Slušaj vest

Oko 25 do 30 posto ljudi u svetu pati od polenskih alergija, a jedan od načina da sebi pomognete je izbegavanje boravka na otvorenom kad u vreme cvetanja biljaka kad god je to moguće, uz lekove koji ublažavaju simptome i mogu da olakšaju sezonu. Tu je i imunoterapija, koja može da izleči polenske alergije, ali je jako važno da kad imamo hronične tegobe od kijanja do šmrktanja, obavezno se javimo lekaru, a nikako testiramo i lečimo na svoju ruku, kaže pedijatar imunolog-alergolog dr Gordana Petrović.

Mladi i stari

Polenske alergije se karakteristično javljaju u vreme cvetanja biljaka. Sad je aktuelna sezona cvetanja drveća i trava, dok korovske biljake cvetaju kasnije, obično od avgusta do oktobra, u izuzetnim situacijama od jula pa skoro do decembra, navodi doktorka.  

- Simptomi mogu da uključuju pojavu svraba, sekrecije iz nosa, zapušenost nosa, peckanje, grebanje ili svrab u grlu, učestali suvi i nadražajni kašalj, promuklost, osećaj zamorljivosti, razdražljivost ili pospanost zbog lošeg kvaliteta sna. Svi ovi simptomi značajno narušavaju kvalitet života i potencijalno povećavaju rizik od mogućih virusnih ili bakterijskih infekcija, odnosno ta deca, ali i odrasle osobe se mogu lakše i češće razboljevati od aktualnih infekcija.

svrab-u-ocima-od-alergije-shutterstock-1936916407.jpg
Sada je aktuelna sezona cvetanja drveća i trava Foto: Shutterstock

Alergija može da se javi bilo kada u životu, od najmlađeg uzrasta do duboke starosti, čak je rizik veći kad smo mnogo mladi i kad smo prilično stari.

- Takođe postoji porodična sklonost, te vrlo često više članova u jednoj porodici može da razvije alergiju. Postoji i takozvani atopijski marš, sklonost da se od detinjstva razvijaju različita alergijska stanja, obično prvo ekcem, potom mogu da se pojave nutritivne alergije, a onda uporedo ili nakon toga respiratorne alergije - objašnjava naša sagovornica.

Širok spektar lečenja

Danas su lekovi efikasni, sa vrlo malo nuspojava i masovno se koriste, nažalost često na svoju ruku.

- Lekovi mogu da pripadaju različitim grupama, u zavisnosti od toga šta postižu i na koji način deluju. Osnovna grupa koja se primenjuje i koja se jako dugo može da se daje kada osoba ima tegobe su antihistaminici, brojni, različiti, u vidu sirupa ili tableta, a postoje i različite kapi za nos, gde se savetuje da primena ne bude dugotrajna i nekontrolisana, već što je kraće moguća - sugeriše alergolog.

sprej-za-nos-shutterstock-149120279.jpg
Kortikosteroidni preparati koji se mogu ubrizgavati na sluznicu nosa Foto: Shutterstock

S druge strane postoje kortikosteroidni preparati koji se mogu ubrizgavati na sluznicu nosa ili se mogu inhalirati, ali ta terapija se može primenjivati samo nakon pregleda i preporuke lekara.

- Postoje razne druge opcije lečenja, ukoliko alergija zahvata i donje delove disajnih puteva, dakle pluća, a takođe postoji i vid kako ga nazivamo kauzalnog lečenja, kada se deluje na sam uzrok alergije. Reč je o imunoterapiji kojom zapravo menjamo odgovor našeg imunskog sistema na tu česticu koja nas okružuje, tj. na to što nam smeta. Konkretno, kada govorimo recimo o polenima korova, sprovodi se imunoterapija upravo na tu alergiju i time se postiže da imunski sistem osobe ne pravi više alergijsku, već adekvatnu reakciju u kontaktu sa polenima korova. Na neki način se vrši desenzibilizacija - pojašnjava doktorka.

imunoterapija shutterstock_2514199297.jpg
Imunoterapija se najčešće primenjuje u obliku tableta ili kapi koje se stavljaju pod jezik Foto: Shutterstock

Ovo je najefikasniji vid lečenja, a prema novijim preporukama imunoterapija se primenjuje i u ranijim fazama razvoja alergijskih tegoba, dok tegobe nisu mnogo izražene, ukoliko uspemo da definišemo šta nam to pravi problem (polen trava, drveća, korova, grinje…). Na taj način se brže i efikasnije zaustavlja alergija, objašnjava dr Petrović.

Iako je za imunoterapiju protiv polena drveća i trava već kasno, sada je idealan trenutak da osobe koje pate od alergije na ambroziju i korove započnu terapiju.

Na otvorenom

Alergene je jako teško izbegavati, tu su nam mogućnosti prilično ograničene, ali postoji jedan od preparata koji može da obloži sluznicu nosa i treba ga primenjivati pre nego što izađemo iz kuće.

- Taj sprej u određenoj meri može da smanji kontakt sluznice sa alergenima i može dugo da se koristi. S druge strane i on ima ograničenu sposobnost da umanju alergijske tegobe, jer postoje druge sluznice na koje njega ne možemo da nanesemo, oči, usta, itd… U svakom slučaju savetuje se što češće ispiranje tih sluznica, obavezno kupanje, tuširanje i ispiranje sluznica nakon što se vratimo kući. To ipak značano smanjuje dužinu kontakta sa alergenima, što opet utiče i na intenzitet simptoma - zaključuje dr Gordana Petrović.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

4 faze anafilakse, najopasnije alergijske reakcije: Doktorka otkriva kako da pružite prvu pomoć sebi i drugima