Uobičajeni napitak povećava rizik od moždanog udara: Više od 4 šoljica dnevno može da bude fatalno
Iako se zdravstvene prednosti kafe i čaja često pominju, nedavna studija sprovedena na više od 25.000 ljudi upozorava na rizik.
Ispijanje više od četiri šoljice kafe dnevno može da poveća rizik od moždanog udara za skoro 40 procenata i otvara pitanja o bezbednosti ovog napitka. S druge strane, ista količina čaja smanjuje rizik za skoro jednu petinu.
Istraživači su sugerisali da bi to moglo da bude zato što osobe koje piju kafu često imaju veće šanse za probleme sa srcem, poput visokog krvnog pritiska, koji povećavaju rizik od moždanog udara.
O studiji
U studiji, objavljenoj nedavno u International Journal of Stroke, istraživači su analizirali podatke o 26.950 odraslih iz 32 zemlje, uključujući Veliku Britaniju i Kanadu, od kojih je otprilike polovina preživela moždani udar u poslednjih nekoliko dana.
U proseku, pacijenti su ispitivani oko dva i po dana nakon što su pretrpeli moždani udar.
Prosečna starost učesnika bila je 61 godina, a većina su bili muškarci. Većina pacijenata je takođe bila gojazna, što je još jedan faktor rizika za moždani udar.
Učesnici su popunjavali upitnike o svojoj istoriji bolesti, ishrani, fizičkoj aktivnosti i drugim faktorima rizika kao što su pušenje i visok krvni pritisak. Takođe su upitani koliko piju dnevno šoljica kafe, zelenog čaja, crnog i drugih vrsta čajeva.
Otprilike jedan od pet učesnika nije pio nijedno piće, dok je skoro polovina ostala na čaju. Oko 15 odsto je pilo samo kafu, dok je skoro svaki peti uživao i u jednom i drugom.
Crni čaj nosio je najmanji ukupan rizik od moždanog udara smanjujući ga za 29 procenata, dok je zeleni čaj doveo do smanjenja rizika za 27 procenata.
Istraživači su primetili da preterano konzumiranje kafe može imati štetan efekat, jer su oni koji piju puno kafe češće imali probleme poput visokog krvnog pritiska i ubrzanog rada srca.
Efekti kofeina
Kafa ima veći nivo kofeina od čaja, sa oko 80-100 miligrama po šolji (2,4 dl) u poređenju sa 50 u čaju.
Poznato je da kofein podstiče oslobađanje adrenalina, koji povećava broj otkucaja srca i krvni pritisak. Tokom dužeg vremenskog perioda, ovi efekti mogu da oštetite krvne sudove u mozgu, povećavajući rizik od ugrušaka i moždanog udara.
Međutim, istraživači su primetili da dodavanje mleka bilo kojoj vrsti čaja negira sve potencijalne koristi vezane za moždani udar. Izjavili su da bi to moglo da bude zato što mleko blokira antioksidante, korisna jedinjenja koja se nalaze i u kafi i u čaju, za koja se pokazalo da smanjuju upalu koja može da dovede do moždanog udara.
Studija je imala nekoliko ograničenja. Istraživači su primetili da bi nalazi mogli da budu pod uticajem nepreciznog prisećanja, jer su učesnici imali moždani udar samo nekoliko dana pre intervjua.
Pored toga, najveću demografsku grupu činili su učesnici iz Kine i Južne Azije. Kako je čaj posebno popularan u ovim oblastima, moguće je da postoji potencijalna pristrasnost.
Prenela: N.R.
Izvor: Dailymail.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice