Rekonstrukcija mišića stomaka mišićima sa butine i leđa kako bi u potpunosti obnavljao njegove funkcije, nova je tehnika koju je bolnica Sant Pau u Barseloni primenjuje za hiruršku rekonstrukciju abdomena kod pacijenata sa onkološkim oboljenjima ili drugim zdravstvenjim stanjima kojima su u operaciji uklonjeni neki od unutrašnjih organa i tkiva zahvaćenih kancerom ili oštećenih na drugi način.

Ova intervencija je pionirska u svetu, piše El Pais.

- Na ovaj način poboljšavamo kvalitet života pacijenata koji se vraćaju normalnom životu - izjavili su se lekari na prezentaciji tehnike.

Do sada je nakon uklanjanja organa i tkiva pacijentima postavljana samo mrežica i novi sloj kože.

- To je značilo gubitak mišića, koji je najvažnija struktura za stvaranje bilo kakvog prirodnog pokreta, kao što je ustajanje sa stolice ili ulaganje drugih napora - objašnjava dr Manuel Fernandez-Garido, asistent Službe za plastičnu hirurgiju u bolnici Sant Pau.

Izbor mišića zavisi od veličine područja koje treba rekonstruisati

Za ovu proceduru biraju se odgovarajući mišići koji mogu da vrše sličnu fuinkciju kao i stomačni.

- Izbor mišića zavisi od veličine područja koje treba rekonstruisati i onog koji najviše liči na područje koje se mora popraviti. Koristimo mišiće koji stvaraju minimalne funkcionalne i estetske posledice - kaže Fernandez-Garido.

0603shutterstock-1378324058.jpg
Shutterstock 

Do sada je urađeno pet takvih intervencija

U ovoj bolnici obavljeno je pet intervencija ovog tipa do sada. Prva je urađena pre godinu dana na pacijentkinji koja je imala saobraćajnu nesreću 2019. godine.

- Pre rekonstrukcije mogla sam da vodim relativno normalan život, ali moja creva su bila veoma rastegnuta i već tada sam pretpostavila da ću biti lošeg zdravlja. U bolnici su mi ponudili mogućnost da se operišem ovom tehnikom i posle rekonstrukcije se osećam kao pre, četiri godine starija, ali sa više entuzijazma. Sada čak idem na plivanje. Oduševljena sam - izajvila je pacijentkinja.

Operacija traje i do 12 sati

Novi mišić se modeluje i postavlja u zoni primaoca kao što je bio resecirani i krvni sudovi i nervi novog mišića se spajaju sa onima u zoni primaoca, koristeći nerv prvobitnog mišića. Rekonstrukcija omogućava novom mišiću da se kontrahuje kao original tokom vremena, postižući potpuno istu funkciju.

Ove operacije mogu da traju i do 12 sati. Nakon intervencije, pacijenti moraju da miruju kako se novi mišić ne bi pomerio. Otpust iz bolnice je obično nakon 15 dana, a pacijent nosi i specijalni kaiš od tri do šest meseci da bi zadržao stomak.

(kurir.rs/elpais.com)