Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” obavešten je od Nacionalne referentne laboratorije za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak” o prvom potvrđenom slučaju infekcije virusom gripa tipa AH1(pdm09) u sezoni nadzora 2024/2025. u Republici Srbiji, na teritoriji Šumadijskog okruga.

- U biološkom materijalu (brisu ždrela i nosa), koji je u svrhu potvrde dijagnostike i obolevanja od gripa dostavljen od strane Instituta za javno zdravlje Kragujevac Nacionalnoj referentnoj laboratoriji, molekularnom tehnikom (Real–time PCR) potvrđeno je prisustvo virusa gripa tipa AH1(pdm09) - navode u "Batutu"

Virus gripa je potvrđen kod pacijentkinje starosti 39 godina, hospitalizovane u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac. Pacijentkinja pored respiratornih simptoma ima i osnovno neurološko oboljenje.

Epidemiološki nadzor nad gripom u sezoni 2024/2025. započeo je od 40. izveštajne nedelje (30. septembra–6. oktobra 2024. godine), nedeljnim praćenjem i izveštavanjem u skladu sa definicijama slučaja, iz nadzornih jedinica na teritoriji nadležnosti, i trajaće tokom sezone 2024/2025. U posmatranom periodu kontinuirano se sprovodi monitoring epidemioloških, kliničkih i virusoloških karakteristika oboljenja i prati uticaj na zdravstveni sistem i opštu populaciju.

Na osnovu kvantitativnih pokazatelja intenzitet kliničke aktivnosti virusa gripa u Srbiji je nizak. U poređenju sa prethodnom nedeljom registruje se neznatno povećanje oboljenja sličnih gripu na teritoriji Srbije (oko 3%), a kada poredimo sa istim periodom prošle godine broj obolelih je viši za približno 9 %.


Mere prevencije

Vakcina protiv gripa je najsigurniji i najbezbedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa. Vakcinacija protiv gripa se sprovodi u cilju redukovanja obolevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji. Vreme neophodno za sticanje imuniteta je 2–3 nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi 6–12 meseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine, kao i zbog varijabilnosti sojeva virusa gripa koji mogu da se menjaju svake godine/sezone.

Imajući u vidu različitu efikasnost vakcine u odnosu na uzrasne kategorije kod kojih se aplikuje, potrebno je napomenuti da se kod vakcinisanih u slučaju obolevanja razvija blaža klinička slika, kao i da se redukuju moguće teže komplikacije u slučaju obolevanja kod osoba koje su u riziku.

U skladu sa Pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti, sprovodi se obavezna imunizacija osoba u posebnom riziku vakcinacija se sprovodi kod:


1. trudnica
2. lica starijih od šest meseci života sa:
– hroničnim poremećajima plućnog sistema (uključujući astmu)
– hroničnim poremećajima kardiovaskularnog sistema (isključujući hipertenziju)
– metaboličkim poremećajima (uključujući šećernu bolest, gojaznost sa BMI > 40)
– bubrežnom disfunkcijom
– hemoglobinopatijom
– hroničnim neurološkim poremećajima,
– osobe sa malignim oboljenjima, bez obzira na trenutni terapijski status
– imunosupresijom (uključujući lica sa HIV/AIDS, osobe sa funkcionalnom ili anatomskom asplenijom i dr.)
– osobe sa presađivanjem tkiva i organa/pripreme za presađivanje
– i drugo;
3. starijih od 65 godina;
4. članova porodice bolesnika u povećanom riziku od komplikacija kod kojih je kontraindikovano davanje vakcine.

Prema epidemiološkim indikacijama vakcinacija se sprovodi:
– kod smeštenih i zaposlenih u gerontološkim centrima
– kod dece, omladine i starih lica smeštenih u socijalno-zdravstvenim ustanovama i kod lica zaposlenih u tim ustanovama


Pored navedenih, obavezna imunizacija protiv gripa sprovodi se i kod lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama

vakcina-protiv-gripa-shutterstock-181674146.jpg
Shutterstock Vakcina protiv gripa je najsigurniji i najbezbedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa


Pored vakcinacije, postoje i opšte preventivne mere koje pomažu u sprečavanju širenja virusa gripa, kao što su:
- Pokrivanje nosa i usta maramicom tokom kašljanja i kijanja, nakon čega se upotrebljena maramica adekvatno odlaže.
- Redovno pranje ruku vodom i sapunom, posebno nakon kašljanja i kijanja. Ukoliko voda nije dostupna, za dezinfekciju ruku se može upotrebiti sredstvo na bazi alkohola.
- Izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta.
- Izbegavanje kontakata sa bolesnim osobama.
- U slučaju obolevanja potrebno je ostati kod kuće i ne ostvarivati kontakte sa drugim ljudima.

Pripremila: Violeta Nedeljković