Slušaj vest

– Znala sam mesecima unapred da imam malo povišen holesterol, ali nisam obraćala pažnju na to što me je na kraju skupo koštalo.

Mesecima joj je telo šaputalo upozorenja – jedva čujna, ali uporna. Malo povišen holesterol, prolazni umor, sitne nelagodnosti... Ništa što bi u 38. godini zvučalo kao pretnja. Ali, dok je prolećni april pržio kao jul, Jelena Sretenović nije slutila da će tog dana srce podići glas. Ne šapatom, već krikom.

Nije, kaže, verovala da može da doživi infarkt u „najboljim godinama“. A onda je shvatila da bolest ne bira – da može da dođe kao grom iz vedra neba, ispostavljajući ceh za svakodnevni stres.

– Znala sam mesecima unapred da imam malo povišen holesterol, ali nisam obraćala pažnju na to što me je na kraju skupo koštalo – priča Jelena Sretenović, pacijentkinja koja je doživela infarkt u 38. godini.

Sve sam pripisivala vrućini

Desilo se to 15. aprila prošle godine, kada je temperatura bila neuobičajeno visoka za to doba godine, zbog čega Jelena sada koristi svaku priliku da upozori ljude da se čuvaju ekstremnih vrućina.

– Već pri izlasku iz stana osetila sam lagano trnjenje u telu, što sam pripisivala vrućini. Taj osećaj nije prestajao, ali meni nije delovao opasno, ceo dan sam provela u gradu. Tokom dana nisam ni sumnjala da bi moglo biti nešto ozbiljnije, jer sam kao dugogodišnji pacijent sa dijabetesom odmah pomislila da mi je pao šećer. Ali ispostavilo se da je nivo šećera bio povišen – rekla je naša sagovornica.

shutterstock_1517780477.jpg
Infarkt je iznenadan prekid dotoka krvi u srčani mišić, koji može dovesti do ozbiljnih posledica po zdravlje ili života Foto: Shutterstock

Prvo su mi se ukočile ruke, bolelo me u grudima

Međutim, oko 20 sati, po povratku kući, stanje joj se iznenada pogoršalo.

– Pojavila se ukočenost u obe ruke, kao da su bile stegnute nevidljivim konopcima, a bol u grudima postajao je sve jači i nemoguće ga je bilo ignorisati. Iako sam pokušala da ostanem smirena, simptomi su se ubrzano pogoršavali.

Telo više nije šaptalo – vrištalo je.

Trnjenje je preraslo u bol, a osećaj nelagode postao je signal za uzbunu. U jednom trenutku – dan se još nije ni stišao – Jelena više nije mogla da potiskuje ono što je mesecima ignorisala. Vilica je utrnula, ruke su otkazivale poslušnost, mučnina se nadvila kao senka, a u grudima – pritisak koji ne prašta zablude.

Simptomi su izmakli kontroli

U samo nekoliko sati, život joj se okrenuo za 360 stepeni.

– Moji roditelji su odmah pozvali Hitnu pomoć, koja je brzo stigla. Na licu mesta su mi uradili EKG i odmah su me prebacili u bolnicu, gde su mi ponovo uradili EKG, potom koronografiju, nakon čega su dijagnostikovali infarkt. Obavili su kompletne analize koje su pokazale da su vrednosti šećera, ali i holesterola, bile drastično povećane. Osećaj koji sam imala u tom trenutku bio je strašan.

Za Jelenu i njenu porodicu usledili su dani neizvesnosti, bolnički, najteži.

– Osoblje KBC Bežanijska kosa mi je pružilo izuzetnu negu, a tokom sedam dana hospitalizacije urađeno je mnogo analiza uz veliki trud medicinskog tima da što pre ozdravim.

IMG_20240528_182149.jpg
Mesec dana nakon infarkta Foto: Privatna Arhiva

Tokom ugrađivanja stenta, kroz glavu su joj prolazile strepnje i neizvesnosti, pitala se kada će prestati utrnulost u rukama, i hoće li ikada ponovo moći normalno da funkcioniše.

– Pitala sam se hoću li ikada uspeti da osnujem porodicu. Nakon intervencije, ta duboka pitanja nisu prestajala da me muče, a najteže je bilo pomiriti se sa sumnjom da li će moj život ikada opet biti kao nekada – puna snova, bez straha i bola.

Nisam dozvolila da me pobedi strah

Prvih mesec dana nakon infarkta, Jelena je imala jake vrtoglavice. Ali nakon tišine i straha – došla je odluka da se ne odustaje. Iako je telo bilo slomljeno, duh se nije predao.

Jelena, žena koja je do juče jurila kroz dan, morala je da nauči kako da hoda sporo – ali svesno. Nije se prepustila panici. Umesto toga, verovala je u oporavak, u lekare, u život.

Počela je da uči sve ispočetka – kako da diše bez bojazni, da se raduje sitnicama i da svaki novi dan dočeka sa zahvalnošću.

– Mesecima nakon toga činilo se kao da učim da živim iznova – da vrednujem male stvari, poput cvrkuta ptica ili izlaska u bioskop sa prijateljima. Jedino što mi je dalo snagu u toj teškoj situaciji bilo je to što se nisam prepustila panici, već sam verovala lekarima i njihovom znanju u najvažnijem trenutku – kaže ona.

Jelena, kako kaže, trudi se da živi uglavnom kao i ranije, ali joj najteže pada što ne može da uživa u letovanjima kao pre. Ipak, šest meseci nakon infarkta, dala je sebi oduška i otišla na more, pridržavajući se mera opreza i terapije.

– Odmor mi je mnogo prijao da se opustim i oporavim. Znam da visoke temperature loše utiču na osobe koje imaju probleme sa srcem, pa sam izbegavala najtoplije delove dana.

IMG_20240923_190605.jpg
Šest meseci nakon infarkta Jelena je uživala u lepoti Neos Marmarosa Foto: Privatna Arhiva

Promenila sam način ishrane, skinula čak 15 kilograma, i sada dva puta nedeljno idem na aerobne vežbe. Trudim se koliko mogu da živim normalno – idem na koncerte, u pozorište ili bioskop – ne odlažem ništa i trudim se da svaki trenutak provedem kvalitetno. Raduju me male stvari.

Alarmantna statistika

Svakog dana u Srbiji od bolesti srca i krvnih sudova umre čak 130 osoba. Stručnjaci upozoravaju na činjenicu koja ne sme da se ignoriše – čak 80 odsto tih tragičnih događaja može se sprečiti. Ključ je u boljoj kontroli faktora rizika.

 Šta je srčana slabost i kako nastaje? Kardiolog otkriva skrivene simptome koji mogu da ugroze život