Metoda koja menja karotidnu hirurgiju i "podmlađuje mozak" spasila stotine života: Dr Ilijevski: Reč je samo o velikom iskustvu i hrabrosti
Pre tačno osam godina, na Klinici za vaskularnu hirurgiju Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", počela je primena inovativne hirurške tehnike u lečenju karotidne bolesti, jednog od najrizičnijih oboljenja krvnih sudova koje može da izazove moždani udar ili da se završi fatalno po pacijenta.
Autor metode je prof. dr Nenad Ilijevski, upravnik Klinike za vaskularnu hirurgiju, koji je tehniku razvio na osnovu jednog eksperimentalnog rada kineskih naučnika, a danas iza sebe ima više od 800 uspešno operisanih pacijenata ovom tehnikom - bez ijednog smrtnog ishoda i bez moždanog udara tokom zahvata.
O tehnici takozvanog ishemijskog postkondiciniranja govorio je prošle nedelje na stručnom simpozijumu "Savremeni trendovi u kardiovaskularnoj medicini", održanom na Institutu “Dedinje”, a u razgovoru za naš portal smo ga za početak pitali da li patentirao svoju tehniku.
- Medicinske procedure ne podležu patentiranju jer pripadaju čovečanstvu. Da je bila potrebna neka nova sprava ili instrument, to bi bila druga priča. Ovde je reč samo o velikom iskustvu, pameti i hrabrosti - kaže dr Ilijevski i naglašava da svaka priča o karotidnoj hirurgiji u Srbiji mora uključiti ime akademika prof. dr Đorđa Radaka i dodaje:
- On je taj koji je prepoznao značaj karotidne bolesti, edukovao nas i postavio temelje savremene hirurgije karotidnih arterija kod nas. Zahvaljujući njemu, Institut “Dedinje” je postao najpoznatiji centar u regionu sa više od 21.000 operacija karotida od 1977. godine. To je impozantan broj koji znači da smo uporedivi sa bilo kojim centrom u svetu.
Novi vs. tradicionalni pristupi
Nova metoda je, kako kaže, rezultat i ogromnog prethodnog iskustva koje vam omogućava da bolje sagledate problem i odvažite se na put u nepoznato, sve u interesu pacijenta. Nakon više od 5.000 operacija karotida dovoljna je bila samo inicijalna ideja, neka “kapisla”, da osmisli, pokazalo se, epohalnu inovaciju.
- Jedne večeri, na ekranu kompjutera mi je "iskočio" eksperimentalni rad kineskih naučnika koji su koristili neobičnu tehniku radi ispitivanja tzv. "moždane reperfuzije" koju niko u svetu nikada nije primenio u humanoj populaciji - priseća se profesor i nastavlja:
- Pre toga smo karotidne operacije na "Dedinju" već izvodilii sa izuzetnim rezultatima - smrtnost je bila svedena na oko jedan procenat, a učestalost neuroloških komplikacija na dva do tri procenta. Inače, najveći rizik tokom karotidne hirurgije jeste da pacijent doživi moždani udar tokom intervencije, jer se arterije privremeno zatvaraju (klemuju) i mozak ostaje bez krvi.
Tradicionalno, postoje dva pristupa: postavljanje privremenog bajpasa (tzv. "šant") da se održi cirkulacija dok traje operacija, ili, kada se klemuju arterije, brzo izvođenje procedure kako bi se krv što pre vratila u mozak. Takođe, operaciju je moguće uraditi u opštoj anesteziji ili u tzv. "cervikalnoj blok", vrsti lokalne anestezije, radi neposredne kontrole neurološkog stanja pacijenta tokom operacije.
- Nakon što sam pročitao taj rad kineskih naučnika, odlučio sam da pokušam da primenim tehniku ishemijskog postkondicioniranja u kliničkoj praksi. Danas, osam godina i 800 pacijenata kasnije, operisanih ovom tehnikom, možemo da konstatujemo da se nijedan bolesnik nije šlogirao tokom operacije i nijedan nije preminuo. To je impresivan rezultat, jer se retko koja hirurška procedura može pohvaliti da nema komplikacija. Nula u hirurgiji praktično ne postoji - ističe dr Ilijevski.
Na pitanje u čemu se tačno sastoji suština njegove inovacije, naš sagovornik odgovara jednostavno:
- Po završetku ključnog dela operacije, uklanjanju naslaga iz karotidne arterije i rekonstrukciji arterije, krv se u mozak pušta polako. Po uspostavljanju protoka krvi ka mozgu, sačeka se 30 sekundi, pa se ponovo obustavi protok. I tako šest puta. Dakle, nema nikakve tehnologije, nikakvih ulaganja, specijalne opreme ni timova. Sve se svodi na princip. Zahvaljujući ovoj tehnici, vreme trajanja klemovanja arterije tokom operacije više nije toliko važno.
Kandidati najteži bolesnici
Kandidati za ovu proceduru su najteži bolesnici, oni pred kojima se nekim vaskularnim hirurzima "tresu ruke", navodi naš sagovornik.
- To su pacijenti kod kojih je jedna arterija potpuno zapušena, a druga pred potpunim zatvaranjem; zatim, pacijenti sa obostrano kritično suženim arterijama; oni kod kojih je jedna arterija gotovo potpuno zatvorena, a druga delimično sužena; i na kraju, pacijenti koji su imali moždani udar u poslednjih 30 dana, uz ozbiljno suženje jedne ili obe karotidne arterije.
Pored efikasnosti i jednostavnosti, tehnika ima još jednu prednost - ukida potrebu za tzv. cervikalnim blokom, tokom kojeg je pacijent budan, a operacija se izvodi uz stalnu verbalnu komunikaciju radi praćenja neurološkog statusa.
- U slučaju pojave neurološkog deficita nastaje komplikovan sled događaja koji je najčešće veoma stresogenza kompletan tim koji izvodi operaciju, što u slučaju slabije obučenog tima koji izvodi manji broj operacija godišnje može da rezultira neuspehom same operacije. Naša tehnika to eliminiše - naglašava.
Zašto se sporo probija?
Inovativna metoda dr Ilijevskog je već objavljena u časopisu sa impakt faktorom i predstavljena na brojnim međunarodnim kongresima. Trenutno se primenjuje u Banjaluci, Sloveniji, a odnedavno i u Hrvatskoj i Sarajevu. U Srbiji se, bar prema saznanjima Instituta, još uvek ne primenjuje u drugim centrima koji se bave karotidnom hirurgijom.
- Savremena medicina je nažalost postala ozbiljan biznis, a ja sam napravio nešto što ne donosi neposrednu finansijsku korist, pa se verovatno zbog toga tehnika ishemijskog postkondicioniranja ovako sporo probija, čak i u Srbiji. Međutim, svi operisani pacijenti su živi, nisu doživeli šlog tokom operacije, i kao takvi ne opterećuju dodatno zdravstveni fond, pa bi to trebalo da bude idealan model za sve.
Prošle godine je iskorišćena medijska pažnja nakon što je na Institutu izvedeno 16 operacija u jednom danu, a naš sagovornik je danima "bio na televiziji".
- To je dovelo do toga da imamo sve više pacijenata iz delova zemlje u kojima postoje kvalitetni vaskularni centri i dobri hirurzi i šteta je što u tim centrima ne pokušaju sa primenom ove tehnike - zaključuje prof. dr Nenad Ilijevski.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.