Šećer može da uzrokuje dijabetes, masnu jetru, bolesti srca, kancer, neravnotežu metabolizma i mnoga druga oboljenja. Novo istraživanje pokazuje da na tu listu možemo dodati i kamen u bubregu

Dobro je poznato da šećer nije dobar po naše zdravlje. Jedini dobri šećeri su oni koji se prirodno nalaze u voću, kao i zdravi ugljeni hidrati. Oni mogu biti deo uravnotežene ishrane, dok industrijski šećer mogu da izazovu niz zdravstvenih problema, a među njima i one sa funksionisanjem bubrega.

Istraživači iz Kine i Švedske pokušali su da utvrde da li dodatni unos šećera može dovesti do stvaranja kamena u bubregu a svoja sitraživanja objavili su u časopisu Frontiers in Nutrition.

Stručnjaci su analizirali podatke Nacionalne ankete o zdravlju i ishrani sprovedenoj u SAD u periodu od 2007.- 2018. godine, tj. gledali su podatke o ljudima koji su imali najmanje 20 godina i koji su prijavili istoriju kamena u bubregu.

Ukupno 28.303 odrasle odobe prosečne starosti 48 godina, sa relativno jednakom zastupljenošću žena i muškaraca, bile su deo ispitivanja.

Više unetog šećera - veća šansa za kamen u bubregu

Naučnici su utvrdili da je veći procenat kalorija unesenih iz dodatog šećera bio u korelaciji sa učestalijom pojavom kamena u bubregu.

„Ovo je naša prva studija koja izveštava o povezanosti između konzumiranja dodatog šećera i kamena u bubregu“, rekao je vodeći autor dr Šan Jin, istraživač u pridruženoj bolnici Medicinskog koledža Severnog Sečuana, u Nančongu u Kini i dodao: „To sugeriše da ograničavanje unosa dodanog šećera može pomoći u sprečavanju stvaranja kamena u bubregu“.

Međutim, potrebna su dalja ispitivanja kako bi se ova povezanost dublje istražila.

„Potrebne su dalje studije kako bi se detaljno istražila povezanost između šećera i raznih bolesti ili patoloških stanja. Na primer, koje vrste kamena u bubregu su najviše povezane sa dodatnim unosom šećera? Koliko treba da smanjimo potrošnju dodatog šećera da bismo smanjili rizik od stvaranja kamena u bubregu? Ipak, naši nalazi već nude dragocene uvide donosiocima odluka“, pojasnio je dr Šan.

secer-shutterstock.jpg
Shutterstock 

Važno je ograničiti potrošnju šećera

Američko udruženje za srce preporučuje konzumiranje najviše 100 do 150 kalorija iz šećera što je 6-9 kašičica tj. 20 do 36 grama. Ova količina šećera se ne bi smela prekoračiti.

Saveti lekara su da se ograniči unos namirnica koji sadrži šećere – gazirana pića, sladoledi, bombone, grickalice, zaslađeni čajevi i napici, soseve, marinade, prelivi, palačinke…

Ukoliko pak želite da zasladite hranu, odlučite se za zdrave zamene za šećer kao što su med, stevija, urme i sirup od urmi, javorov sirup. Izbegavajte veštačke zaslađivače koji nisu preporučljivi.

(kurir.rs/rts.rs)