Pitali smo stručnjake: Kako da prijavite sumnju na neželjeno dejstvo leka
Širom sveta, 17. septembra se obeležava Svetski dan bezbednosti pacijenata. Ova globalna kampanja odvija se pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije, pozivajući sve zainteresovane strane da preduzmu mere u ključnim oblastima koje su povezane sa bezbednošću pacijenata i podižući svest o načinima da se to uradi.
Dozvola za novi lek izdaje se tek nakon što se u kliničkim ispitivanjima potvrdi da očekivana korist njegove primene prevazilazi potencijalne rizike. Svaki lek može nekad izazvati neželjene reakcije. Njihova priroda i učestalost ispoljavanja navedeni su u Uputstvu za lek, koje se nalazi u svakom pakovanju leka.
Nakon što se za neki lek izda dozvola, nastavlja se sa praćenjem njegove bezbednosti, u čemu svako od nas može dati svoj doprinos. Naime, osnova ovog praćenja je da ukoliko se posumnja da je primena leka dovela do pojave neželjene reakcije, ta neželjena reakcija bude prijavljena, radi dalje procene i preduzimanja potrebnih mera.
Za sve lekove rade se kliničke studije i ispituje njihova bezbednost pre odobravanja. Takođe, i nakon odogbaranja leka prati se njegova bezbednost.
- Ako bi se sva neželjena dejstva prijavljivala u većem broju, bilo bi je jednostavnije da se uoče određeni obrasci koji mogu da nas navedu na razmišljanje o restrikciji u upotrebi i načinu upotrebe kao i dozama za određeni leka - dodao je Trkulja.
Izdavanje dozvole za lekove i praćenje njihove bezbednosti su među najznačajnijim nadležnostima koje su poverene Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije. Kao regulatorno telo, Agencija kontinuirano održava i unapređuje nacionalni sistem praćenja bezbednosti lekova.
Stručni naziv nauke i niza aktivnosti koje se odnose na otkrivanje, procenu, razumevanje i prevenciju neželjenih reakcija na lek, kao i drugih problema u vezi sa lekom je FARMAKOVIGILANCA. Osnovni ciljevi farmakovigilance su veća bezbednost pacijenata i bolja zaštita javnog zdravlja u vezi sa primenom lekova.
Farmaceutska industrija takođe ima obavezu da redovno prati bezbednost svojih lekova, kako tokom perioda razvoja, tako i nakon dobijanja dozvole za stavljanje leka u promet, otkrivanjem ranije neprepoznatih neželjenih reakcija, razjašnjavanjem predisponirajućih faktora i procenom rizika u odnosu na korist primene za svaki pojedinačni lek.
Dodatno, sumnju na neželjene reakcije na lek pacijenti mogu prijavite i nosiocima dozvole za lek u Republici Srbiji, koristeći kontakt podatke iz Uputstva za lek. Farmaceutske kompanije imaju obavezu da vašu prijavu proslede Agenciji.
Prenela: O.M.
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj