Slušaj vest

Nespecifičnost simptoma dovodi do kasnog postavljanja dijagnoze raka jajnika. Čak 60 do 70 odsto žena kod kojih se otkrije, rak jajnika je već u trećoj ili četvrtoj fazi uznapredovane bolesti. 

- Više od 60 odsto pacijentkinja u trenutku postavljanja dijagnoze ima bolest u stadijumu III ili IV. Postoji nekoliko faktora rizika koji mogu uticati na razvoj karcinoma jajnika, uključujući starost, stil života, reproduktivnu i porodičnu istoriju bolesti. Prvi korak u svemu vezano za ginekološke malignitete i njihovu prevenciju jeste podizanje svesti žena da redovno idu na ginekološke preglede. Od raka jajnika obolevaju prevashodno starije žene, ali bolest, nažalost, ne zaobilazi ni mlađu populaciju - objašnjava prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Srbije. 

U svetu se svakog 8. maja obeležava Svetski dan borbe protiv raka jajnika.

6 podmuklih simptoma raka jajnika

Prema rečima našeg sagovornika u pitanju je teška i ozbiljna bolest, najsmrtonosniji kancer od svih ginekoloških maligniteta. 

- Razlog pre svega predstavlja činjenica da nema ranih simptoma kao kod nekih drugih maligniteta, a kada se i pojave oni su veoma nespecifični i vezani su uglavnom za digestivni i urinarni trakt. Simptomi karcinoma jajnika nisu specifični, mogu se pripisati i nekom drugom, manje ozbiljnom stanju, a mogu se javiti kao oticanje stomaka, neredovna stolica, nadimanje, povraćanje, bol u predelu karlice i osećaj pritiska u stomaku.

Kada se bolest raka jajnika dijagnostikuje, sledi lečenje terapijom koja podrazumeva kombinaciju hemioterapije i eventualne biološke terapije, u zavisnosti od stadijuma bolesti. Takođe se inicijalno analizira BRCA ½ mutacija somatska i/ili germinativna, s obzirom na to da se u nekom momentu lečenja može primeniti targetna, ciljana terapija PARP-inhibitorima.

Genetska predispozicija, važan faktor rizika

Važan faktor rizika je i genetska predispozicija – približno 10 odsto do 15 odsto karcinoma jajnika se razvijaju pod uticajem mutiranih BRCA1 i BRCA2 gena.

Informacija o postojanju mutacije BRCA gena svake bolesnice pri dijagnozi raka jajnika osigurava mogućnost pravovremenog odabira personalizovanog lečenja.

shutterstock-2305911269.jpg
Simptomi su jako specifični, pre navode na gastroenterološki problem nego na ginekološki Foto: Shuterstock

Alarmantna statistika

Rak jajnika zauzima neslavno sedmo mesto od svih maligniteta, a prema najnovijim statistikama 1 od 78 žena suočava se sa ovim problemom. Petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali na žalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto.

Rano otkrivanje, najbolji način za smanjenje smrtnosti

U Srbiji svakog dana tri žene obole, a jedna umre od raka jajnika. Godišnje oboli oko 800 žena, dok rak jajnika odnese više od 450 života. Starosna granica se i u slučaju ove bolesti značajno spustila, obolevaju i žene koje nisu rađale.

Zbog nespecifičnosti simptoma koju ova maligna bolest nosi, ona se najčešće otkriva u kasnijim fazama, kada su šanse za lečenje male. Zato je jako važna preventiva i da žene odlaze na redovne ginekološke preglede koji uključuju pregled ultrazvukom ili transvaginalnim ultrazvukom (UZV) jednom godišnje.

GORICA JE IMALA NAJAGRESIVNIJI RAK JAJNIKA: "Nosila sam periku samo da me otac ne bi video bez kose! Umro mi je na rukama"