Da li su menopauza i pad estrogena kraj seksualnosti? Ginekolog otkriva šta pomaže i kada terapija ima smisla
Na smanjenje libida ne utiče samo psihološki doživljaj menopauze, već pre svega konkretne fiziološke promene koje nastaju zbog pada estrogena.
Ulazak u menopauzu za mnoge žene označava kraj jednog poglavlja - ali to ne mora da znači i kraj ženstvenosti, bliskosti, seksualne želje ili uživanja. Naprotiv, ovaj prirodan prelaz može da postane vreme kada žena počinje da bolje razume svoje telo, svoje potrebe i svoje pravo na zadovoljstvo.
Ipak, činjenica je da promene koje menopauza donosi često utiču i na libido. Hormonski disbalans, umor, suvoća vagine, promena raspoloženja i telesne kompozicije (manje masnoće na kukovima, više oko stomaka) - sve to može da ostavi trag na samopouzdanje, a ponekad i na partnerske odnose.
Ginekolog dr Branko Budimirović za naš portal objašnjava da li menopauza znači kraj seksualne aktivnosti, kako hormonska terapija može da pomogne i koje kreme, vaginalete ili prirodni preparati mogu da ublaže tegobe.
- Mnoge žene imaju utisak da tada za njih život staje. Gube libido, svoju seksualnost i ženstvenost. Ali to ne mora da bude tako, žene u menopauzi mogu da "dišu punim plućima". Zato je i zadatak nas ginekologa da ne dozvolimo da biologija smanji ženstvenost žene, govoreći joj da je to prirodno, već da preventivno delujemo da do toga ne dođe. Pogotovo imajući u vidu da menopauza nije samo prolazna stanica već stalno mesto boravka do kraja života - navodi naš sagovornik.
Na smanjenje libida ne utiče samo psihološki doživljaj promene, već pre svega konkretne fiziološke promene koje nastaju zbog pada estrogena, objašnjava dr Budimirović.
- Kada se pogleda lista uticaja estrogena na zdravlje žene, jasno je da je on jedan od faktora koji mogu da dovedu do smanjenja seksualne želje u menopauzi. Prvenstveno, dešavaju se promene u samim reproduktivnim organima, smanjena cirkulacija krvi u genitalnom području i smanjenje vlažnosti vagine. A tu su i umor, nesanica, bolovi u zglobovima, često depresija, pa je posledično i smanjenje seksualnog interesa kad vas "muče druge boljke".
Hormonska terapija uz oprez
U slučajevima kada pad estrogena dovodi do izraženog pada libida, rešenje može da bude hormonska terapija. Naš sagovornik objašnjava da estrogen ili kombinacija estrogena i progesterona, sistemski ili lokalno, nadomešćuje ono što organizmu nedostaje.
- Međutim, treba biti oprezan ukoliko je žena imala estrogen zavisna oboljenja dojke ili materice, neobjašnjena vaginalna krvarenja, venske tromboze i slično. Uvek se treba prvo konsultovati sa ginekologom. Lokalna terapija vaginalnim preparatima ima manji sistemski rizik, a kao alternativa mogu se koristiti fitoestrogeni koji imaju blaže dejstvo, ali mogu da budu od pomoći - navodi.
Nelagodnost pri odnosu - šta pomaže?
Pored pada seksualne želje, jedan od najčešćih problema u menopauzi jeste i nelagodnost/bol tokom odnosa - najčešće zbog suvoće vagine. Oko 50-70 žena ima ove simptome, a mnoge ih ne prijavljuju lekaru, misleći da su "normalan deo starenja".
- Kada su ovo glavni simptomi, možemo delovati lokalno. Vaginalne kreme, vaginalne ovule i vaginalete deluju lokalno i ne ulaze u krv u većoj meri. Poboljšavaju vlažnost i elastičnost, smanjuju bol pri odnosu, obnavljaju prirodni pH - smanjuju učestalost infekcija - sugeriše doktor.
Za žene koje žele da izbegnu sistemsku hormonsku terapiju, postoje i druge mogućnosti koje mogu da pruže olakšanje.
- Lokalni preparati mogu da sadrže male količine estrogena ili hijalurinsku i mlečnu kiselinu, kolagen, vaginalne probiotike... Pomažu i lubrikanti, preparati na bazi hijaluronske kiseline, nekada se primenju i PRP i drugi tretmani vaginalnog zida i vaginalne sluzokože. Ovakvi pristupi ne leče uzrok, ali mogu da smanje bol i nelagodnost pri odnosu - naglašava dr Budimirović.
Otvoreni razgovori
Menopauza donosi brojne promene, ali na nju ne treba gledati kao na kraj ženstvenosti i seksualnosti, savetuje naš sagovornik. To je jedno novo doba kada više nema potrebe brinuti o bolnim ciklusima, kontracepciji, neželjenoj trudnoći - već samo o svom zadovoljstvu.
- Vaše telo se menja - ali vi ste i dalje tu, ženstvena, osećajna i vredna zadovoljstva. Seksualnost nije samo fizička. Ovo je nova faza u kojoj ste sad vi u fokusu. A ako usput naiđete na neki problem, otvoreno razgovarajte sa svojim ginekologom i naći ćete način da i u menopauzi budete zdravi i zadovoljni - poručuje dr Budimirović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Genetska terapija vraća sluh mlađim i odraslim gluvim pacijentima: Tretman siguran i predstavlja budućnost