Pojavila se "zombi" bolest nakon 20 godina: Stručnjaci izdali upozorenje
U zapadnom delu SAD-a otkrivena je zaraza poznata kao "bolest zombi jelena" zbog čega se ljudima savetuje da izbegavaju konzumaciju divljači.
Njujorčani se pozivaju da se ove sezone klone divljači nakon što je otkrivena "bolest zombi jelena" kod životinje u zapadnom delu države. Zvaničnici su potvrdili slučaj hronične bolesti iscrpljivanja (CVD) u neidentifikovanoj ustanovi u severnom okrugu koji se graniči sa Kanadom. To je prvi potvrđeni slučaj CVD u državi u skoro 20 godina.
Nazvano 'bolest zombi jelena', stanje uzrokuje da se delovi mozga polako menjaju u spužvastu konzistenciju, ostavljajući zaražene životinje da gledaju u prazno pre nego što umru. Zaraza je 100 odsto fatalna i širi se između životinja poput jelena i losa.
Otkrivena je kod neodređene životinje u okviru rutinskog testiranja njujorškog Odeljenja za poljoprivredu i tržišta, ali zvaničnici ne veruju da je bolest prisutna u populaciji divljih jelena.
Da li je zaraza pretnja po ljudsko zdravlje?
Odeljenje za zaštitu životne sredine je u saopštenju dodalo da je „pretnja po javno zdravlje mala“. Međutim, odeljenje je ipak izdalo upozorenje da ljudi ne smeju da konzumiraju meso životinja za koje se sumnja da imaju bolest. U saopštenju se navodi da, iako „nema dokaza da CVD može da zarazi ljude, oni ne bi trebalo da jedu meso zaraženih životinja“.
Ovo je prvi prijavljeni slučaj CVD u Njujorku od 2005. godine, pri čemu je većina slučajeva u Americi prijavljena u državama srednjeg zapada kao što su Kanzas, Nebraska i Viskonsin.
Država je saopštila da sprovodi svoj međuagencijski plan reagovanja na CVD. To će povećati uzorkovanje i praćenje divljih jelena i ohrabruje stanovnike da prijave sve bolesne ili mrtve jelene u toj oblasti.
CVD je uzrokovan proteinima u telu koji se ne savijaju u pravilan oblik koji se nazivaju prioni. Nakon infekcije, prioni putuju kroz centralni nervni sistem, ostavljajući prionske naslage u moždanim tkivima i organima. Ne postoje tretmani ili vakcine.
Bolest je takođe veoma zarazna, tako da ako je jedna životinja pozitivna, celo stado se smatra zaraženim.
Nije jasno kako se tačno CVD širi, ali se smatra da ga životinje prenose jedući hranu ili vodu kontaminiranu zaraženim izmetom ili izlaganjem leševima. Direktan kontakt, uključujući pljuvačku, krv, urin, pa čak i somot od rogova tokom godišnjeg linjanja, takođe može doprineti prenošenju.
Nikada se nije pokazalo da se CVD širi na ljude, iako se neki stručnjaci plaše da je to moguće.
Sločaj lovaca zaraženih sličnom bolešću
Ranije ove godine, medicinski časopis je detaljno opisao slučajeve dvojice lovaca koji su umrli od Krojcfeld-Jakobove bolesti (CJD), slične bolesti gubitka mozga sa stopom smrtnosti od 100 odsto.
Kao i CVD, CJD je uzrokovan pogrešno savijenim prionima i obično pogađa pacijente nasumično. Međutim, istraživači su primetili da je moguće da su se lovci razboleli nakon što su jeli zaraženo meso divljači.
Iako uzročnost ostaje nedokazana, ova grupa naglašava potrebu za daljom istragom o potencijalnim rizicima konzumiranja jelena zaraženih CVD i njegovih implikacija na javno zdravlje, napisali su oni.
Istraživanja sugerišu da je moguće da se prioni u CVD vezuju za elemente životne sredine mogu izazvati modifikovanje prionskih svojstava, uključujući koliko je bolest zarazna i potencijal da zarazi druge životinjske vrste ili čak ljude.
Bolest je otkrivena u 35 dražva
CVD je otkriven kod životinja u najmanje 35 država, četiri kanadske provincije i četiri druge strane zemlje, navodi CDC.
Simptomi na koje treba paziti kod životinja uključuju drastičan gubitak težine, posrtanje, slinjenje, bezvoljnost, preteranu žeđ, opuštene uši ili nedostatak straha od ljudi.
Da bi se smanjio rizik od CVD-a, zvaničnici države Njujork preporučili su otkoštavanje svih leševa jelena koji su lovljeni izvan Njujorka pre nego što ih vrate u državu.
Prenela: O.M.
Izvor: dailymail.co.uk/Zdravlje.Kurir.rs
Žudnja za slatkišima znak je nedostatka ovih nutrijenata: Na prvom mestu fali vam magnezijum