Slušaj vest

- Imala sam opekotine od sunca svake godine na moru, od najranijeg detinjstva. Još uvek pamtim bol, nemogućnost da se obuče majica, da se nađe položaj za spavanje... Pretpostavljam da kreme za sunčanje nisu bile dovoljno efikasne i da smo ostajali na plaži i posle 11 sati... Na neke stvari ne može da se utiče, neko se rodi sa svetlim tenom, s puno mladeža, ali zato je bitno sve ostale faktore rizika smanjiti na najmanju moguću meru - počinje priču Slađana. 

Pre oko pet godina, kada je imala 37. godina, postavljena joj je dijagnoza melanoma.

- Još uvek pamtim mesto na kome sam stajala kad mi je kolega javio, pogled na moju ćerku od jedanaest meseci... I pomisao da stariji sin ima šest godina... Tada sam o melanomu znala ono što sam učila na fakultetu: to je maligni tumor koji retko reaguje na ma koju terapiju. Život se u sekundi promeni. Šok. I dan-danas imam knedlu u grlu kad prizovem sećanje na taj trenutak i period posle.

Slađana Vasiljević, privatna arhiva.jpg
Privatna Arhiva Još uvek pamtim mesto na kome sam stajala kad mi je kolega javio da imam melanom, kaže Slađana

Roditeljima dugo nisam smela da otkrijem svoju dijagnozu

Slađana kaže da je borac po prirodi, pa je odmah krenula da uči o melanomu.

- Medicina je mnogo napredovala, naročito je onkologija grana koje se ubrzano razvija u poslednje vreme. Saznajem da postoje nove terapije za melanom, da su vrlo efikasne. Bar neka dobra vest. Period čekanja precizne histopatološke dijagnoze... Nije ni svaki melanom isti, bitno je i koliko je porastao, kakve su mu karakteristike, potencijal da i jedna jedina ćelija ode s tog mesta negde dalje u organizam i nastavi da raste i da se deli... Stigla je i precizna dijagnoza, u tom užasu sam tražila pozitivne karakteristike mog malignog tumora. Sećam se i tog dana i tog osećaja vrlo dobro. I sećam se da dugo roditeljima (koji su lekari) nisam rekla pravu dijagnozu, dok ih nisam upoznala s melanomom i prognozom, koja u današnje vreme ne mora uvek da bude crna.

Period prilagođavanja na dijagnozu trajao je dugo jer je bilo potrebno prihvatiti da iz pozicije osobe koja je skoro uvek mogla sve, koja je štitila druge, sada bude u poziciji osobe koja ima malignu bolest.

- Moj imuni sistem nije radio kako treba, on nije mogao da prepozna i da popravi to oštećenje u mojoj ćeliji... I to nije bilo kakva bolest, već maligna. Kažu da pacijenti u razvijenim zemljama lakše prihvate takve dijagnoze, jer valjda ne dožive to kao smrtnu presudu, kako se maligna bolest obično doživljava kod nas. I to nije ni bez razloga, nažalost. Kod nas se preventivni pregledi retko rade, tako da se dijagnoza kasno postavi.

Slađana Vasiljević, privatna arhiva 02.jpg
Privatna Arhiva Kroz borbu sa melanomom, Slađana kaže da je naučila da bude nežna prema sebi

Nakon dijagnoze usledio je novi šok - uvećani limfni čvor u pazušnoj jami

Za malignu bolest je vrlo bitno kada je otkrivena. Dok je bolest na početku, mnogo su veći izgledi za uspešnu terapiju. Kada je u pitanju melanom, nekad i samo odstranjivanje tumora može biti potpuno uspešna terapija.

- Odmah pošto sam saznala dijagnozu gledala sam intervjue Sava Pilipovića. Govorio je o svom putu i borbi s melanomom. Po preporuci sam se obratila profesorki doktorki Lidiji Kandolf i moja borba je krenula. Uz određene poteškoće urađena je biopsija sentinela, to je prvi limfni čvor u koji dolazi limfa iz područja melanoma. Tu se traži da li je prisutna neka ćelija melanoma. Nalaz je bio uredan. Osam sledećih meseci prihvatanja, adaptacije. I onda šok: uvećani limfni čvor u suprotnoj pazušnoj jami. Iz prvog u treći stadijum, a ko zna da li je i četvrti, ima li udaljenih metastaza... I borba kreće opet.

Nakon toga kreće pregled celog tela, utvrđeno je da nema metastaza, bar ne onih koje se vide na magnetnoj rezonanci i skeneru.

- Urađena je disekcija aksile, odnosno vađenje limfnih čvorova iz te pazušne jame. Vodiči za melanom kažu da u tom stadijumu treba koristiti terapiju godinu dana da bi se rizik za pojavu metastaza smanjio. Terapija se u našoj zemlji ne dobija na račun Fonda, a cena je desetina hiljada evra za godinu dana. Imala sam sreću da je u to vreme bila aktivna studija koja je ispitivala temperaturu kao najčešći neželjeni efekat terapije koju treba koristiti u mom stadijumu. Ušla sam u studiju u Italiji. Tako sam terapiju dobila besplatno.

dermoskopski-pregled-mladeza-shutterstock-2449062933.jpg
Shutterstock Slađana savetuje sve da ne zanemaruju važnost preventivnih pregleda

Psiha igra veliku ulogu u procesu lečenja

Međutim, tada je došla korona i nove komplikacije...

- Ali kad se uhvatite u borbu, onda samo idete dalje... Sada, četiri godine kasnije, na redovnim kontrolama je sve uredno. U međuvremenu sam naučila „da budem nežna prema sebi“. Znam da pored svih gore pobrojanih faktora rizika i psihološka komponenta igra veoma važnu ulogu. Moja porodica i prijatelji i kolege bili su uz mene, i divan je to osećaj. Ova dijagnoza mi je donela i neka nova poznanstva. I na tome sam neizmerno zahvalna.

A za osobe koje oklevaju da urade pregled kože, ili možda o njoj ne brinu na odgovarajući način, Slađana poručuje:

- Nemojte da budete kao ja – ne dozvolite da imate opekotine od sunca, tu budite na nuli! Smanjite svaki faktor rizika na najmanju moguću meru!. Budite nežni prema sebi. Vodite računa o svom fizičkom i psihičkom zdravlju. Idite na preventivne preglede.

Priredila: Olivera Marković

Iz knjige: "Od mladeža do melanoma"