Rak pluća u Srbiji odnese 5.000 života godišnje: Skrining i rana dijagnoza ključni su za preživljavanje
Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji malignitet, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a, nažalost, umre više od 5.000 osoba.
Skrining za rano otkrivanje raka pluća namenjen je svim Beograđanima starijim od 50 godina, s više od 30 godina pušačkog staža, zatim bivšim pušačima koji su prestali s pušenjem u poslednjih 15 godina, osobama s porodičnom istorijom karcinoma pluća, kao i pacijentima s hroničnom opstruktivnom bolešću pluća.
Rak pluća je najčešći i najsmrtonosniji malignitet, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a, nažalost, umre više od 5.000 osoba. U Srbiji u više od 70 odsto slučajeva karcinoma pluća dijagnostikuje se u uznapredovalim stadijumima (III i IV), kada su terapijske mogućnosti ograničene i prognoza znatno lošija. Razgovarali smo s docentom dr Mihailom Stjepanovićem, rukovodiocem Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Koliko je karcinom pluća rasprostranjen u Srbiji i koliki je, prema najnovijim podacima, broj obolelih godišnje?
- Od karcinoma pluća u Srbiji godišnje oboli gotovo 7.000 ljudi, što nas svrstava među prvih pet zemalja u Evropi po učestalosti. Karcinom pluća je vodeći uzrok smrti među malignim oboljenjima u Srbiji, s više od 5.000 smrtnih slučajeva godišnje. To znači da u našoj zemlji svakog dana od karcinoma pluća umre oko 14 osoba. Posebno je zabrinjavajuće što se u Srbiji više od 70 odsto slučajeva karcinoma pluća dijagnostikuje u uznapredovalim stadijumima (III i IV), kada su terapijske mogućnosti ograničene i prognoza znatno lošija. To direktno utiče na stopu petogodišnjeg preživljavanja koja je u našoj zemlji ispod evropskog proseka i iznosi 10-15 odsto. Upravo zbog ovih zabrinjavajućih podataka, neophodno je intenzivirati napore na prevenciji, ranom otkrivanju i unapređenju terapijskih mogućnosti za pacijente s karcinomom pluća u našoj zemlji.
Koje grupe pacijenata bi trebalo da se jave na skrining?
- Kada bi se bolest otkrila u ranoj fazi, petogodišnja stopa preživljavanja mogla bi biti i 70-80 odsto. Zato je rano otkrivanje, odnosno skrining karcinoma pluća, od presudnog značaja za uspešno lečenje i preživljavanje pacijenata. Rano otkrivanje zaista spasava živote. U okviru pilot-projekta koji od novembra prošle godine sprovodi Klinika za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, skrining za rano otkrivanje raka pluća namenjen je svim Beograđanima starijim od 50 godina, sa više od 30 godina pušačkog staža, zatim bivšim pušačima koji su prestali s pušenjem u poslednjih 15 godina, osobama s porodičnom istorijom karcinoma pluća, kao i pacijentima s hroničnom opstruktivnom bolešću pluća. Pregled je bezbolan, radi se na niskodoznom skeneru i nije potreban uput, već se pregled zakazuje putem telefona 066 267 268, gde građani dobiju svoj termin.
Koji tipovi karcinoma pluća postoje?
- Sitnoćelijski i nesitnoćelijski karcinom pluća predstavljaju dva glavna tipa malignih tumora pluća. Sitnoćelijski karcinom pluća čini 15-20 odsto svih karcinoma pluća u Srbiji, predstavlja izrazito agresivan tumor i karakteriše se brzim rastom i sklonošću ranom širenju, prvenstveno kod pušača. Zbog svoje agresivnosti, često se otkriva u uznapredovaloj fazi. Nesitnoćelijski karcinom pluća je najčešći oblik i obuhvata 80-85 odsto svih karcinoma pluća u Srbiji i svetu i najčešće raste sporije i kasnije metastazira u odnosu na sitnoćelijski oblik. Nesitnoćelijski karcinom pluća obuhvata nekoliko podtipova, od kojih svaki ima svoje biološke karakteristike koje utiču na prognozu i izbor terapije. Dakle, osnovna podela karcinoma pluća zasniva se na izgledu i ponašanju tumorskih ćelija, pri čemu su sitnoćelijski i nesitnoćelijski karcinom dve najvažnije kategorije, a od tipa tumora zavisi i pristup lečenju i prognoza bolesti.
