Slušaj vest

Prof. dr Lukas Rasulić je dobio Lomonosovljevu zlatnu medalju za doprinos razvoju neurohirurgije perifernih nerava, čime je potvrdio svoje pripadanje redu svetski priznatih stručnjaka u ovoj oblasti. Za naš portal govori o tome šta jednog neurohirurga čini izvrsnim, zašto je važno da se obrazujete tokom čitavog živata, kao i tome da bez humanosti medicina gubi smisao.

Za početak otkriva da ovo priznanje, osim što je izuzetna čast, privilegija i zadovoljstvo, za ovog lekara, koga je oduvek fascinirala složenost ljudskog mozga i nervnog sistema, predstavlja potvrdu višedecenijske predanosti, ne samo nauci već i svakom pojedinačnom pacijentu.

dr rasulic.jpeg
Prof. dr Lukas Rasulić Foto: Privatna Arhiva

- To je priznanje ne samo meni i mojoj porodici, već i mom celokupnom timu, mom mentoru prof. dr Miroslavu Samardžiću, Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Neurohirurškoj klinici Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i mojoj otadžbini, Republici Srbiji.

U dosadašnjoj karijeri obavio 4337 operacija

Prof. dr Lukas Rasulić je redovni profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i zauzima ključne funkcije u uglednim institucijama, uključujući predsednički položaj u Udruženju neurohirurga Srbije i osnivačku ulogu Udruženju neurohirurga Jugoistočne Evrope - SeENS. Od 2023. godine na mestu je generalnog sekretara Evrospke asocijacije nerurohirurga. U dosadašnjoj karijeri obavio je 4337 operacija, od toga kao glavni hirurg 2828 operacija, a asistirao i učestvovao u hirurškoj edukaciji u 1509 operacija. Najveći broj operacija uradio je na rekonstrukciji perifernog nervnog sistema.

Dodaje da neurohirurgija nije samo profesija, već način života - zahtevna, ali i neizmerno plemenita oblast koja traži stalno usavršavanje i duboku posvećenost. Obrazovanje vidi kao temelj svega, ali ne samo formalno, već i ono koje traje ceo život.

dr rasulic kolege.jpg
Prof. dr Lukas Rasulić sa svojim timom Foto: Privatna Arhiva

- Medicina se razvija neverovatnom brzinom, i samo oni koji ostanu radoznali, otvoreni i posvećeni učenju mogu da napreduju. Ključni faktori koji oblikuju uspešne stručnjake u medicini su vaspitanje, strpljenje, upornost, timski rad i etika. Znanje bez empatije je nepotpuno, a najbolji stručnjaci su oni koji znaju da slušaju - i pacijente i kolege - naglašava naš sagovornik.

Svaki pacijent je univerzum za sebe

Kada govori o izazovima u savremenoj medicini, naročito u oblasti neurohirurgije, ističe balans između tehnološkog napretka i potrebe da medicina zadrži svoje ljudsko lice.

- Imamo sve sofisticiranije alate, ali istovremeno moramo da budemo oprezni da ne izgubimo ono što je suština - briga o čoveku. Najveći izazovi su starenje populacije, nedostatak kadra i finansijska održivost sistema. U budućnosti medicina mora da postane još pristupačnija, personalizovanija, ali i održiva. Ključ će biti u integraciji znanja iz različitih oblasti - od genetike do veštačke inteligencije - uz očuvanje etičkih principa - smatra profesor i dodaje da bez humanosti, medicina gubi smisao.

dr rasulic operaciona sala.jpg
Svakom pacijentu pristupa kao ljudskom biću, a ne kao dijagnozi Foto: Privatna Arhiva

- Svaki pacijent je univerzum za sebe i nijedna tehnologija to ne može da zameni. Svakom pacijentu pristupam kao ljudskom biću, kao osobi, a ne kao dijagnozi. I kada uvodimo najnaprednije procedure, važno je da objasnimo, da ohrabrimo, da budemo prisutni. Inovacije su važne, ali toplina, razumevanje i iskrena komunikacija ostaju osnova dobre prakse.

Poruka mladim kolegama

Na kraju, prof. Rasulić poručuje mladim stručnjacima, koji žele da postignu uspeh na globalnom nivou, da je najvažnije da ne odustaju.

Foto_0327.JPG
Na 10. godišnjem sastanaku Udruženja neurohirurga Srbije održanom u novembru prošle godine Foto: Privatna Arhiva

- Put je dug, često naporan i neizvestan, ali svaki trud se na kraju isplati. Izađite iz zone ličnog komfora, preuzmite odgovornost, verujte u sebe, verujte u znanje, verujte u rad, ali pre svega - verujte u ljude, nosioce suštinskih ljudskih vrednosti. Okružite se mentorima, slušajte pažljivo, učite svakog dana. I nikada ne zaboravite da su i najveća dostignuća vredna samo ako donose dobrobit drugima - savetuje ovaj vrstan stručnjak.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Neurohirurg iza koga stoji više od 4.000 operacija: Mozak je najveća misterija, teško je predvideti kada ćemo ga potpuno razumeti