, već više do onih "dosadnih" i iscrpljujućih - naglašava dr Miljić.

Veza anemije i poremećaja koagulacije 

Veza između hemofilije i anemije je izraženija kod žena. Naime, kod obolelih muškaraca krvarenje je mahom unutrašnje, iako često, što obično nije dovoljno da izazove anemiju.

menstruacija shutterstock_2451041883.jpg
Među ženama s obilnijim ciklusima njih oko 15 odsto ima poremećaje zgrušavanja krvi Foto: Shutterstock

- Oni će postati anemični samo ako dođe do velikih krvarenja, kao što je krvarenje u digestivnom sistemu, usled povrede, ili ponekad iz nosa, mada to nije uobičajeno kod hemofilije. Međutim, kod žena koje su nosioci ove bolesti, situacija je drugačija, jer gotovo trećina njih ima blaže forme krvarenja, najčešće u vidu produženih menstrualnih ciklusa. Takva krvarenja mogu da dovedu do anemije, jer se gubitak krvi ponavlja svakog meseca - sugeriše dr Miljić.

Anemija može da ima i druge uzroke, kao što su nedostatak gvožđa, vitamina B12, ili poremećaji u koštanoj srži, ali ako žena ima produžene cikluse ili obimna krvarenja, to može da bude znak da se radi o poremećajima koagulacije, kao što su hemofilija ili, još češće, von Vilebrandova bolest, napominje hematolog i navodi da među ženama s obilnijim ciklusima njih oko 15 odsto ima poremećaje zgrušavanja krvi.

Kada posumnjati na problem?

Važno je razlikovati normalna krvarenja od onih koja zahtevaju pažnju, dodaje doktor. Krvarenje koje se nastavi nakon vađenja zuba ili operacije, pojava modrica bez jasnog uzroka, učestala krvarenja iz nosa ili izrazito obilne menstruacije - sve su to potencijalni znaci poremećaja koagulacije.

anemija-shutterstock.jpg
Razgovor sa pacijentom je ključan kako bi se prepoznao mogući poremećaj koagulacije Foto: Shutterstock

- Kada dođe žena sa anemijom, uvek je pitam o istoriji njenog krvarenja - da li su ciklusi duži od sedam dana, da li krvari obilno, da li ima ponovljena krvarenja iz nosa ili joj se lakše javljaju modrice veće recimo od 4-5 cm. Ako se pojavi neki od ovih simptoma, onda posumnjam da može biti u pitanju hemofilija ili von Vilebrandova bolest. Razgovor sa pacijentom je ključan kako bi se prepoznao mogući poremećaj koagulacije. Iako ne možemo da testiramo svaku ženu sa anemijom na hemofiliju, kroz razgovor možemo da filtriramo one koje imaju veću verovatnoću da budu kandidati za dalja testiranja - poručuje prof. dr Predrag Miljić.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Trombofilije i njihov uticaj na ishod trudnoće: Hematolog odgovara na najvažnija pitanja