Zbog čega je stadijum III nesitnoćelijskog karcinoma posebno izazovan za lečenje?
- Nesitnoćelijski karcinom pluća delimo na četiri stadijuma bolesti i svaki od njih ima svoj modalitet lečenja. Stadijum III nesitnoćelijskog karcinoma pluća predstavlja posebno kompleksnu bolest, lokalno uznapredovalog karaktera s potencijalom za sistemsko širenje. Optimalan pristup lečenju zahteva koordinisanu saradnju pulmologa, torakalnog hirurga, radijacionog onkologa, medikalnog onkologa, patologa i radiologa - multidisciplinarnog tima koji zajedničkim odlukama imaju individualizovan pristup svakom pacijentu. Prema svim vodičima, s najvišim nivoom preporuka, standard lečenja ovog stadijuma karcinoma pluća je imunoterapija. Tačnije, u pitanju je jedan imunoterapijski režim koji je odobren od strane Evropske i Američke agencije za lekove, kao i od strane Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, međutim, nažalost, trenutno se ne nalazi na pozitivnoj listi lekova, ali je dostupan preko člana 9, i tu je država izašla u susret ovoj grupi pacijenata. U Srbiji bi oko 300 pacijenata sa stadijumom III bili kandidati za lečenje ovim režimom, pa se nadamo da će ova terapija u skorije vreme biti i na pozitivnoj listi.
Koje su prednosti tog imunoterapijskog režima u ovom stadijumu bolesti, u poređenju s tradicionalnim terapijama?
- Imunoterapija je donela znatan napredak u lečenju neoperativnog stadijuma III nesitnoćelijskog karcinoma pluća, s nekoliko ključnih prednosti u odnosu na tradicionalne terapijske pristupe. To se pre svega ogleda u znatnom produženju ukupnog preživljavanja pacijenata, gde je polovina pacijenata živo pet godina nakon primene terapije, što je gotovo tri puta više u odnosu na period kada ova nova imunoterapija nije bila dostupna.
Koje su specifičnosti sitnoćelijskog karcinoma pluća?
- Sitnoćelijski tip karcinoma pluća predstavlja agresivnu formu bolesti. Iako ovaj tip karakteriše visoka osetljivost na inicijalnu hemioterapiju i radioterapiju, sa stopom odgovora 60-80 odsto, gotovo je neizbežno da se bolest vrati, i to obično unutar godinu dana. Nažalost, ta recidivirajuća bolest je često rezistentna na dalje lečenje. Sitnoćelijski karcinom pluća se deli na ograničenu i proširenu bolest i standard lečenja je hemioterapija i radioterapija u našoj zemlji. U svetskim vodičima za ovaj tip tumora je uključena i imunoterapija koja je dovela do poboljšanja preživljavanja. U Srbiji je procena da ima oko 500 pacijenata koji bi bili kandidati da dobiju imunoterapiju koja zasad, nažalost, nije na pozitivnoj listi, ali se nadam da će u skorijoj budućnosti, odnosno ove godine, biti. Preko 95 odsto pacijenata sa sitnoćelijskim karcinomom pluća su aktivni pušači ili bivši pušači s dugom istorijom pušenja. Rizik je direktno proporcionalan intenzitetu i dužini pušačkog staža.
Koje inovativne terapije su trenutno dostupne, a koje nedostaju na listi lekova?
- Kada govorimo o inovativnim terapijama za karcinom pluća u Srbiji, situacija je dinamična, u poslednjih nekoliko godina imamo napredak u dostupnosti inovativnih lekova za naše pacijente, što jeste veliki pomak. Najveći napredak u dostupnosti inovativnih lekova je napravljen za metastatski stadijum bolesti. Međutim, trenutno najveći izazov u nedostupnosti inovativnih lekova jeste u okviru pomenutih tipova karcinoma pluća - stadijuma III nesitnoćelijskog karcinoma pluća, kao i sitnoćelijskog karcinoma pluća.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Devet simptoma raka pluća: Neki od njih su potpuno atipični i to često otežava dijagnozu ove opake bolesti