KLJUČNI U LEČENJU A UVEK DEFICITARNI: Srbiji treba bar još 100 mladih ANESTEZIOLOGA
Koliki je značaj lekara za anesteziju i reanimaciju u lečenju i životno ugroženih pacijenata, najviše smo shvatili u najtežim danima borbe protiv korona virusa. Međutim, na Svetski dan anestezije i reanimacije i dalje ista pitanja - zašto je profesija anesteziologa jedno od najdeficitarnijih zanimanja?
Anestezija eterom je prvi put primenjena 16. oktobra 1846. godine, i to je uz pronalazak penicilina, vakcine, stetoskopa, jedno je od najvažnijih medicinskih otkrića koja su promenila svet. - Trudimo se da iskoristimo 16. oktobar kao Dan anestezije da istaknemo značaj anesteziologa i probleme koji iz godine u godinu se menjaju. Ovogodišnja tema je lečenje pacijenata obolelih od raka, ali je već dugoročni problem sa kojim se susrećemo manjak anesteziologa, kaže Radmilo Janković, predsednik Udruženja anesteziologa Srbije i direktor Klinike za anesteziju UKC Niš.
Prema njegovim rečima, ta situacija nije specifična samo za Srbiju, već za čitav svet. - Teška i iscrpljujuća specijalizacija i jako odgovoran posao. Često ste suočeni sa teškim ljudskim sudbinama, smrtnih ishodima i morate biti jako pažljivi tokom vođenja anestezije, a i moderna anesteziologija nije samo uspavljivanje pacijenta - objašnjava Janković. U Srbiji radi prema njegovim rečima radi oko hiljadu anesteziologa. - Ekspanzija privatne zdravstvene prakse, a i zahtevi za prisustvo anesteziologa ne samo u operacionoj sali već i za niz drugih zahvata i procedura – doveli su do ogromne potrebe za anesteziolozima, naveo je predsednik Udruženja anesteziologa Srbije. Da bi se popunio nedostatak, bilo bi potrebno još najmanje 100 mladih anesteziologa.
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj