Slušaj vest

Srčani problemi se najčešće vezuju za stariju populaciju, ali lekari sve češće upozoravaju da ni mladi nisu pošteđeni. Na to skreće pažnju i doc. dr sci. med. Slobodan Mićović, kardiohirurg, koji je na Instagram profilu podelio svedočenje o najmlađem pacijentu iz sopstvene prakse.

- Najmlađi pacijent koga sam operisao imao je jako tešku koronarnu bolest i usput je imao i mitralnu manu. Imao je tek 27 godina - otkriva dr Mićović. 

Ovaj mladić, kako navodi doktor, imao je tipične simptome angine pektoris - bolove u grudima koje niko nije uzimao za ozbiljno.

- Nijedan doktor mu nije verovao da ima bolove u grudima, da ima anginu pektoris. A bio je jedan vrlo fini momak koji je puno čitao, znao je i prepoznao simptome. Niko mu nije verovao, dok jedan kardiolog nije ponudio da uradi test opterećenja. Nakon tog testa sve je bilo jasno - navodi.

srce shutterstock_1844879092.jpg
Nakon testa fizičkim opterečenjem sve je bilo jasno Foto: Shutterstock

Rezultati su pokazali ozbiljan problem - usledile su hitne dijagnostičke procedure, uključujući koronarografiju, i pacijent je upućen na Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", gde je i operisan.

- Nadam se da je i dalje dobro - dodaje doktor Mićović, naglašavajući da je uzrok svega bio izuzetno visok holesterol u krvi - nasledni, netretiran na vreme.

- Da je tretiran na vreme, verovatno se ne bi operisao sa 27 godina - zaključuje dr Mićović.

Priča iz prakse još jednom potvrđuje koliko je važno da se ne ignorišu simptomi, bez obzira na uzrast, kao i da se insistira na pravovremenim pregledima i analizama krvi.

Šta bi trebalo znati o naslednom holesterolu?

Nasledni (porodični) visoki holesterol, poznat i kao familijarna hiperholesterolemija, je genetski poremećaj koji uzrokuje veoma visok nivo LDL ("lošeg") holesterola u krvi još od detinjstva. Ako se ne otkrije i ne leči na vreme, značajno povećava rizik od preranih bolesti srca i krvnih sudova, pa čak i srčanog udara pre 30. godine.

shutterstock-592666964.jpg
Genetski holesterol je okidač za infarkt pre 30. godine Foto: Shutterstock

Najvažnije činjenice:

  • Često ne daje nikakve simptome dok ne dođe do komplikacija.
  • Može se nasleđivati od jednog ili oba roditelja.
  • Ako neko u porodici ima visok holesterol ili je imao infarkt u mladosti, neophodno je da se i potomci testiraju.
  • Lečenje uključuje promenu načina ishrane, fizičku aktivnost i najčešće statine (lekove koji snižavaju holesterol).

Redovne analize krvi, naročito ako postoji porodična istorija bolesti srca, mogu bukvalno spasiti život.

Genetski holesterol je okidač za infarkt: Nema simptome, a evo kako se otkriva