Do četvrtka će biti promenljivo i nestabilno vreme, a od četvrtka stiže leto i temperature preko 30 stepeni. Iz Hitne pomoći saveti kako se ponašati u ekstremnim situacijama, odnosno tokom toplotnog talasa.

Doktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći savetuje hronične bolesnike kako da se ponašaju kada je napolju ekstremno toplo i šta ne bi trebalo da rade.

Kada su ekstremne situacije svi pacijenti koji boluju od neke hronične bolesti, naročito kardiovaskularnih bolesti, treba da izbegavaju napore i „teške kupovine“.

- To možda naivno zvuči, ali kada nosite teško u rukama, krv ide u ruke, napravi se relativna ishemija, može da se napravi neke neželjeni koronarni događaj. Dakle, ne nositi ništa teško, pokušajte da izbegnete uzbrdice, naročito kada je vlaga i kada je jako toplo, jer i tada srce radi pod povećanim naporom, rekla je dr Stefanović.

profimedia0302943241.jpg
Profimedia 

Bilo bi pametno da jednu stanicu pređete autobusom pa da se spustite do kuće – što je, kako kaže, doktorka Stefanović, realan savet za takve pacijente.

Što se tiče hrane, ona bi trebalo da bude što laganija, A ako se znojite, to treba nadoknaditi, neće biti neočekivano da vam pritisak padne, napominje doktorka.

- Treba da razgovarate sa svojim izabranim lekarom, možda i pre toplotnog talasa, kako da se ponašate i koji lek možete da smanjite, zaključila je doktorka Stefanović.

Prenela: N.R.

Izvor:Rts.rs/Zdravlje.Kurir.rs